Gene uber ahlaksız kabul edileceğim, şikayet edilecek incelememden selamlar... Sivri dilliyim, tabulara dokunmadan edemiyorum bir türlü ne yapayım... Biliyorsunuz ülkemizde çoğunluğa ahlaklı görünmenin iki yolundan biri dindar olmak, diğeri seks denilince üç maymunu oynamak ve ben her seferinde ahlaklı olmaktan sınıfta kalıyorum. En baştan söyleyeyim, bu incelemeden sonra rahatsız edici mesaj alırsam şayet incelemenin altına ifşa edeceğim... Seksten bahsetmem, mesajla taciz edilmemi meşru kılmaz. İstediğimi yazar, istediğimi konuşurum.

Düşüncelerimi ve beni marijinal bulacaklara amme hizmeti (muhafazakar dünyada da pek farklı değil durum, tek fark dürüstlük yok): https://www.kadinlarkulubu.com/...irme&o=relevance

O zaman gelelim incelemeye...

Seks yapmak, biyolojik bir ihtiyaçtır. Su içmek, yemek yemek, uyumaktan da bir farkı yoktur. İşin özü bunun hakkında sayfalarca konuşulacak, çıkarım yapılacak bir yanı da yoktur. Seks, sekstir. Bu kadar. Ama tabii ki de insanların dallanıp budaklandırdığı, kendi kendine anlam yüklediği bu konu artık ciddiye alınıp üzerinde bir şeyler karalanacak bir hal almıştır. Onun toplum üzerindeki etkilerini görmezden gelerek çıkarımlar yapmanın topallayarak yürümekten bir farkı yoktur. Cinsellik hakkındaki önyargılarımız köklü ve sabittir. Uçları tee insanların tarımda alet kullanmasına kadar dayanır. Özel mülkiyet kavramı, mirası; miras bırakma aileyi doğurur. Bekaret de ilk çocuğun kişinin kendisine ait olduğunu kanıtlayan bir senettir nitekim. Geriden ileriye doğru yavaş yavaş şişirilmiştir daha sonra ve toplumun en büyük problemlerinden biri haline dönüşmüştür.

Cinsellik diyorum ama konu tabii ki de kadın cinselliği. Çarpık, yoz bir ahlak anlayışı vardır bizim toplumumuzda. İki kişinin birbirini sevmesi ya da birbirini mutlu etmesi gibi masumca şeyleri kendi sevgisiz, pis, kötü zihniyetli kafasında ahlaksızca bir yere oturtur. Ne felsefi ne de ahlaki bir açıklaması olmamasına rağmen kendinden emindir. Çoğunluk ona hak verdiğinden, hiç öyle bir açıklamaya da gerek duymaz zaten. Seks iki kişinin aktivitesinden çok, kadının kendini sunduğu, kullandırdığı edilgen, pasif bir deneyimdir. Kadınların da cinsel arzularının olduğunu belirtmek toplumda gayri ahlaki bulunur. Hele hele seksle ilgili bir konuda kadın fikir belirtmeye görsün, o artık yolludur. Genel söz dinleyen kadın imajından çıkar ve evet, onun vücudu aynı zamanda ortak mülkiyettir de. Eril kişi onun vücudunda hak talep etmekten hiç çekinmez. Hatta öyle ki bazen hemcinslerim tarafından da savunulur bu durum, olası bir tacizde mahkemeler bol keseden indirim dağıtır. "Zaten bakire değildi." indirimi mesela...

Konuyu dallandırıp budaklandırmak istemiyorum, hepimizin az çok bildiği konular. Yazdıkça parmaklarım durmuyor zira, söylenecek o kadar çok şey var ki... Bugün tecavüzlerin tacizlerin alıp başını gitmesinin; bir an olsun kadınlar kadın olduğunu erkekler erkek olduğunu unutarak hareket edememesinin en büyük nedeni doğal bir güdü olan cinselliğin uzun yıllar bastırılıp toplumu hastalıklı, sapkın bir ruh haline getirmesidir.

