Zeyd Karaaslan

Zeyd Karaaslan

Tasarımcı
8.8/10
17 Kişi
·
41
Okunma
·
0
Beğeni
·
19
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
329 syf.
·9/10
Kitabı Felsefe hocamızın tavsiyesiyle okumaya başladım. Kitap hakkındaki sözleri şöyleydi: “Bazı kitaplar yılların emek ve bilgi birikimini taşır. Bu kitap da o nadir değerdeki, ancak bir kaç kişinin çalışmalarıyla oluşturulabilecek yoğun donanıma ve çalışmaya dayalı bir yapıt.” Kitabı okuyunca sözlerinde haklı olduğunu gördüm. :)
Gerçekten de bu eser bilimin, tarihin en uzak noktasından bugüne dek hangi asırlarda, kimler tarafından ve nasıl karakterize olduğunu çok güzel anlatıyor.

Ayrıca kitap doğru bildiğimiz birçok noktadaki yanılgılarımıza açıklık getiriyor.
Mesela en bildiğimiz şeylerden bir tanesi Ortaçağlarda insanların Dünya’nın düz olduğuna dair inançları.. (Bugünkü müfredatı bilmiyorum ama bizim okul kitaplarımızda bu şekilde geçiyordu.) Halbuki insanlar Ortaçağda da Dünya’nın düz olduğunu düşünmüyorlardı, sadece kendilerinden sonra gelen bilim adamları onların çizdikleri haritaları yanlış okudular ve böyle bir yanılgıya düştüler.Daha bunun gibi pek çok misalleri barındırıyor.

Velhasıl her kütüphanede bulundurulası, her kesimden meraklılarınca okunulası, üslubu akıcı, size sanki tarihin sayfalarında kâşiflerle seyahat ediyormuşsunuz hissi veren hoş bir kitap. :)
208 syf.
·Beğendi·9/10
"Eğer bir gün yolunuzu kaybederseniz bir çocuğun gözlerinin içine bakın; çünkü bir çocuğun bir yetişkine öğretebileceği her zaman üç şey vardır: Nedensiz yere mutlu olmak, her zaman meşgul olabilecek bir şey bulmak ve elde etmek istediği şey için var gücüyle dayatmaktır.”
-Paulo Coelho

Ebeveynler için en güzel, en akıllı çocuk kendi çocuklarıdır. Peki biz çocuklarımızın mutluluğu , geleceğe ışık olması için elimizden geleni yapmaya çalışıyor muyuz? Onları anlamaya mı çalışıyoruz yoksa klasik yöntemlere göre mi yetiştirmeye çalışıyoruz? Bu ve bunun gibi soruların cevabını bulabileceğiniz eksiklerimizi tamamlayacak bir kitap okudum.
Kitabın temel düşüncesi mutlu, kendi kendine yeten, vicdanî değerlere sahip bireyler yetiştirmeye yardımcı olmaktı.Kitap 11 bölümden oluşuyor ve her bölümde bilimsel bilgilerden yararlanılmış. Bölümlerin sonunda değinilen konuyu çocuklarımızla olan ilişkilere nasıl yansıtılacağı anlatılıyor. Ayrıca her bölümle ilgili kitap tavsiyelerinin olmasını çok sevdim. Ebeveyn olmayanların, ileride olacakların, çocukların eğitiminde payı olan öğretmenlerin okuması gerektiğini düşünüyorum.

Unutmayalım ki her çocuk birbirinden farklıdır ve standart kalıplarda yetiştirilmeye çalışılmamalıdır. Büyüklerin tecrübelerinden yararlanırken birebir aynısını yapmaya çalışmaktan ziyade çocuğun bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurup arada empati yaparak onları anlamaya çalışalım.

