Leandre, bir alıntı ekledi.
26 Oca 10:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Söylediğimiz şeylerle düşündüklerimiz arasında herhangi bir benzerliği engellemekte, arzunun üstüne yoktur.

Kayıp Zamanın İzinde, Marcel Proust (Sayfa 1308 - Guermantes Tarafı Yapı Kredi Yayınları Delta Serisi  4. Baskı)Kayıp Zamanın İzinde, Marcel Proust (Sayfa 1308 - Guermantes Tarafı Yapı Kredi Yayınları Delta Serisi 4. Baskı)
Fatoş Çetiner, bir alıntı ekledi.
15 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Müslüman toplumu kendini güvende hissettiği her defasında açık olmayı başarmıştır. Böyle zamanlarda ortaya çıkan İslam görüntüsünün bugünün karikatürleriyle hiçbir benzerliği yoktur. Eski görüntünün İslamın başlangıcındaki esas ruhunun daha iyi yansıttığını söylemeye çalışmıyorum ama sadece, bu dinin de, tıpkı ötekiler dinler gibi, tıpkı öteki doktrinler gibi her dönemde zamanın ve mekanın damgasını taşıdığını söylemek istiyorum. Kendilerinden emin olan toplumlar yansımalarını güven verici, huzur dolu, açık bir dinde bulurlar; güvensiz toplumlarsa korkak, bağnaz, çatıkkaşlı bir dinde. Dinamik toplumlar, yenilikçi, yaratıcı bir İslamda yansırlar; oldukları yerde kalan toplumlar durağan, en küçük değişime bile isyan eden bir İslamda yansırlar.

Üçüncü Dünya Müslümanları'nın Batı'ya şiddetle hınç duymalarının, sadece kendilerinin Müslüman, Batı'nın Hristiyan olmasından değil, aynı zamanda onlar yoksul, baskı altında, küçümsenmişken, Batı'nın zengin ve güçlü olmasından ileri geldiğini düşünüyorum. Aynı zamanda diye yazdım ama içimden özellikle diye düşündüm. Çünkü bugünkü İslamcı hareketlere bakarken, gerek söylemlerinde gerekse yöntemlerinde altmışlı yıllardaki üçüncü dünyacılığının etkilerin kolayca keşfediyorum: bu arada, İslam tarihini araştırsam da bu hareketlerin açıkça atası olabilecek hiçbir şey bulamıyorum. Bu hareketler Müslümanlık tarihinin saf bir ürünü değil, bizim çağımızın gerginliklerinin, çarpıklıklarının, uygulamalarının, umutsuzluklarının ürünüdür.

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 56)Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 56)
fulden ufacık, bir alıntı ekledi.
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Kadırga
...
daldığımız solgun gravürden
birbirimize baktığımızda
diriliyordu deniz diplerinde
boğulmuş beyaz kentlerden
geçilen yolculuk
aynı takım yıldızların altında
dünyaya gelen aşkların benzerliği gibi
başka çağları haber verir kimi denizler
yoksa nerden çıkardı bu rüzgâr
bu zeytin dalları, baş döndüren şarabın kokusu
ağzımızdaki bu hurma tadı
ipeğine uzandığım bu amber nerden

yüreğimdeki dövme çok eski bir gravürden

buluşurdu sessizliğimiz
okuduğumuz sayfaların derinliğinde
ne zaman sussak
aramızdan geçerdi hayalet gemileri
karşılıklı kıyılarda
aynı denize bakan
iki koltuk, iki lamba, iki ay
aynı pencerenin derinleştirdiği gecede
gemilerin ıslığını dinlerdik
tek bir söz bile etmeden konuşurduk saatlerce"

"Yaz Bitti
yazın bittiği her yerde söylenir
söylenmeyen şeyler kalır geriye

ve sonra hiçbir şey olmamış gibi
ağır, usul bir hazırlık başlar
uykuya başlar yeni bir mevsime

orda burda, ev içlerinde, kır kahvelerinde, deniz kenarlarında
incelen yazın akşam esintilerinde
zaman usulca sıyrılır aramızdan
ta içimizde duyarız gelecek günlerin geçmişini
başka ne gelir elimizden
büyük bir uzaklığa gülümseyerek
geçiştiririz ıskaladığımız şeyleri

yatıştırır rüzgarlar
dışavurur içimizdeki lodosu, poyrazı, günbatımlarını
saklar bizi
gözlerimizdeki hüzne "dinginlik" adını verir
"seni iyi gördüm" diyenler
biz de iyi hissederiz kendimizi
elimizden başka ne gelir ki
köşe başları, akşamüstleri, kokular
tozar gider zamanın boşluğunda
karışır anların kuytu belleğine
belki sonraları bir gün
hatırlanır aynı kederle
yazın bittiği her yerde söylenir
söyleyenler inanır gerçekten birşeylerin bittiğine
yaz biter
eskir geceler, serin hüzünlü
yeni mevsime hazırlık ömrün teğel yerleri
bir yanı telaş, bir yanı ürperten yaz sonu ikindileri
çıkarır sizi dalgın derinliğinizden
yaşadığınızı duyarsanız teninizde
bir zamanlar okumuş olduğunuz kitapları özlersiniz
sıcak odaları, beyaz, temiz yastıkları
ahşap pancurları
yaz bitti
bitmeyen şeyler kaldı geride

yaz bitti
yaz bitti
yüksek sesle söylüyorum bunu kendime
her yerde söylendiği gibi
yaz bitti
yaz bitti
hiçbir şey hiçbir şey
hiçbir şey
yalnızca üşüyorum şimdi"

