Zenju E. Manuel

Zenju E. Manuel

Yazar
6.8/10
8 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
261
Gösterim
Adı:
Zenju E. Manuel
Tam adı:
Zenju Earthlyn Marselean Manuel
Unvan:
Budist Yazar, Şair
Doğum:
Los Angeles, ABD, 1952
''insanlar, yalnızca insandır ve seçtiğim uyanış yolunda ne kadar uzağa gidebileceğimin başkalarıyla çok az ilgisi vardır.''
Çoğu zaman hayatımızda olmasını istediğimiz ve istemediğimiz şeyler arasında bir ayrım yaparız.Böyle bir şeyin mümkün olmadığını bilsek de hayatımızda bize meydan okuyan hiçbir şeyin olmasın isteriz ve problemsiz bir yaşam sürmekte ısrar ederiz.
Zenju E. Manuel
Sayfa 49 - Maya Yayınları
Yine de çoğumuz korkarız. Korkudan kıpırdayamaz hale geldiğimizde hayata değer veremeyiz. Korku ondan başka hiçbir şeyin bilincinde olmamamıza sebep olur. Korku kalbimizi, hassasiyetimizi ve savunmasızlığımızı elimizden alır.
160 syf.
·20 günde·Beğendi·5/10
"Öncelikle herseyi oluruna birakmaya baslayin. Birakin sözcukler akıp gitsin.zihnizi bosaltin. Ikinci olarak hepimiz yogun hayatlar yasiyoruz, ama gunde bes yada on dakika durup sessiz olmaya ayirirsak gun icerisinde bir rahatlama yasariz. Bu rahatlamada daha sabirli olmamizi saglar. Tum spiritüel yollar buyuk sabır ister. Üçüncü olarak diger insanlarla bu kitapta okuduklariniz hakkinda tartisin. Dördüncüsü hayatı bir arastirma olarak yasamaya calisin.
Umarim hayatin belirsizliginde huzur bulursunuz. Ve umarim dunyanin her yanina ulasan bu sözler herkesin yararina olur ve müsterej acımızın azalmasını saglar. Umarim mümkün oldugunca hepimiz şfa buluruz.
Huzur, neşe, refah icinde olun.."
(Bu son sözler kısmından bir alıntıdır)
160 syf.
·8/10
Afro-Amerikan olan yazar kitapta Budizm ile ilgili temel sorulara cevap verirken bir siyahi olarak Amerika'da yaşadığı zorluklara, ayrımcılıklara karşı Budizm öğretisinin yardımıyla mücadelesinden ve kimlik arayışından da bahsediyor. Bu yüzden Budizm ile ilgili nesnel sayılabilecek bilgilerden çok yazarın bu öğretiyi nasıl yorumlayıp hayatına uyguladığını öğreniyorsunuz. Kitapta otobiyografik unsurların ağır basmasından dolayı kitabın isminin ima ettiği gibi bence meraklılara Budizm'i öğretmek amacından cok, yazarın içsel hesaplaşmasında Budizm'in rolünü konu aldığı bir kitap olmuş diyorum. Kitap bunu bilerek okunursa hayal kırıklığı yaratmaz.
160 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Budizm derin bir konu. Fakat baya özet geçilmiş. Başarısız demek belki haksızlık olur ama kısa sürede fikir edinmek için iyi denebilir. Okurun üzerine biraz düşünmesi gereken bir kitap.
160 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Bu kitap Budizm felsefesiyle yaşamını sürdüren bir kişinin tecrübelerini ve yaşamını anlatıyor. İsminde lanse ettiği gibi Budizm'i tam anlamıyla anlattığı söylenemez, biraz biyografi şeklinde olmuş. Fakat okurken herhangi bir şikayetim olmadı, kendince güzel bilgilendirdi diyebilirim. En önemli katkısı Budizm'i daha çok merak etmemi sağladı ve bu konu hakkında daha fazla kitap okumayı düşünüyorum.
160 syf.
·Beğendi·10/10
#meraklılariçinbudizm adlı kitabın alt başlığı #temelsorularadoyurucucevaplar ; isminden de anlayacağımız gibi genelde sorular ve sorulara verilen cevaplardan oluşuyor. Tabi öncesinde #budizm’e giriş bölümü var; siyahi bir afro amerikan olan #ZenjıEManuel’in dilinden, kendi dilinden yaşadıklarını anlatıyor. Yaşadıklarını ve hissettiklerini... Okuyanların “bir bardak çay eşliğinde, iyi bir arkadaşla konuşmak kadar bilge ve içten” dediği bir eser. Gerçekten sözleri basit olsada, insanın içine işleyen bir #kitap . “Budizm nedir?” sorusuyla başlayıp, merak edilen sorular ve bu soruların cevaplanmasıyla devam eden eden güzel bir eser. Son zamanlarda yeni yeni konu ile alakalı okuduğum kitaplar arasında başlangıç anlamında güzel ve akıcı olan bir eser. Bazı kısımları biraz yavaş ilerlesede, konuyu merak edenlerin okumasını kesinlikle tavsiye edeceğim bir eser. #kitapmuhabbeti #kitap #okumahalleri

Yazarın biyografisi

Adı:
Zenju E. Manuel
Tam adı:
Zenju Earthlyn Marselean Manuel
Unvan:
Budist Yazar, Şair
Doğum:
Los Angeles, ABD, 1952

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.