☘İçinizdeki çocuğu kaybetmeyin ve çocukla çocuk olmaktan korkmayın çünkü onlar dünyanın en güzel varlıklarıdır.☘
219 syf.
·3 günde
Entelektüel birikimimin yetersizliğinden ötürü inceleme yazacak kadar kitabı anlayabildiğimi sanmıyorum lakin aydın birisiyle kitabın okumlamasını yapmak isterdim. Hele hele kitabın başıyla sonu tam bir muamma. 4. bölümden sonrası daha anlaşılabilir olduğundan o kısımları beğendim. Anlayabilseydim tamamını da beğenebilirdim yani..
208 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Öznur Abatay ogur
✔Kitap 11 bölümden oluşuyor ve her bölümde kendi konusu ile ilgili olay anlatılıp konu ile ilgili yüzümüzde tebessüm oluşturacak olaydan bahsedilip o konu ile ilgili kitap tavsiyesi verilip çocuğumuza nasıl yansıtacağımızı anlatıp bitiriliyor. Her bölüm bu 4 tema üzerinden gidiyor.
✔Benim için çok keyifli bir kitap oldu. Anne olmasam dahi olduğunda başucu kitabım olacak bu kitap.
✔Ara ara KPSS konularına da denk gelmedim değil. Ne de olsa öğretmen de bir anne sayılır değil mi? Hem konuları pekiştirmiş oldum hem de nasıl uygulayacağımı öğrenmiş oldum.
✔Emeğinize kaleminize sağlık.
329 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Öncelikle Kitabı felsefe hocamızın tavsiyesiyle okudum iyiki okumuşum ama keşke daha önceden okusaydim dediğim kitap. kitabı okurken kendinizi tarihin o farklı seruveninde dolaşırken buluyorsunuz bu zamana neler keşfedilerek gelinmiş bircok alanda ki araştırmalar çabalar sonuçsuz uğraşlar yanlış hesaplamalar başarilar....karanlık çağ dediğimiz o donem... Ben keyif alarak okudum gerisini size bırakıyorum iyi okumalar dilerim :)
208 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Karbon Elementini Kömür ya da Elmasa Dönüştüren Çevresel Koşullardır

Potansiyel ebeveyn adaylarına ve öğretmenlere özellikle tavsiye edilesi bir kitap bitmesin istediğiniz türden hem de : )

Pedagojik formasyon aldığımda anne baba adaylarının kesinlikle ayrı bir eğitime tabi tutulması gerektiğini düşünmüştüm bu kitabı okuyunca bir çok çalışmayı kendi deneyimleriyle harmanlayan içinizi ısıtacak kadar samimi ve bir o kadar öğretici nokta atışlarla küçük dokunuşlarla neler değiştirebileceğine şahit oldum.Belki ayrı bir eğitim günümüz koşullarında henüz yok ama eğitimcinin gözünden pratik yaklaşımların bulunduğu bu kitap elinizden düşmeyecek soluksuz okuyacaksınız ;)

Eline yüreğine emeğine sağlık Öznur Öğretmenim devamını sabırsızlıkla bekliyorum

Keyifli okumalar canlar
208 syf.
·2 günde·8/10
Çok güzel konulara değinen yazarımıza çok teşekkür ederim öncelikle ama keşke biraz daha örnekler üzerinden anlatilsaydi daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Çünkü bazı yerlerinde cidden sıkılmadım değil ama insana çok güzel şeylerde katabiliyor.
204 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Herkese merhaba.
Bu kitabımı çok kıymetli anneler için okudum.
Okurken de çok keyif aldım çünkü içinde yer alan komik hikayeler, kıymetli ressamların resimleri ve çocuk yetiştirmek için bizlere yardımcı olacak birçok bilgi beni çok etkiledi.
Hatta kitabı okurken etrafımda yer alan anneleri daha fazla dikkatle incelediğimi farkettim. Ve gerçekten her çocuğun yetiştirilmesinde eğitim şart... Çocukları anlamamız gerekiyor. Kızmak bağırmak yerine onlarla iletişim kurmalıyız.
İletişim kurularak sevgiyle yetişen çocuk ile kavga, gürültü bağırmayla yetişen çocuk arasında çok fark oluyor.
Bunların yanında bence sadece anne babalarda da bitmiyor iş. Çocuk evde eğitim alıyor güzel bir şekilde yetiştiriliyor fakat sokağa çıktığında bambaşka bir dünya ile karşı karşıya kalıyor. Toplum olarak çocuk yetiştirme kurallarına uymalıyız ki o çocuk bocalamasın. Evde de sokakta da aynı durumla karşılaşsın.
Bu yüzden sizlere tavsiyem anne-baba olmamıza gerek yok bu tarz kitapları okumak için. Herkesin etrafında bir sürü çocuk vardır mutlaka. Onlar için okuyup bilgi edinmeliyiz.

Öznur Abatay ogur yazarımızın ilk kitabı olmasına rağmen çok başarılı bir kitap okudum. Üstelik kişisel gelişim, çocuk gelişimi gibi türleri okurken çok sıkılırdım ama bu kitap tam aksine beni içine çekti bir günde bitirdim, çok akıcıydı. Kaleminiz daim olsun.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 41 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 67 okur okuyacak.