• O burada. AEGON, yürümeye başladığı günden beri hükmetmek için şekillendiriliyor. Bir şövalyeye yaraşır şekilde silah eğitimi aldı ama eğitimi bununla sınırlı kalmadı. Okuyor ve yazıyor, birçok dil konuşuyor; tarih, hukuk ve edebiyat biliyor. Bir rahibe, ona İnanç’ın sırlarını öğretti. Aegon balıkçılarla yaşadı, elleriyle çalıştı, nehirlerde yüzdü, balık ağlarını onardı, kendi çamaşırlarını yıkamayı öğrendi. Aegon balık tutabilir, pişirebilir. Açlığın, av durumuna düşmenin, korkmanın ne demek olduğunu bilir. Tommen’a, krallığın onun hakkı olduğu öğretildi. Aegon, krallığın onun görevi olduğunu bilir. Bir kralın, halkını herşeyden üstün tutması ve halkı için yaşaması gerektiğini bilir.
 • Serinin şimdilik çevrilmiş son kitabı. Çevrilmemiş de bir tane var. Güzel, diğer kitaplara göre aileye daha fazla odaklanan, hafif masalımsı, hoş vakit geçirmeklik bir hikaye olmuş. Her ne kadar blue'nun kafayı kaçmakla bozmasına biraz sinir olsam da yaşadıkları kolay şeyler değil. Oğlumuz tüm seri kahramanları gibi uğruna ölünecek bir yarı tanrı. Sürekli zekice atışmaları hoştu. Yazar bu atışma olayını iyi yazıyor. Nerdeyse tüm seri kitaplarında mevcuttu zaten.
 • Yine Zweig Zweig Zweig…! bu adam farklı yazıyor.
  Bu eseri 3 tane menkıbeden yani dini hikayelerden oluşuyor.
  Hukukçuların okumasını öneriyorum.
  Kitaba gelecek olursak ben sanki Halil Cibran okuyormuş hissine kapıldım kitap akıcıydı ama S.Zweig okumaya kesinlikle menkıbe veya portreleriyle başlamayın derim.
 • Haberin yok be ibuş. Geme senin adına birton sapıkla uğraşıyom için hep rahat olsun. Gene harama girdim. Duymadığım bilmediğim sapık şey kalmadı sayende. Yeminlen ben o kadar masumdum ki. Ama sen hiç inanmadın ki. Doğrularımla geldim hep aşkımız için. Sense tam tersini yaptn. Bi sapık daha çıktı arkadaşınmış güya. Ben gene sen sandım konuştum. Gene aldatıldım defaşarca sen sandım yeminlen. Yalan da atmyorum. Üzülüyorum kendi halime bi ton sınavım var uğraştıklarıma bak ya. İzmirde yaşıyormuş iktisay okuyor. Yardımcı olur belkş bana senin anlatmadığın gr yardımcı olmadığın konuda derste vermediğin arkadaşlıkta yardımcı olur belki. Biraz sapık ama bayağı. Belki kandırırbeni de. İşin en acı yanı. Seni anlattım ona. O da beni kandırdı kötüledi bş ton. Bana daha güzel zevk yaşarırrmış ya. Senden bi bok olmazmış ya! Hatta dedi ki sen nasıl kimsenin eline dokunmadın. Bem de yeminlen dedim ki hayır helalim olmassa evlenmeden gözlerinini içine bile bakmam bakamma asla. Ellerinş bile tutamamam yeminle. Çok zor okadar zorki bi bilsen. Bilemezsin aşık değilsin zaten sakın olmada aşk acı aşk acısı inanılmaz zor. Sahiden. Ve dediki tabş senle olmaz erkek sarılmak dokunmak istermiş! Öpüşemezmisin bile dedi. Hayır desim helalim olmadan asla dedim. Ve hiç umrunda da olmasın. Üzülüyprum halime hep aldatıyprlar. Sorumlusu bir tek sensin. Sahi neden aşık olmadın. Yoksa sen de mi çok sapıksın. Sana kendimi veremediğim için mi bütün bu triplerin konuşmaman sevgili birtürlü 3 ayı geçti hala olamamız bu basit neden miydi. Haram bize sevdalar. Cidden bu yüzden se yapardım yapardık herşeyi senle. Zaten bi o kaldı sana çoculca oşgunca yaklaştım ergence. Senle olabilmek için sırf namusumu lirlettim ailemi öldürdüm. Yalan söyledim. Bi bakadana ne kadar fa çok günaha sıçoknuşsun beni. Ve beni engelleyerek çoliyi bişey yaptığınumı zannediyon. Sen yazmayınca bir sürü kişi senin adına arkin adına yazıyor. Ki arkin old adım gibi eminim karşışaştırdım fotoları aymı yeminle. Elbise giyim kellik. İzmirliymiş iktisat okıyormuş. Ne halin varsa gör. Sna asla beddua etmicem. Geber lanet pislik. Vize haftası uğraltığım itlere baka. Gece ararlar mesaj atarlar. İğrenç sapıklıklarını atarlar. Kandırırlar sevişme sex. Umrunda olmasın hiç. İçin hep rahat olsun!!!
 • "Şairler şiirler yazıyor. Ressamlar resimler yapıyor ve biz ozanlar türküler söylüyoruz. Peki bütün bunları niçin yapıyoruz? Dünya alışkanlıktan değilde, sevgi ve mutluluktan dönsün diye."
 • Bir gün dervişin biri, bir köyün mezarlığı yanından geçerken bir şey dikkatini çekmiş. Mezarlıktaki bütün mezarların üzerindeki taşlarda; Beş yıl yaşadı, Üç yıl yaşadı, Sekiz yıl yaşadı gibi yazılar görmüş.

