Zehra Yiğiter

Zehra Yiğiter

Yazar
9.0/10
41 Kişi
·
83
Okunma
·
23
Beğeni
·
783
Gösterim
Adı:
Zehra Yiğiter
Unvan:
Yazar
Doğum:
Antalya
Yazar; Antalya doğumludur ve halen Antalya'da yaşamaktadır. Çeşitli şiir ve öykü yarışmalarında derece almıştır. Trakya Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirmiştir. Antalya'da mimarlık ofisi bulunmaktadır. Ayrıca; oğlu Tolga Yiğiter ile birlikte Chill Yayınevinin ortağı ve kurucusudur. 
"İki Ölü Kanarya" isimli şiir kitabı ile "Hayatın İnsanları" isimli psikoloji-edebiyat türünde yayımlanmış bir romanı bulunmaktadır.
bir büyük yanlışlık
derin fısıltısıyla
kucaklamış dünyayı

korkak imgelerde şartlı namus
ihanettir aradığı

uzun bir geçit törenidir
çırpınarak can veren
sevgileri tutuklar

aylı gece
aymazlığın kuyusuna
nazlı bedenlerinde
nice oğullar gizli
gelinler bağışlar

gelinler ki
susturulan çiçek
sesini unutmuş
silahınızdır

ondandır, kendimi zorunlu duyuşum
kalmaya, sonuna dek
saplantılarımda örtüsüz yaşamak
ve doludizgin uçmak için

hangi sayfayı çevirsen karşındadır
taş balığıdır, yakışır her mevsime
gelin havasıdır yurdumun denizleri
konar mavi bir çiçeğe

sarp dağların duvağıdır
GEÇİT VERMEZ GERİYE.
.... ben cevapları değil soruları, o sorulardaki örtülü cevapları aramayı sevdim. Pahalı zamanları değil, o zamanların içindeki boşlukları sevdim.
İnsanın bir insana yapabileceği en iyi şeyin, bağımlılığı yok ederek özgür bırakmak, kendisi olabilmesine fırsat tanımak olduğunu, bazen elini çekmek gerektiğini hatırlattı kendine.
Düşsüz bir sel gibi akarken yangınına
Karlı dağlara yaslandığını sanırdım..
Zehra Yiğiter
Sayfa 35 - Chill yayınları 1. Baskı
52 syf.
·Beğendi
Yaşamın kaynağı zıtlıklar arasındaki uyum, devinim ve denge olunca, insana ne zavallı bir kul, ne dünyayı kasıp kavuran zalim bir efendi olmak yakışır. İnsana yakışan şiirdir, insana insanı arattıran ve bulduran da...

Bir gün geride yaşam kalmaz, ama yaşamdan geriye şiir kalır. Şiirde ayakta kalan ise; onun imge ve sözcükleri değil, ona sorduğun bir soruya verdiği yanıttır. Ya da onun sana sorarak yanıtlamanı beklediği soru.

Şairler, cam kırıklarını gözlerinde taşırken yıldızların sütünü sağar. Kimi kırk odalı yüreklere, kimi demir perdeli ülkelere benzer. Şairler evlerine suçlu döner. Belki gerçekten bir şey aramaya çıkmışlardır yollara, belki bir kaçıştır onları şiire sürükleyen. Hep dikenin saplandığı anda yaşarlar ve onların da yürekleri bazen akortsuz ağlar.

Başlamadan bitirdiğim şiirlerimin satır aralarını yazmak zorunda hissettiğim an, eylemlerimin süreceğinin de farkına vardığım andır. O günden bu yana yollardayım.
52 syf.
·5 günde
Şiir candır...

İncecik bir kitaba, koca bir dünya sığdıran değerli Zehra Hanımı kutluyorum.

Duygu yüklü dizeler dokunaklı ve okunaklı. İnsanı alıp götürüyor desem yeridir. Bir durumu, bir an'ı, yaşanmışlığı veya yaşanılmak isteneni dizelerle anlatmak ustalık ister. Bu yüzdendirki, yürekçe yazılmış satırları alkışlıyorum.

