Zişan Sarı

Zişan Sarı

Çevirmen
8.1/10
9 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
320 syf.
·9/10
Kitaba dün akşam başlayıp sabaha karşı 5 gibi kitabı bitirdim. Kitabı elime alınca, hikâyenin ne olduğunu, beni nereye savrulup neyin beklediğini düşündüm. Okumaya başladığım ilk sayfalar oldukça sakin geçti. Fırtına öncesi sessizliği yaşıyor gibi. Nitekim bir zaman sonra önce bir rüzgar saçlarımı uçurmaya başladı sonra tozu dumana katıp her şeyi darmaduman etti. Bu hayali fırtınanın ortasında adeta savrulup durdum. Kitap bitince de bir boşlukta hissettim kendinimi. Sanki sıfır noktasındasındaydım.

Sizi başından sonuna kadar kitaba bağlayan, aynı mekânda geçmesine rağmen sizi hiç bunaltmayan, çok başarılı bir olay örgüsüne sahip çok güzel bir kitaptı "Korkunun Kıskaçında". Hatta Alfred Hitchcock'un "Arka Pencere" filmine benzeyen bazı sahnelerde vardı. Kitabı okurken o film aklıma geldi. Eline dürbün almış bir adam ve karşı dairedeki komşusunu takıntı haline getirip sürekli onu izlemesi.

Kitapta her sayfayı çevirdiğinizde siz de karakterlerle delil toplamaya başlıyor, kafanızda birçok sorularla kitabın sonuna kadar muhakeme yapıyorsunuz.
Psikolojik gerilim okumayı seven herkese şiddetle tavsiyemdir.
320 syf.
·3 günde·7/10
Kate yaşamış olduğu talihsiz bir olay ile ölümden dönmüştür ve kaygı bozukluğu, panik atak problemleriyle başa çıkmaya çalışmaktadır. Bir gün Boston’da ki kuzeni Corbin, altı aylığına Londra’daki dairesini değiştirmek istediğinde Kate bu teklifi kabul eder. Değişikliğin ona iyi geleceğini düşünürken yeni evindeki yan komşusu Audrey cinayete kurban gitmiştir ve kendini olayların içinde bulur.

Arka kapakta yazan “gerilimin bir an bile düşmediği sürükleyici bir roman” ifadesi sanırım beklentimi çok çok yükseltmeme neden oldu. Genel itibariyle kitabı beğendim ama woaww diyebilecek bir duygu yaşatmadı bana.

Akıcı bir dille yazılmış, kolay okunuyordu. Kitabı elime aldığımda bir an önce sayfaları çevirmek istedim. Ne olacağını, nasıl ilerleyeceğini merak ettim ama çok da bir sürprizle karşılaşmadım. Daha çok tahminlerimi teyit etmiş oldum.

Bazı bölümler gerilmeme neden oldu. Özellikle Kate’in evde tek başına olduğunu düşündüğü kısımlarda asıl yaşananlar.

Hikaye üç karakterin gözünden anlatılıyordu. Normalde bu tarz anlatımları beğeniyorum fakat bir karakterin gözünden zaten anlatılan olaylar başka bir karakterden de anlatıldığında pek hoşuma gitmiyor. Tekrar ediyormuş izlenimi yaratıyor biraz bende.

Bazı bölümlerinde fazla detay verilirken bazı bölümleri biraz geçiştirilmiş izlenimi uyandırıyordu. Özellikle son kısmı biraz daha detaylı olabilirdi. Farklı olabilirdi. Sonu beni tatmin etmedi.
.
320 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bay Swanson ile tanışma fırsatı bulduk sonunda. Katili kitabın ortasında söyleyen kaç yazar var ki, büyük sürpriz! Buna rağmen tempo düşmüyor, dikkati nasıl ayakta tutacağını bilen bir profesyonel çünkü. Tam hikayeyi Kate'in ağzından okuyacağıma inandığım anda başka bir karakterin bakış açısına geçiyor, ikinci sürpriz! Yazım hatalarıyla dolu olmasına rağmen (dost acı söyler-üzgünüm) gerek kurgunun güzelliği, gerek çevirinin akıcılığı sayesinde mutlu bir okur olarak kapatıyorsunuz son sayfayı. Hem yazarı hem de çevirmeni takip odağıma aldım, size de tavsiye ederim. =)
320 syf.
·Beğendi·8/10
Bir el surekli bogazindaymis hissi kitabin son sayfasina kadar devam ediyor. Sayfalar ilerledikce konu agini aciklasa da yazar gerilimin etkisi hic azalmiyor
320 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Yazarın tarzını genel olarak çok beğendim, olay kurguları, yazı dili etkileyiciydi. Son 10 sayfaya kadar merak ederek okudum, son 10 sayfa gereksiz uzatma olmuş. Çok şok edici sonuç yok ama sayfaları çevirirken hep merak içinde kalarak devam ettim.
320 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Nuray Durmuş yorumundan beğenerek aldığım bir kitaptı, onun seçtiklerini genelde beğenirim. Yine yanıltmadı, ilk 100 sayfa biraz ağır ilerledi ama sonrasında elimden bırakamadım. Çok güzel kurgulanmış, sinir bozucu, merak uyandıran güzel bir kitap okudum. Dizgiden kaynaklı yazım hataları zaman zaman soğutsa da genel olarak kitabı sevdim. Mekan değişikliklerinin az olduğu hatta tek mekanda geçiyor aslında olaylar ama sıkmayan bir kitap. Psikolojik gerilim severlere tavsiyemdir...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.