Zeynep Özge

Zeynep Özge

Yazar
8.6/10
7 Kişi
·
21
Okunma
·
0
Beğeni
·
362
Gösterim
Adı:
Zeynep Özge
Unvan:
Yazar
Onu tanımak, benim için sabırlı bir çabayı gerektirdi. Ruhundaki derinliği görebilmek ve içindeki fırtınayı tanıyabilmek için, onun denizinin yüzeydeki dinginliğini görmekle yetinmeyip dibe inmek gerekir.
Zeynep Özge
Sayfa 61 - Evrensel Basın Yayın
"Biz falcı değiliz arkadaşlar. Biz komünistler geleceğin gizini okumuyoruz. Bir genç kızın ellerine bakıp hayat çizgisini okuyan, uydurma gele­cek tellallarının sihirli, kerametli laflarından söz etmiyorum size. Bugüne kadar hep başka yerlerden beklediğimiz umudun kendimi­ze bağlı olduğundan; özlediğimiz özgürlük dünyasının aydınlık geleceğini, biz milyonlarca işçinin ellerinin birleşmesiyle doğura­cak olan o büyük bilinç birliğinden söz ediyorum.”
Zeynep Özge
Sayfa 24 - Evrensel Basın Yayın
Bir şair için "Yaşamı bir şiirdi, geriye kalan ise dipnottu." diye
yazılmıştı. İmran Aydın'ın yaşamı ise ihtilal ateşini tutuşturan bir
isyandı ve o kadar açıktı ki, geride hiç dipnot bırakmadan yaşandı.
Bu kitap işte bunu anlatabilirse ...
Zeynep Özge
Sayfa 86 - Evrensel Basın Yayın
“Yoldaşlar, kuşku duymadan inanalım ki; her karanlığın ardın­dan aydınlık doğar. Yeter ki, zamanında, canımız pahasına da olsa o karanlığı parlatan bir kibrit çakma cesareti ve fedakarlığını göste­rebilelim."
Zeynep Özge
Sayfa 28 - Evrensel Basın Yayın
Bir şeyi daha biliyorduk ki, dozerleriyle onlar ancak evleri yıkabilirler. Ya insanın özgürlüğe olan inançlarını, haklı fikirleri yerle bir edebiliyorlar mıydı?
Zeynep Özge
Sayfa 28 - Evrensel Basın Yayın
128 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bu tür içerikler okuduğumda hayatım(-ız)da eksik olan parçanın ne olduğunu düşünmekten kendimi alamıyorum. Sanırım şu an eksik parçayı buldum. Hayatlarımızda tutku eksik. Altmışlardaki, Yetmişlerdeki, Seksenlerdeki insanların hayatlarını gözden çıkarabilecek derecede bağlı oldukları bir tutkuları vardı.

Özellikle doksanlı yıllardan sonra hem apolitize edilmiş, hem de hayatta hiç bir ideolojiye, kuruma, belli bir dünya görüşüne sahip olmayan nesiller yetiştirilmeye başlandı. Bu bilinçli midir, yoksa çağın gereği midir bilmiyorum. Teknolojiyi çok yoğun kullanmaya başladığımızdan beri, gerçek olduğunu düşündüğümüz şeyleri daha sanal yaşar olduk. Bu da büyük bir halk çoğunluğunu ideolojisiz yaşar hale getirdi.

En basiti kitlesel, örgütlü hareket aslında daha hızlı daha erişilebilir olduğu halde bana kalırsa geçmişe göre çok daha pasifize. İnsanlar sokakta “Kadın cinayetleri politiktir!” sloganı atmak yerine bir tweet atıyor, bunu bende dahil büyük bir çoğunluk bu şekilde yapıyor. Çağ bizi hantallaştırdığı gibi dünyaya, topluma, insanlara, cinayetlere, adalete, ülke yönetimine, siyasete karşı tutkusuz -aman bana dokunmayan bin yaşasıncı- hale getirdi-getirdi. Demiyorum ki sosyal medyanın belli bir gücü yok evet var, fakat geçmiş yıllara bakıldığında bizim kuşağımız etliye, sütlüye karışmayan, sorgulamayan, itaat eden büyük bir güruhtan oluşuyor.

Bu kitapta 80'li yıllarda ülkenin üstünden buldozer gibi geçen darbecilerin, sırf komünist olduğu, işçi haklarını savunup devrimci mücadele verdiği için tutuklanıp bir gece sonra cansız bedeni 'mide kanaması geçirdi' raporuyla ailesine verilen İmran Aydın'ın anıları ve biyografisi yer alıyor. Senaryolarına hiç yabancılık çekmeyeceğinizi düşünüyorum. Geçmişten ders almak yerine, haşa geçmişi aratır uygulamalarla her geçen gün twitter'da birilerini lanetlemek durumunda kalıyoruz. Çünkü burası muz cumhuriyeti!

İçimde her ne kadar İmran'ın heyecanını duysam da, İmran kadar umutlu ve yürekli değilim. Her şeyden evvel 21. yy'ın aklı çok, fikri çok ama hali yok genleriyle gözümü açtığım bu ülke topraklarında, her yeni güne sövüp, her habere sinirlenip, hiç bir şey yapmayangiller familyasının kadrolu üyesi olarak yaşamaya devam ediyorum. Evet biliyorum, Yaşamak bu değil! Ruhun şaad olsun İmran, devrim hep güzel bir ihtimal.
128 syf.
·22 günde·Beğendi·5/10
kitap ilk başlarda pek sarmadı ama okumaya devam edince kitabın içinde kayboldum herkese tavsiye ederim bence hayatı boyunca tüm kitap severlerin okuması gereken bir kitaptır..

Yazarın biyografisi

Adı:
Zeynep Özge
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 21 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.