Şiir severler mutlaka okumalı. Bir şairin veya yazarın, yaşarken kıymeti bilinmeli. Türk şair, yeni şair, bunların yazdığından ne olur gibi önyargı ve taraflı bakış, edebiyata vurulan en büyük darbedir.

Şair olmak için illa ölmek gerekmez...

Saygılarımla...
175 syf.
Kitabı ilk okuduğumda olay örgüsünün biraz karışık bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim . Fakat ilerleyen sayfalarda daha net anladım ve biraz daha dikkatimi çekmeye başladı.

Kitabın arkasında "hayalle gerçek arasına sıkışmış insanlar " yazısını okudum ama sonuç olarak böyle bi şey beklemiyordum. Sonunu çok beğendim. psikoanaliz yöntemi çok güzel öykülendirilmiş.

Bunun dışında bitince 'güzel kitap' diyerek kapattım.
Zehra Yiğiter teşekkürlerimi sunuyorum :)
175 syf.
·Beğendi
‘’Hayatın İnsanları’nda; gerçek ve hayal arasında sıkışmış insanların, yaşamı durdurmasına tanıklık edeceksiniz.’’
‘’Hayatın İnsanları’’; haklı sandığımız davranışlarımızın, başkalarında yaratabileceği travmaların sonuçlarını ve zihnimizin kendini korumaya alış biçimini göstererek, duyarsızlaşan toplumda kırılgan insanların dönüşümüne ışık tutuyor.
İnsanları anlamak isteyenlerin okuması gereken, varış noktasına sürpriz bir sonla ulaşan, edebi ve şiirsel bir dille yazılmış, psikolojik roman türündeki bu kitabı, bitirince bir kez daha okumak isteyeceksiniz.
Çünkü; bu kitapta içinizdeki diğerleriyle tanışacaksınız...
175 syf.
Zehra Hanımın psikoanaliz kitabıyla tanışıp bugün bitirdim. Bu kitap insanların her ortam için ayrı bir kişilik oluşturup gerektiğinde ortaya çıkarışının göstergesiydi. Sahra ve içinde yaşadığı sorunları okudum. Herkes kimliğini bir kenara bırakıp yüzleşmeli artık diyordu, gündelik yaşamla topluma uyumla bağdaşmayan pekçok duyguyu barındırdığımızı vurguluyor olması çok güzeldi. Herkesçe kabul gören şeyleri yapmamız gerekiyor diye hayatı hiç sorgulamadan olduğu gibi yaşıyoruz ve gün geliyor küçücük bir kıvılcımla ateş oluyoruz. Kitabındaki o tuhaf isimler de ne, doğdukları ilin verilmesi ne alaka derken sonunda hepsinin birleştiği yer çok etkileyiciydi yazarı tebrik ediyorum ve insanları incelemeyi yargılamayı genelleme yapmayı sevmeyen biri olarak kitabını incelemekten büyük zevk aldım iyi okumalar.
175 syf.
·Beğendi
Enteresan , ilgi çekici karakterler kurgulamış yazar . Çevremizde tanıdığımızı zannettiğimiz , güvendiğimiz insanlardan biri olabilir mi diye düşünmeden edemedim . Kitap akıcı , olaylar merak uyandıran biçimde ilerlerken , insanı etkileyen düşündüren çokça cümleler de barındırıyor . Karakter isimleri biraz alışılmışın dışında . Sonlara doğru nasıl yani diyerek okurken yazar sonunu sürprizle bağladı . Severek okudum .
175 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Kitabın edebi dilini yeterli, yazarın kaleminide oldukça güçlü bulduğumu söylemeliyim. Sorgulatan, düşündüren cümleler, kendi iç dünyamdan yansımalar bulduğum karakterler çok fazlaydı. Altını çizdiğim pek çok pasaj oldu. Psikolojik derinliği ve sürpriz finaliyle beğenimi kazanan bir eser oldu. Tavsiye edilir...
175 syf.
·9 günde
‘’Hayatın İnsanları’’

Yüreğinde yolculuk özlemi olanlar, küçücük bir alana tutsak olamazlar.