Kadınlar usturuplu giyinmelidir, giyinmezse sekse davet eder.
Kadın ve erkek arkadaş olmamalıdır, olurlarsa seks yaparlar.
Kadın çok fazla gülmemelidir, kadınlı erkekli gezilmemelidir, asansöre binilmemelidir...

Toplumu nasıl bir boktanlığa sürüklediğinizi gerçekten göremiyor musunuz?

Gündüzleri sporla üreniyor gibi davranılan caanım ülkemde, ışıklar kapanıp, herkes evlerine dağıldığında en çok konuşulan konunun da seks olması da pek tesadüf değil.

Bugün 11-12 yaşlarında ergenliğe giren bir çocuğun üniversiteyi bitirme, iş bulma, para biriktirme, kendini keşfetme gibi olgunluklara erişip en erken 25 gibi bir yaşta evlendiğini düşünecek olursak hiçbir mantıklı ahlaki sebebe dayandırmadan cinselliği 14 sene beklemenin aptallık olduğunu öngöremiyor musunuz?

İnsanların inşa ettiği bir evlenme dairesine gidip, insanların yazdığı kanunlarla, varoluşumuzdan yüzlerce yıl sonra icat ettiğimiz imzalarla bir söz vermenin o kadar da mühim bir şey olmadığını anlayamıyor musunuz?

Bütün bu bir boka yaramayan değer sürüsünün bir sürü kadının ölümüne yol açtığını, seks yaptığı öğrenilmesindense eski sevgilisinin tehditlerini sineye çekip tecavüze uğramayı tercih eden onlarca kızın varlığını... bilmiyor musunuz?

Evet, kitap bekaretle ve zarlarla ilgili. Geçmişten bu yana, bacak arasındaki ince bir zara – ki bu zarın varlığından 1800lü yıllara kadar kimsenin haberi bile yoktu- ne gibi işlevler yüklenilmiş, bu nasıl olmuş, tarihçesi anlatılıyor. Bekaret sadece insanlarda önemli, ne yazık ki ilkel sayıp burun kıvırdığımız hayvanlar bunu pek sallamıyor. Erkek fil, dişi filin himen zarı yırtıldı diye ona olan ilgisini azaltmıyor. Evrimsel anlamda hiçbir yararı yok bu zarın. Bekaretini kaybetmiş bir kadın, bekaretini kaybetmemiş bir kadından daha farklı gözükmez, daha farklı davranmaz. Bekaret esasen soyut bir kavramdır. Onu elle tutulur bir hale getirip somutlaştırmak da gülünçlükten öteye geçemez. Ama ne yazık ki insanlar gülünç canlılar...

Birçok kişinin bakış açısını değiştireceğine inandığım, içinde güzel bilgiler bulunan bir kitap. Dili pek ağır değil, kitabın en başındaki çevirmenin önsözünü saç baş yolmadan okumaksa pek mümkün değil. Gerçekler birer birer yüzünüze çarpıyor, bu kadar işlevsiz bir zar devlet, tıp ve toplum eliyle nasıl bu kadar önemli hale getirildiğine şaşırıyorsunuz. Okuyun ve okutturun...

Fuzuli
Bir gül açılmaz yüzün tek virse min gül-zâra su
Bin gül bahçesine su verse de senin yüzün gibi bir gül açılmaz.

İsmet Yılmaz, Zar Adam'ı inceledi.
14 Mar 02:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Akıcılık; Kitabın dili gayet başarılı ve insanı sıkmadan ilerliyor. Cinsel içerik ve insanı psikolojik etkileme olayları fazla. İlk 60 sayfa ders kitabı gibi bilimsel eğitim kitabı gibi sonra akıcılığa kavuşuyor.