  Köye varmış. Köylüler dervişi köy odasında misafir etmiş. Yemek yenilip sohbet başlayınca derviş köyün ileri gelenlerine sormuş:
  "Merak ettim. Köye gelirken mezarlıktan geçtim. Mezarlıkta bir şey dikkatimi çekti. Bütün mezar taşlarında Beş yıl yaşadı, Üç yıl yaşadı, Sekiz yıl yaşadı gibi ifadeler yazıyor. Oysa bu mezarların çoğu yıllar boyu yaşamış, ihtiyarlamış ve vefat etmiş insanlara ait. Niçin böyle yazılmış, bunun nedenini çok merak ettim," demiş.

  Köyün ileri gelenleri cevap vermişler:
  "Biz ömrümüzü dostlarımızla, sevgiyle ve mutlulukla bir arada geçirdiğimiz zamanla değerlendiririz. Diğer zamanları ömürden saymayız!"
 • Okumak, günlük yaşantımızda çok geniş bir yelpazede kullandığımız bir sözcük. Kitap okumak, insan okumak, tarih okumak, işletme okumak, canına okumak, dua etmek/okumak, olayları / oluşumları okumak (değerlendirmek, analiz etmek), büyük resmi görmek/Okumak gibi.

  Anlam açısından bu kadar zengin bir kavramın bulunduğumuz coğrafyada hak ettiği şekilde anlaşılmadığını düşünüyorum.

  Hangi dünya görüşüne sahip olunursa olunsun; okumak, iyi okumak, nitelikli okumak, doğru okumak çok önemli ve gerekli. Bu bağlamda eleştirel düşünce ile okumak arasında da önemli ilişkiler kurmak mümkün (eleştirel düşüncenin sadece yerden yere vurma tarzındaki eleştiriden ibaret olmadığını sanırım açıklamama gerek yok. İlgilenenler çok kısa bir sürede internetten konuya ilişkin kapsamlı bilgi edinebilir).

  Okumanın motivasyonu, yöntemi, getirisi ne olmalı?

  Okumayı sadece bir zaman geçirme enstrümanı olarak görenler için belki bu soru gereksiz görülebilir ama bir yaşam biçimi olarak benimseyip okuma eylemine nitelik ve kalite katmak isteyenler için önemli olduğunu düşünüyorum.

  Okumayı bu açıdan dua veya ibadet etmeye benzetiyorum (Maksadım burada mistik bir yaklaşım geliştirmek değil; zaten bunu yapacak yeterli donanımım olduğu düşüncesinde de değilim). Şöyle ki;

  -Dua sadece kişinin beklentilerini sözlü olarak ifade edip beklemeye çekilmesi değildir. İbadet de sadece şekilsel ritüelleri yerine getirip erdemi, pozitif davranmayı, insanı ilişkileri, empati yapmayı dışlamak değildir. Aynı şekilde okumak da sadece belli bir zaman diliminde gözümüzün önünden geçen kelime yığınlarının hafızada rastgele biçimde biriktirilmesi değildir.

