Yuval Noah Harari

Yuval Noah HarariHayvanlardan Tanrılara: Sapiens yazarı
Yazar
8.7/10
14,8bin Kişi
54,6bin
Okunma
3.442
Beğeni
77,3bin
Gösterim

Yuval Noah Harari Kimdir?

Uluslararası çok satanlar listesine girmeyi başaran Profesör, Harari, Hayvanlardan Tanrılara adlı kolektif inceleme kitabının yazarıdır. 2002 yılında doktorasını Oxford'da tamamlayan tarihçinin uzmanlık alanı Dünya Tarihidir. 2013 yılında görev aldığı Kudüs Hebrew Üniversitesinde dünyanın bir çok yerinden gelen 80.000'den fazla öğrenciye ders vermiştir.   
Unvan:
İsrailli Araştırmacı, Tarihçi, Yazar
Doğum:
Kiryat Ata, İsrail, 24 Şubat 1976

Okurlar

3.442 okur beğendi.
54,6bin okur okudu.
4.654 okur okuyor.
33,8bin okur okuyacak.
3.821 okur yarım bıraktı.

Yuval Noah Harari Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Apollo 11 astronotlari Ay'a seyahat etmeden önceki aylarda ABD'nin batısında Ay' a benzeyen ıssız bir çölde eğitim gördüler. Bu alan pek çok Kızılderili topluluğa ev sahipliği yapıyordu. Bir yerliyle astronotlar arasında geçen bir diyaloğa dair şöyle bir hikaye vardır: Birgün eğitim esnasında astronotlar yaşlı bir Kızılderili ile karşılaşırlar. Adam orada ne yaptıklarını sorar. Astronotlar kısa süre içinde Ay'a yapılacak bir araştırma seyahatinin parçası olduklarını söylerler. Yaşlı adam bunu duyunca bir an sessiz kalır,sonra astronotlarin kendisine bir iyilik yapmasını ister. Astronotlar "Ne istiyorsunuz" diye sorar. Yaşlı adam, "Kabilemdeki insanlar Ay'da kutsal ruhların yaşadığına inanır. Onlara halkımdan önemli bir mesaj iletmenizi isteyecektim." Astronotlar "Mesaj nedir?" diye sorar. Adam kendi dilinde bişeyler mırıldanir ve sonra da astronotlara bunu ezberleyene kadar tekrar etmelerini söyler. Astronotlar "Bu ne demek?" diye sorar. Adam "bunu size söyleyemem. Sadece kabilem ile ay ruhlarının bileceği bir sır," der. Üsse geri döndükten sonra astronotlar uzun uğraşlardan sonra yerel dili konuşabilen birini bulur ve ondan mesajı tecrübe etmelerini isterler. Ezberledikleri şeyi söyleyince çevirmen kahkahalar ile gülmeye başlar. Nihayet sakinleşince, astronotlarin dikkatle ezberledikleri sözlerin "Bu adamların size söylediği hiçbir şeye inanmayın. Topraklarınizi çalmaya geldiler." olduğunu söyler.
Sayfa 283Kitabı okudu
Kardeşim ben sana ne dedim bu işler değişken dedim akışkan dedim
Kadın ve erkeklerin rollerini, sahip oldukları hak ve görevleri belirleyen biyoloji değil kültürel hikayelerdir, bu nedenle “Erkeklik” ve “Kadınlık” bir toplumdan diğerine fazlasıyla değişen anlamlara sahiptir.
Gibi — YılmazKitabı okudu
Yaşamın geleceğine ilişkin akıllı seçimler yapabilmek için milliyetçi bakış açısının ötesine geçip olaylara küresel ve hatta kozmik bir çerçeveden bakmalıyız.
Sayfa 123Kitabı okudu
Avrupa medeniyeti geçtiğimiz 2500 yıl boyunca demokrasi ve insan haklarının beşiği olduysa, Sparta ile Jül Sezar'ı , Haçlılar ile Konkistadorlar'ı , Engizisyon ile köle ticaretini, Louis ile Napolyon'u , Hitler ile Stalin'i nereye oturtacağız ? Bunların hepsi yabancı medeniyetlerden gelen davetsiz misafirler mi ?
Sayfa 101Kitabı okudu

Yuval Noah Harari İletileri

Tümünü gör
Kitap önerileri içeren bilinçlendirici okuma rehberleri
youtube.com/c/alintilarlaya... Alıntılarla Yaşıyorum adlı YouTube kitap kanalımda bütün kitaplarını okuduğum yazarlar için detaylı okuma rehberleri paylaşıyorum. Daha çok arkadaşın bu bilgilerden faydalanabilmesi için paylaşabilirsiniz. ⬇️⬇️ İlk romanım
Kitapyurdu.com
Kitapyurdu.com
çok sayıda insan, hesabınızı etiketleyerek
Yuval Noah Harari
Yuval Noah Harari
'nin bu süreçte Hamas'ı "terörist", İsrail soykırımlarını ise "meşru müdafaa" olarak nitelendirdiğini yazmış, anlatmış, delilleriyle paylaşmış. Umursamazca "araştırmanızı öneririm" demişsiniz. Peki, o halde herkesi KİTAPYURDU sitesinden "ELVEDA" demeye davet ediyorum.
2021 Hedef Okuma Listem
Seçimlerimin açıklaması en altta. Herkese bol okumalı bir yıl dilerim. Okuduklarım 01-
En Hüzünlü Eylül
En Hüzünlü Eylül
02-
Kuyruklu Yıldız Altında Bir Evlenme
Kuyruklu Yıldız Altında Bir Evlenme
(etkinlik) 03-
Demir Ökçe
Demir Ökçe

Yuval Noah Harari Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
412 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
25 günde okudu
İncelememe başlarken kitabı okumaya karar verirseniz tüm ön yargılarınızı ve bağlılıklarınızı bir kenara bırakıp kitaba öyle başlamanızı tavsiye ederim. Eğer din,ırk ve millet kategorileri sizin için birer tabuysa bu kitap sizi rahatsız edecek içeriğe sahip nitelikte. Kitap çok çarpıcı ve sarsıcı
Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens
Hayvanlardan Tanrılara: SapiensYuval Noah Harari · Kolektif Kitap · 201934,8bin okunma
·
Puan vermedi
herşey değişir....!
gelecekte insanlığı nelerin beklediğini ve insanların gezegenimizdeki hakimiyet süreci üzerine yazılmış eğlenceli bir kitap... Anlatıcı benlik, Jorge Luis Borges’in “Bir Sorun” isimli hikayesinin yıldızıdır. Hikaye Miguel Cervantes’in meşhur romanına adını bahşeden Don Quijote üzerinedir. Don
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi
Homo Deus: Yarının Kısa Bir TarihiYuval Noah Harari · Kolektif Kitap · 201711,5bin okunma
412 syf.
·
Puan vermedi
·
12 günde okudu
Kitabı, okurken içinde konular hakkında belgesel veya araştırma yaparsanız,size çok büyük katkısı olacaktır. Herkitap da hemen hemen içinde geçen konular hakkında belgesel veya araştırma yaparak okurum. Bu sayede kitabın bana vermek istediğinden daha fazla bilgi veya konu hakkında fikir sahibi olur
Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens
Hayvanlardan Tanrılara: SapiensYuval Noah Harari · Kolektif Kitap · 201934,8bin okunma