1000Kitap Logosu

Yokluk

Şilan Jakab
bir alıntı ekledi.
Görülecek kutsal bir şey mi bu Zengin ve bereketli bir ülkede, Bebekler yoksulluğa düşürülmüş, Soğuk tefeci ellerle besleniyor? Bir şarkı mı ki bu titrek çığlık? Bir neşe şarkısı olabilir mi? Ve bunca çocuk yoksul? Burası bir yokluk ülkesi! Ve hiç parlamaz onların güneşi. Ve tarlaları kurak ve çorak. Ve yolları diken dolu: Sonsuz kış vardır orda. Çünkü her nerede güneş parlasa, Ve her nerede yağmurlar yağsa: Ne bebekler aç kalırdı orada, Ne de yoksulluk aklı sarsardı.
2
Songül
bir alıntı ekledi.
Yokluk korkusu yoksunluğun bizzat kendisi değil midir? Kuyunuz suyla doluyken çekilen susuz kalma korkusu değil midir asıl giderilemez susuzluk?
8
Kitaphan
bir alıntı ekledi.
Bir yanda aşağılatılan insanoğlu. Yokluk içinde, ölüm içinde, esirlik zincirinde insanoğlu, öteki yanda buna yabancı kalmış sanatçı. Dedik ki, insanların en duyguluları sanatçılar, insanların bu hallerine yabancı kalamazlar. Kalırlarsa biz onları, sanatçıdan önce, insandan bile saymayız.
Yaşar Kemal
Sayfa 41 - YKY - 9. baskı
8
Selma Birol Şahin
Mavi Dantel'i inceledi.
416 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
İstanbul’un kendine has kokusunun,gürültüsünün tadını çıkarmaya çalışıyordum.Bu şehir,bir kez adımınızı attınız mı sanki yavaş yavaş kanınıza karışıyor,sizi şu efsanelerdeki deniz kızları gibi o baş döndürücü güzelliği ve yosun kokusuyla tutsak ediyordu.Kaçmak isteseniz de kaçamayacağınız altın bir kafes gibiydi. Herkese merhaba ‍️ @arkadya_kitapların en yenisi Bir Türk Yazarımızın @masalavim Çağla Çakır hanım’ın kaleminden kelimelere dökülen gerçek bir hayat hikâyesi #mavidantel kitabını #okudumbitti #kitapkonusu “Fırtına Fahriye” 6 nüfuslu bir ailenin 3.çocuğu,Giresun Görele ilçesinde gariban anacığı ve kardeşleri ile bir köyde yaşar..babasının Kore savaşından geleceği günün hayallerini kurarlar..hiç ummadıkları bir dönemde babası köye döner ve annesini namussuzlukla suçlayarak en küçük oğlunu red eder ve tüm ailesini sokağa atar.. Zavallı kadıncağıza muhtar ve köylüler yardım ederek dere kenarında bir odalı bir ev inşa ederler..açlık yokluk garibanlık tüm sorunlar üst üstte gelir.Tahir’in evin en büyük çocucuğu olarak İstanbul’a çalışmaya gider.. Ayşe derenin karşındındaki bir boğaz eksilsin diye Halit ağa kaçar..ahhhh Fahriye’m ise Ayşe ablasını görmek için dere karşısındaki köye gider ve o köyde halit ağanın evini sorduğu çobana aşık olur.. Günler sonra Fahriye Çoban Salih ile evlenir.”Bir kızın çeyizi anasının kaderidir”derler..Fahriye gelin olduğu evde Salih’in ailesinde eziyet görür..Salih çalışmak için oğlu Mustafa ve Fahriye için Almanya’ya gider.Salih’in yokluğunda eltilerinin attığı iftira yüzünden sokak ortasında taşlanır ve gariban annesi onu ölümün pençesinden alır. Yüreğinde evlat acısıyla “Mustafa’m” diye inleyerek geçen koca zaman sonra köyde barınamaz ve En küçük kardeşi Hakan ile birlikte İstanbul’a Tahir abilerinin yanına gelirler.. Salih ve Mustafa hep kalbinde kalır..hayatta kalma mücadelesine mavi gözlü sırları olan Ömer ile devam eder..ahhh Fahriye’m okuma yazma öğrenmek,hatta öğretmen olman tutkunla hayallerinle,mücadelenle,sabrınla,yetiştirdiğin evlatların ve torunlarınla seninle gurur duydum.okuduğum en iyi Arkadya romanıydı #kitapkurdu_lovers
Mavi Dantel
9.3/10
· 103 okunma
Okuyacaklarıma Ekle