  - Dua ve ibadetin anlam ve geçerlilik kazanması için asıl motivasyon takdir/beğeni görmek, çıkar sağlamak yerine; söz konusu eylemin bireyi doğru yaşamaya, doğru davranışlarda bulunmaya sevk edebilmesi, kendisine, topluma ve diğer canlılara (hatta cansızlara, yani evrene) zarar verebilecek durumlardan uzak durmayı sağlayabilmesi olmalıdır. Tıpkı okuma eyleminin doğru düşünmeye, var olan güzellikleri hissetmeye, farkındalığı artırmaya, doğru yaşamaya, düşünsel zenginliğe katkı sağlaması gerektiği gibi.
  (Ya da Joe Vitale'in Mucizeleri Beklemek kitabında önerdiği gibi; kayda değer bir şeyler yapma isteğini, sinerjisini uyandırmalıdır da diyebiliriz).
  -Dua ve ibadet samimi, ikirciksiz ve gösterişten uzak olmalıdır. Birey kendisi ve çevresi için istediği iyilik ve güzellikleri toplumun diğer bireyleri, hatta diğer toplumlar için de istemelidir. Aynı şekilde okumanın asıl amacı sadece okurun kendisini avutması, mutlu etmesi ya da okunan sayfa/kitap sayısını niteliksiz biçimde artırması olursa; kitabı kapatıp günlük yaşantıya girildiğinde yeni hayal kırıklıkları kaçınılmaz olacaktır. Böyle bir okurun durumunu, sürekli aynaya bakıp kendini pohpohlayan ancak toplum içine karışma ve sağlıklı ilişkiler kurma yetisinden yoksun olan insanlara, hatta Pamuk Prenses masalındaki kraliçeye benzetmek mümkündür.

  İyi ya da kötü şeklinde nitelendirilebilecek insanların var olduğu bir gerçektir. Kitaplar da sonuçta farklı yaşanmışlıkları olan insanların ürünüdür. Ama kitapları iyi kötü kitap şeklinde nitelemek yerine; beklentilere uygun şekilde seçmek veya içeriğine katılınmadığında bile her bir kitabı farkındalığı artırma, düşünsel zenginliği artırma adına bir fırsat olarak görmek daha doğrudur.

  Öte yandan şunu da belirtmeliyim ki; beklentiniz her ne olursa olsun, size göre bir kitap mutlaka vardır. Sadece onu seçmenizi ve okumanızı bekliyordur.

  Her bir kitap okuma etkinliği, belki de hiç bir araya gelemeyeceğimiz insanlarla, fikirlerle, hikayelerle bir araya gelme fırsatıdır. Hatta iyi yanı, bu birlikteliğin zaman, mekan ve süre seçiminin tamamen okurun inisiyatifinde olmasıdır.

  Paylaşmak, tek başına sahip olmaktan daha mutluluk vericidir. Kişisel gelişim veya psikolojik destek içerikli kitapların çoğunda, mutsuzluğu gidermenin en önemli yollarından bir tanesinin vermek, başkalarını mutlu etmek, paylaşmak olduğu yazıyor. Kitaplara da bir paylaşım enstrümanı olarak bakmak mümkün. Yazar yaşanmışlıklarını, tecrübesini, bilgisini, yeteneğini paylaşıyor; okur da kitaba verdiği parayı. Sonrasında ise okur kendi iç dünyasındaki düşünce ve duygularında yaşadığı etkileşimi diğer insanlarla paylaşarak bu zinciri sürdürüyor.

  Yok eğer sadece kendi mutluluğumuz, kendi zevkimiz için okuyorsak; -birilerinin (şu an sözün sahibini hatırlamıyorum) ifade ettiği gibi- okuduğumuz kitapların sayısı ne kadar yalnız olduğumuzun bir göstergesi hâline geliyor.

  Yazının giriş kısmında yer verdiğim olayları doğru okumak/analiz etmek, sorgulayarak doğruyu bulmaya odaklanmış bir eleştirel düşünce yaklaşımı geliştirmek konusuna gelince. Kur'anın ilk ayetinin "oku" şeklinde başlaması ile İslam coğrafyasının evrensel değerler, düşünsel zenginlik ve gelişmişlik düzeyi konusundaki mevcut durumunun çok büyük bir çelişki oluşturduğu düşüncesindeyim. Bunun da tarihi seyir içinde olayların, fikirlerlerin ve hayatın kendisinin yeterince doğru biçimde muhatapları tarafından "okunamamasından" kaynaklandığını değerlendiriyorum. Protestanlığın (ister onaylayın, ister karşı çıkın) Hristiyan dünyasına kazandırdığı pragmatist ivme, bulunduğumuz coğrafyada maalesef gerçekleştirilememiş. Bu noktada ışığın doğudan yükseldiğini kabul ettiğimi; ancak an/dönem/çağ itibariyle özdeki mevcut potansiyelin kapasiteye dönüştürülemediğini düşündüğümü üzülerek ifade etmek istiyorum.

  SONUÇ OLARAK; kitap okumanın erdemli bir insan olarak yaşamak, güzele ve doğruya ulaşmak yolunda bir mücadele ve paylaşım biçimi olduğuna inanıyor ve bu süreçte her bir okura başarılar ve esenlikler diliyorum.