Kişisel yorum; Bizim kültürümüze ve inançlarımıza uygun olmayan bir kitap. Psikolog olan karakterimizin hayatını otomatik pilottan çıkarıp insanı heyecanlandıran ve canını sıkan bir şeyler deniyor. Tanrı olarak zarı görüyor, kişisel düşüncesini ve beynini bence hiç kullanmıyor. Sadece zara belli seçenekler sunuyor ve hayatını ona göre yaşıyor. Hayatını zara bağlayarak özgür bir birey olmayı, sahip olduğu akıl ve beyni kullanmayı reddediyor bence. Bu olayda insanı insanlıktan çıkarıp ağaca, hayvana, böceğe benzetir bence!

Arzu Daltaban, Abum Rabum'u inceledi.
13 Mar 00:43 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Japonya'dan çıktık yola. İstanbul'da verdik mola. Müzeye girdik Zara'yla. Polis Zara yı tutukladı. Biz de geldik Virginia ya.. Görevi alan Kevin uçağa bindi uçtu İstanbul'a.

Solmadan gel artık aşkımın gülü.
Olsa da konuşsa kalbimin dili.
Küçücük dünyamda bir bilsen seni.
Görünmez yazıyla yazdım kalbime.

Böyle bir aşk görülmemiş dünyada.
Ne geçmişte ne de bundan sonrada.
Arasalar bulamazlar rüyada.
Göremezler seni yazdım kalbime.

Nasıl sevgiymiş görün de bakın.
Sevgilim seninle buluşmam yakın.
Unuttum desem de inanma sakın.
Anılarla yazdım seni kalbime.

Söz : Hasan Bağlan

Zara - Seni Yazdım Kalbime

https://youtu.be/IE_lHndJ-jk

Burak Yılmaz, Abum Rabum'u inceledi.
05 Mar 16:48 · Kitabı okudu · 12 günde · 7/10 puan

