Zenju E. Manuel

Zenju E. Manuel

Yazar
6.3/10
7 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
250
Gösterim
Adı:
Zenju E. Manuel
Tam adı:
Zenju Earthlyn Marselean Manuel
Unvan:
Budist Yazar, Şair
Doğum:
Los Angeles, ABD, 1952
Hakikate ve dürüstlüğe erişmenin yolu, acıyı tecrübe etmekten ve ondan kurtulmanın yöntemini bulmaktan geçer.
Yine de çoğumuz korkarız. Korkudan kıpırdayamaz hale geldiğimizde hayata değer veremeyiz. Korku ondan başka hiçbir şeyin bilincinde olmamamıza sebep olur. Korku kalbimizi, hassasiyetimizi ve savunmasızlığımızı elimizden alır.
Çoğu zaman hayatımızda olmasını istediğimiz ve istemediğimiz şeyler arasında bir ayrım yaparız.Böyle bir şeyin mümkün olmadığını bilsek de hayatımızda bize meydan okuyan hiçbir şeyin olmasın isteriz ve problemsiz bir yaşam sürmekte ısrar ederiz.
Zenju E. Manuel
Sayfa 49 - Maya Yayınları
"Öncelikle herseyi oluruna birakmaya baslayin. Birakin sözcukler akıp gitsin.zihnizi bosaltin. Ikinci olarak hepimiz yogun hayatlar yasiyoruz, ama gunde bes yada on dakika durup sessiz olmaya ayirirsak gun icerisinde bir rahatlama yasariz. Bu rahatlamada daha sabirli olmamizi saglar. Tum spiritüel yollar buyuk sabır ister. Üçüncü olarak diger insanlarla bu kitapta okuduklariniz hakkinda tartisin. Dördüncüsü hayatı bir arastirma olarak yasamaya calisin.
Umarim hayatin belirsizliginde huzur bulursunuz. Ve umarim dunyanin her yanina ulasan bu sözler herkesin yararina olur ve müsterej acımızın azalmasını saglar. Umarim mümkün oldugunca hepimiz şfa buluruz.
Huzur, neşe, refah icinde olun.."
(Bu son sözler kısmından bir alıntıdır)
Afro-Amerikan olan yazar kitapta Budizm ile ilgili temel sorulara cevap verirken bir siyahi olarak Amerika'da yaşadığı zorluklara, ayrımcılıklara karşı Budizm öğretisinin yardımıyla mücadelesinden ve kimlik arayışından da bahsediyor. Bu yüzden Budizm ile ilgili nesnel sayılabilecek bilgilerden çok yazarın bu öğretiyi nasıl yorumlayıp hayatına uyguladığını öğreniyorsunuz. Kitapta otobiyografik unsurların ağır basmasından dolayı kitabın isminin ima ettiği gibi bence meraklılara Budizm'i öğretmek amacından cok, yazarın içsel hesaplaşmasında Budizm'in rolünü konu aldığı bir kitap olmuş diyorum. Kitap bunu bilerek okunursa hayal kırıklığı yaratmaz.
Bu kitap Budizm felsefesiyle yaşamını sürdüren bir kişinin tecrübelerini ve yaşamını anlatıyor. İsminde lanse ettiği gibi Budizm'i tam anlamıyla anlattığı söylenemez, biraz biyografi şeklinde olmuş. Fakat okurken herhangi bir şikayetim olmadı, kendince güzel bilgilendirdi diyebilirim. En önemli katkısı Budizm'i daha çok merak etmemi sağladı ve bu konu hakkında daha fazla kitap okumayı düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Zenju E. Manuel
Tam adı:
Zenju Earthlyn Marselean Manuel
Unvan:
Budist Yazar, Şair
Doğum:
Los Angeles, ABD, 1952

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.