Her şey, bir başkasının yoluna çıkınca başlıyor bu evrende. Yoluna çıktığın kişi, tüm yaşayacaklarını belirleme hakkına sahip oluyor bir anda. Bu hakkı sen veriyorsun ona, aşkınla, zayıflığınla, mehametinle, yüreğinle.

Haklı sandığımız davranışlarımızın, başkalarında yaratabileceği travmaların sonuçlarını ve zihnimizin kendini korumaya alış biçimini göstererek, duyarsızlaşan toplumda kırılgan insanların dönüşümüne ışık tutuyor kitap.

İnsanları anlamak isteyenlerin okuması gereken, varış noktasına sürpriz bir sonla ulaşan, edebi ve şiirsel bir dille yazılmış, psikolojik roman türündeki bu kitabı, bitirince bir kez daha okumak isteyeceksiniz.

Çünkü; bu kitapta içinizdeki diğerleriyle tanışacaksınız...

Herkes kimliğini bir kenara bırakıp yüzleşmeli artık diyordu, gündelik yaşamla topluma uyumla bağdaşmayan pek çok duyguyu barındırdığımızı vurguluyor olması çok güzeldi. Herkesce kabul gören şeyleri yapmamız gerekiyor diye hayatı hiç sorgulamadan olduğu gibi yaşıyoruz ve gün geliyor küçücük bir kıvılcımla ateş oluyoruz.

Kalemi oldukça güçlü bir yazar Zehra Yiğiter.
Zaman zaman size kendinizi sorgulatan, düşündüren cümleler, kendinizden bir şeyler bulup sizi kendinizle iç hesaplaşmaya sürükleyen bir kitap. Yazarımızın emeğine sağlık gönül kalemine selam olsun..Beğenerek okudum..Sizlerede keyifli okumalar dilerim...
175 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle kitabı algılamam biraz zaman aldı baştaki olaylar, kişiler, isimler kafami karıştırdı.Olaylar başta okadar karışık geldi ki takı kitabın sonunu görene kadar.Psikoanaliz olayların anlatıldığı kitapta insanların hayatlarının inceliklerini görmemizi sağlıyor. Herkes için de bir çok kişilik barındırıyor, bunlar bir şekilde gün yüzüne çıkıyor.İçimizde yaşadığımız uçurumları, hayal kırıklığını bir şekilde yaşayıp atlatmamız gerektiğini, vicdanımızla ,olaylarla yüzleşmemiş gerektiğini anlatan kitapta olaylar gün yüzüne çıkıyor. Olaylarin tek kişi yerine bir çok hayat üzerinden anlatılarak güzel bir piskolojik tahlil yapılmış. Hayatin insanları, evet hepimizin maskeleri var bir şekilde çıkması gereken maskeler, her koşul için taktığımız sahte maskeler..
Ben kitabı okumaktan keyif aldim.Zehra Yiğiter 'e teşekürler :)
175 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Sürükleyici ve oldukça akıcı şiir tadında yazılmış bir psikolojik roman. Sonu nereye varacak derken sürpriz hiç beklemediğiniz bir finalle bitiyor. İyi ki okumuşum dediğim kitaplardan biriydi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Zehra Yiğiter
Unvan:
Yazar
Doğum:
Antalya
Yazar; Antalya doğumludur ve halen Antalya'da yaşamaktadır. Çeşitli şiir ve öykü yarışmalarında derece almıştır. Trakya Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirmiştir. Antalya'da mimarlık ofisi bulunmaktadır. Ayrıca; oğlu Tolga Yiğiter ile birlikte Chill Yayınevinin ortağı ve kurucusudur. 
"İki Ölü Kanarya" isimli şiir kitabı ile "Hayatın İnsanları" isimli psikoloji-edebiyat türünde yayımlanmış bir romanı bulunmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 23 okur beğendi.
  • 83 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 64 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.