Öncelikle bu kitabı okumayanlar için bu kısa yazıyı okumamalarını rica ediyorum.
Bu kitap benim Şah ve Sultan romanından sonra okuduğum ikinci İskender Pala kitabı oldu. İlk kitaptaki tadı aldığımı maalesef söyleyemeyeceğim bu yüzden de bir an önce bitmesini istedim, yarım bırakmayı sevmediğim için. Nedenlerine geçmeden önce olumlu taraflarını da söylemek gerekiyor, çünkü ben beğenmedim diye bu kitap kötü anlamını taşımıyor, bilakis bir çok seveni de olacaktır. Öncelikle bu kitabın yazımı için büyük bir araştırma gerektirdiği ortada. Ve Türk Edebiyatı için Sümerlere,Babillere, Asurlara ulaşan büyük bir araştırmayı romana çevirmek ise önemli bir iş. Bu yüzden takdir edilmesi lazım. Dünya edebiyatında Da Vinci şifresiyle popüler olup aynı tarz aksiyon-tarih romanlarını birbiri ardına ekleyen Dan Brown örneği dururken Türk Edebiyatı'nda da böyle bir örneğin çıkması sevindirici. Kitap zaten yerli Dan Brown kitabı olmuş demek İskender Pala'ya haksızlık olabilir. O yüzden bu kitap, içerisinde bol aksiyon bulunduran bir tarih-macera romanıdır. Böyle kitapları yazmak Dan Brown'un üstüne zimmetlenmediğine göre, yerli bir örneği için eleştir yapmak haksızlık olur. O yüzden kendisini tebrik ediyor ve bol satışlar diliyorum. Beğenmediğim kısım ise bir romanda benim için çok ama çok önemli olan inandırıcılık kısmıdır. İskender Pala bir divan edebiyatı üstadı olduğu için yabancı aktörlerin diyaloglarında fazla yerli unsurlara dikkat etmemiş veya bilerek böyle yazmış. (Tabii bu yorum sadece bana göre) Yani iki İsrailli'nin veya iki Amerikalı'nın veya bir Japon'un konuşmalarında çok fazla yerli unsurlar var. Diyalogları takip ederken, kötü bir altyazılı filmi izler gibi bu şahısları kim seslendiriyor diye düşündüm. Bu da sık sık kitaptan kopmama neden oldu. Yabancı grupların kendi aralarında veya karşılıklı diyaloglarında ortak dil sürekli İngilizce ama herhangi bir yabancılama durumu yok, sanki hepsi Türk gibi konuşuyor. Bunu yazar, okumayı kolaylaştırsın diye yapmış olabilir ama hikayenin ve karakterlerin içine giremediğimi söylemeliyim. Diğer bir nokta ise Mossad'ın, CIA'in, MİT'in ve diğer aşırı grupların hatta polis memuru Japon'un bir anda Sümerolog kesilmesiydi. Yani karakterlerin ağzından ansiklopedik bilgiler alıyor olmak gene bu inandırıcılık mevzusunu kaybettirdi benim gözümde. Herkesin şifreyi çözmeye çalışırken internete baktım şunu gördüm vs diyerek yarım paragraf Sümeroloji anlatması mantık dışı. Bakan adamlar farklı millet ve kendi dilinde baktıysa bile sürekli İngilizceye çevirip anlatma durumu olması lazım ama bunlar çok kısa zamanda oluveriyor. Yani imkansız. Karakter açıklamaları veya analizler romanın içerisine hiç yedirilmemiş o yüzden en önemli karakterlerden biri olan Selim hakkında bile sadece, Marmara Üni.'de hoca olduğu, sümerolojiyle ve Hz.İbrahim'le, eski medeniyetlerle ilgilendiği ve hafız olduğu dışında bir bilgiye sahip değiliz. 520 sayfalık kitap sadece aksiyon sahneleriyle döşenmemeliydi. Bazı olaylarda da akıl mantık sınırlarını zorlayan işler vardı. Mesela: Metrelerce kayarak düştükleri ve binlerce yıl girilmemiş tapınaktan nasıl çıktılar? Japon Polis Memuru 2 günde hangi bilgiyle Havalimanı-Altunizade-Paşalimanı hattında mekik dokuyacak duruma geldi ve İETT'nin sitesini nasıl çözdü? Ayrıca Cristopher'ı öldürme sahnesi çok saçmaydı ki onun içinde bu kadar sıkışık bir zamanda internetten silah satan adamı nasıl bulup silah edindi? Zara kızımızın o morgdan çıkması inandırıcı mı? Öldürmeyen Allah öldürmez mantığıyla mı çıkıyor yoksa bu kitabın ortasında ölmemeli şeklinde bir U dönüşüyle mİ? Yani bütün bunları toplayınca ben istediğimi alamadım. Herkese iyi okumalar.

Emin Ç., Abum Rabum'u inceledi.
 01 Mar 17:08 · Kitabı okudu · 25 günde · 7/10 puan

Hz. İbrahim'in hazinesi üzerinden yola çıkıp, dinler arası barış ve (veya) savaş üzerine içinde çok da yabancı olmadığımız komplo teorileri barındıran, romantik duygularımız da tatmin olsun diye Selim ve Zara aşkını filizlendiren, Sare olarak doğup Zara olarak yetiştirilen bir bal tuzağı sayesinde Siyonist fikirlere karşıt duruş sergileyen, Medeniyetin kökeninin Batı'da değil asıl Doğu' dadır temasını savunan bir kitap Abum Rabum. Kolay okunuyor evet, anlaşılıyor da. Hz. İbrahim üzerinden semavi dinlerdeki ortaklıkları ve farklılıkları anlaşılır şekilde anlatıyor buna da tamam ama bizim ülkemizdeki problemlerin temelinde medeniyetin nereden doğduğunun mu önemi var, yoksa bir şekilde artık bizim gerçekten düşünmeyen, sorgulamayan, söylenenlere hemen inanan bir toplum olmamızdan mı kaynaklanıyor bütün sorunlar? İskender Pala ülkede yaşayan insanlar gibi problemin temelini ülke dışında arıyor, aslında bakmamız gereken yer kafalarımızın içindeyken belki de. Ya da ben bu kitabı çok ciddiye aldım, İskender Pala bile bu kadar ciddiye almamıştır ülkenin problemlerini bu kitabı yazarken. İyi okumalar...