Yaz Geçer, Murathan MunganYaz Geçer, Murathan Mungan

Nitelikli Okur
Okur rolünü kabaca ikiye ayırıyorum: Standart (Ortalama) Okur ve Nitelikli Okur. Bir tür ayrımcılık yaptığım düşünülmesin, birini diğerinin karşısında küçük düşürmeye çabalamıyorum ama konuşacağımız sorunlardaki en temel iki olumsuz faktörden birisi yayıncılarsa, diğeri de Ortalama Okur'dur.

Ortalama Okur kimdir? Ortalama Okur, "Ben pek kitap okuyamıyorum", "Kitap okuyunca sıkılıyorum, uykum geliyor", "Kitap okumaya zaman bulamıyorum" diyen insanların da olduğu, ancak bununla sınırlı kalmayan bir gruptur. Bunların yanı sıra çok okuyan, fakat okuma deneyimleri belirli bir türü, belirli bir akımı hatta birkaç popüler ismi geçmeyen okurlar da bu gruba giriyor. Nicelik olarak çok fazla okusa da, mesela sadece Ahmet Batman, Kahraman Tazeoğlu, Ali Lidar türevlerini okuyan, sadece Aret Vartanyan, Aşkım Kapışmak, Gülse Birsel okuyan veya sadece Hakan Günday, Murat Menteş okumakla yetinen okur tipi bu gruba giriyor.

Bu okurun ne okuyacağını zamanın trendleri belirliyor. Okurumuz, TV dizilerinde idealize edilen aşk ve mutluluk manyaklarından biriyse ona göre yazarını seçiyor. Biraz karanlık, biraz anarşist bir okursa da başka bir grup yazara yöneliyor. Tabii işin içine ideolojiler, siyasi yönelimler, ekonomik durumlar gibi daha birçok faktör sokulabilir. Ama her durumda Ortalama Okur, piyasanın şekillendirdiği bir okur tipi olarak karşımıza çıkıyor.

İşte, yeni dergicilikle birlikte bu Ortalama Okur'un içerisine sadece veya ağırlıklı olarak dergi okuyanlar da eklendi. Uzun uzun kitap okumaya "zaman bulamayan" veya kitap okuyamayan, onun yerine tüketilmesi daha kolay olan, kısa ve çerezlik olarak görülen dergilere yönelmiş bir kitle...

Nitelikli Okur'a gelince. O; niteliğini, pisboğazlığıyla, önüne gelen her şeyi okuyup yalayıp yutmasıyla almıyor elbette. Nitelikli okur çok okuyan değil, okuduğunu anlayan, tartabilen okurdur. Onun niteliği, hem farklı tarzları ve yazarları , hem aynı yazarın farklı eserlerini karşılaştırabilmesinden geliyor. Aynı zamanda bir yazarın farklı eserlerini, bir türün veya akımın geriye dönük örneklerini de karşılaştırabilmesinden geliyor... Bu sayede hangi eserin kıymet verilerek yazılıp yayımlandığını, hangi yazarın edebiyat ve anlatım namına yeni bir şeyler ortaya koyduğunu, yayıncılık dünyasındaki işlerin nasıl yürüdüğünü ve bu sayede kimin iyi ve dürüst, kimin kolaycı ve basit yayıncı olduğunu da sezebiliyor.

Nitelikli Okur, okumadan eleştirmiyor. Okuma havuzu geniş olduğu, okumayı bir hobi olarak değil kültürel beslenmenin bir gerekliliği, bir mesaisi olarak gördüğü için zamanla edindiği okurluk tecrübesiyle iyi işi kötüden ayırmayı, hangi yazarın hangi kitabının ümit vadettiğini, hangi eserin diğerlerine göre ne gibi bir farkı veya benzerliği olduğunu görebiliyor. Bu okur tipini sık görmediğimiz, gördüğümüz de de "kıl entel" muamelesi yaptığımız için imkansız bir örnek gibi gelebilir bazılarına. Ama emin olun bunlar zor şeyler değil; yeter ki okumak, moda veya hobi olarak görmekten çıkarılıp olmazsa olmaz bir iş haline getirilebilsin. Tabi bir de, bu tür bir okuma tecrübesine sahip olmak, olmayanları aşağılama gerekçesi olarak görülmesin.

Alıntı: http://www.kalemkahveklavye.com