Zeynep Serinker

Zeynep Serinker

Çevirmen
7.8/10
33 Kişi
·
122
Okunma
·
0
Beğeni
·
27
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Aforizmanın sözlükte iki anlamı vardır; 1- özdeyiş 2- özlü, çarpıcı veya aykırı sözdür. Şimdi ünlü bilimadamının kitabı için veya aforizmaları için ikinci tanım daha açıklayıcı olabilir. İnsanlar bilim evren Tanrı kendi yaşamı uzay yer çekimi kara delik veya fizik kurallarıyla alakalı bir çok aforizma yazmıştır. Şaşırtıyor düşündürüyor en önemlisi de sizi soru sormaya, irdelemeye ve sorgulamaya yöneltiyor. Alınması okunması ve kitaplıkta bulundurulması gereken kitaplardandır diyebilirim. Keyifli okumalar dilerim.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İncelemeye nasıl başlayacağıma karar veremedim.(Şahsıma kozmolojiyi,bilimi astronomiyi sevdiren süper insan.)Söz konusu Stephen Hawking olunca,onu kelimelerle tanımlamak güçleşiyor haliyle.Bir tanımlama yaparken üzerinde çokça düşünüyor hatta bildiğin yanıldığına yetmiyor durumu bile olabiliyor.Bu Oxford doğumlu muhteşem insan, 20 ve 21.yüzyılın çehresini değiştiren,teorileriyle düşüncelere his kazandıran,kendi tabiriyle “Ayaklarınıza değil,gökyüzüne bakın.”diyerek bütün canlılara ışık tutan,merak ve sorgulama eylemini adeta bir sorumluluk haline getirerek,aynaya baktığında sadece kendisini değil,kendini adadığı her şeyin yansımasını görmüştür.Bana göre sadece bu yüzyıllarla sınırlandırmak hata olur.İnsanlık tarihinin en önemli bilim insanlarındandır.Onunla aynı yüzyılda yaşadığım için kendimi bu konuda çok şanslı hissediyorum.Gelelim kitaba...Hawking bu değerli eserinde okuyucusunu aslında bir nevi kendisiyle de buluşturuyor.Kendisini bütün insanlara bağışlamış,düşünsel ve pragmatik bir sunumla açıkça ortaya koymuş.Bir baş ucu kitabı.Sıkılmadan okuyabileceğiniz,bakış açınızın değişeceği bir eser.Evrene,bilime,yaşama,teknolojiye,fiziğe vs dönük kısa kısa sözler halinde ulaştırmış bizlere.Okumanızı şiddetle tavsiye ederim...Stephen bedenen aramızda değil belki ama beynimize,ruhumuza hatta kalbimize ulaştı ve öyle bir yerleşti ki istesek de unutmamız mümkün değil.... Teşekkürler Stephen...Her şey için teşekkürler... . (Hayatın olduğu yerde umut vardır.) Naçizane...
136 syf.
·Beğendi·10/10
Gerek engelleri gerek düşünceleri üzerine söylediği,günlük hayata veyahut çalışmalara dair güzel mottolar katan ; bazen söylediği 2 kelimeyle bile ufkunuzu genişleten , sizi düşünceler arasında dolaştıran Hawking'in sözlerinden derlenmiş çok güzel bir kitap . Hem böyle uzun da değil alın kahvenizi çayınızı başlayın okumaya.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
S.Hawking A.Einstein'dan sonra gelmiş en büyük fizikçi diye öngörülüyor. Bence tam bir deha kendisi.

Kitaba gelecek olursak çok çarpıcı tahminler, yorumlar ve bilgiler bizi bekliyor kitapta ben aforizma okumayı seviyorum ama S.Hawking çok akıcı bir dil kullanmış diğer kitaplarına göre özellikle uzaya ve bilime merakı olan herkes okumalı ve okutmalıdır.
120 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Kitap genel olarak iyi sayılır. Girişte elon MUSK İn hayatı ile ilgili kısa bilgiler verdikten sonra aforizmalara geçiyor. Kitap bir solukta okunabilen bir kitap ELON MUSK hayranlarına öneririm.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 122 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 169 okur okuyacak.