1000Kitap Logosu

Budizm

TAKİP ET
nazife
Siddhartha'yı inceledi.
148 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Siddhartha
Yıllar süren anlam arayışında, Ben’i bulma yolunda bir çok mekana savrulan anlam arama yolunda bazen daha da anlamsızlaşan, yer yer kendine öğretmen dahi kabul etmeyen birisi Siddhartha. Kitabı okurken herkesin seçebileceği belli dönüm noktalarına şahit oluyor, ve bunlar sonucunda hep yeni bir Siddhartha ile tanışıyoruz. Hep arayan birisi Siddhartha hayatın anlamsızlığını, kattığı acıları, sevgileri, insanları, öğretileri her şeyiyle yaşamı, yaşamak denen şeyi konu alan, günlük hayatımızda her anlamda kendimizi görebileceğimiz, tekrar tekrar hayatın farklı anlarında okunması gereken bir kitap.
Siddhartha
8.2/10
· 24,3bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
13
Filozof mazikeen
bir alıntı ekledi.
Japonya'daki bir Zen tapınağının kapısını çalarsanız, tapınağa girmek için iki gün beklemek zorun­ da kalabilirsiniz. Bu ilk sınavdır. Bu sınavı geçerseniz, sonrasında küçük bir odada üç ila beş gün boyunca oturmak zorunda kala­ bilirsiniz. Bu sınavı da geçince diğer rahipler ile birlikte Zendo'ya (meditasyon alanı) kabul edilirsiniz ve birkaç uygulama gününden sonra Zen ustası ile tanışırsınız.
17
Filozof mazikeen
bir alıntı ekledi.
Şişman "Buda"
Çin restoranlarında gördüğünüz şişman ve mutlu "Buda", Sidd­ hartha Gautama, Shakyamuni Buda değildir. O Çin'de "Budai" ya da Japonya'da "Hotei"dir. Genellikle gülümserken ya da kahkaha atarken resmedilir. Daha çok geleneksel bir figürdür ama genellikle tarihsel Buda ile karıtırılır.
1
12
Filozof mazikeen
bir alıntı ekledi.
Aydınlanmaya ulaşmak için kendimi izole etmem mi gerekir?
Buda, yöntemin herkes için olduğuna ve kim olursanız olun nirvanaya ulaşabile­ ceğinize inanırdı. Kimi zaman en zorlayıcı uygulama dış dünyada, günlük yaşamın çok sayıdaki oyalayıcısı tarafından dikkatinizin dağıtılınasına rağmen daha fazla çalışmaya zorlandığınızcia gerçekleşir. Aydınlanma bir manastırda daha kolay olabilir ama her yerde ona ulaşılabilir.
9