Peter Bornemann, bir alıntı ekledi.
21 May 21:34 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

..dönem romanı, genelde, düzenle uzlaşmayan, isyan ederek toplumun dışına kaçan, ezilmiş insanların romanıdır. ister kurban ister asi olsunlar, kendilerini toplumdan koruyacak bir sığınağa ihtiyaçları vardır. lnce Memed'ler güvende olmak için dağlara sığınırlar; Zebercet, oteline, Turgut ise durmadan giden trenlere.

Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış 2
, Berna MoranTürk Romanına Eleştirel Bir Bakış 2 , Berna Moran
GUL SEN, Anayurt Oteli'yi inceledi.
17 May 10:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

......Oldukça kasvetli denilebilir ancak Yusuf Atılgan mükemmel karakter betimlemesi yapmış. Kült bir eser. Zebercet.. Hepimizden birer alıntısı vardır mutlaka.

Yasin Bahçeci, Başka Masallar'ı inceledi.
16 May 22:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Başkahramanımız Zebercet oğlu Zülküf Nişâbur’dan başlayarak tüm dünyayı gezmeye başlar. Hep düşüncelidir ve kendi kendine şöyle der:” Keşke makamından bir demet çiçek mi derdin de düşünürsün.” Gördükleri onu değiştirip dönüştürür. Bir kitapta okuduğum en yalın, etkileyici ve tesirli cümlelerden birisi: “ Yorgundur Zülküf dünya onu, gördükleri onu yormuştur.”
Ne güzel ifade etmiş İsmail Kılıçarslan...

Aykut Örek, Anayurt Oteli'yi inceledi.
09 May 17:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazar Yusuf Atılgan'ın bıraktığı 2-3 eserden biri. O bir yerlerden mutlaka duymuş olacağınız Zebercet karakteri burada yer alıyor. Otelde hergün rutin işlerini halleden hayattan bunalmış sıkılmış bir insan.. Bu kitabı okurken emin olun o kasveti o sıkıcılığı karakterin ruhunu hissediyorsunuz. Psikolojik romanlar sevenler demek istediğimi anlayacaklardır. Türk Edebiyatı'nda yapılmış nadir eserlerden biri türüne göre. Kitap kurdu olarak okumanız gereken Türk Edebiyatı romanlarından biri.

G, Anayurt Oteli'yi inceledi.
09 May 10:27 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Feci buhranlı ve etkileyici bir kitap. Yusuf Atılgan'ı çok severim. Onu Anayurt Oteli'ne götüren yolun Aylak Adam'dan geçtiğini bilirim. Bence bu kitabı okumadan önce Aylak Adam'ı okumak gerekiyor. C. ile Zebercet'in ortak yanları olsa da Zebercet daha sorunlu bir karakter ve içine düştüğü güçlükleri anlama şekli, C.'ye göre daha sıradışı. Uzun lafın kısası, okuyunuz hanımefendiler, beyefendiler.

Hamide Kaya, Anayurt Oteli'yi inceledi.
 04 May 18:32 · Kitabı okudu · 15 günde · 6/10 puan

Kitabı okumadan bile tahmin etmeliydim zebercet adı gibi değişik bi psikolojiye sahip biri okuduğum en karamsar kitaplardan biriydi hatta yazarın bunu nasıl bir durum içerisindeydi de yazdı diye düşündürdü bana kitap bana kafkanın dava romanını hissettirdi bir nebze karamsarlık ve olaylar arasındaki geçişler açısından geçmiş bugün vs birazda kafamda bir tuhaflık kitabındaki orhan pamuk un mevlüt karakterini hissettirdi bana zebercet kendi içinde yaşaması hayatı ve sürekli kafasında kurması açısından kitapta beni en çok etkileyen yerse zebercetin intihar esnadında ölüme yaklaşmayı özgürlük olarak nitelemesiydi tek gerçek ve tek özgürlük oydu belkide

Mert Gemici, bir alıntı ekledi.
02 May 14:44

Çocukken Saint-Exupéry'nin Küçük Prens'i, Şeker Portakalı'nın Zeze'si, Pal Sokağı Çocukları'nın Nemecek'i, biraz yıllar geçince Tutunamayanlar'ın Selim Işık'ı, Kürk Mantolu Madonna'nın Raif'i, Anayurt Oteli'nin Zebercet'i, Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam'ı, Tanpınar'ın Hayri İrdal'ı, Suç ve Ceza'nın Raskolnikov'u, Milena'nın Kafka'sı, Kafka'nın Gregor Samsa'sı, Fante'nin Arturo Bandini'si, Bukowski'nin Henry Chianski'si, Goncharov'un Oblomov'u, Camus'nun Meursault'u, Turgenyev'in Bazarov'u, Palahniuk'un Tyler Durden'ı, Monte Kristo Kontu'nun Edmond Dantes'i sanıyordum kendimi...

Şehre Keder Yağıyor, Önder Deniz ÇavuşlarŞehre Keder Yağıyor, Önder Deniz Çavuşlar
Gün İlke Yıldırım, Anayurt Oteli'yi inceledi.
 01 May 19:07 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Aylak Adam'ı çok beğendiğim için büyük bir beklentiyle okumaya başladım ama maalesef bu büyük beklentiyi karşılayamadı. Belki ben o aylak adama aşık olduğum için beklentiyi gereksiz yükselttim bilemiyorum. Neticede hayal kırıklığı yaşadım. Anayurt Oteli'nin katibi olan Zebercet'in adını her duyduğumda meraktan ölürdüm. Oysa yalnızlık ve biraz da delilikle sarmalanmış sıradan bir adammış Zebercet. Sonlara doğru akrabalarının hikayeleri biraz renklendirmiş olsa da konuyu, Aylak Adam'dan sonra okumamalıydım diye düşünüyorum. Yusuf Atılgan'ı daha önce okumadıysanız, önceliği bu kitaba vermenizi tavsiye ederim. =)

Çisem, Anayurt Oteli'yi inceledi.
 28 Nis 18:18 · Kitabı okudu · 5 günde

İlk romanı Aylak Adam'dan ziyade bu kitabından başlamak istedim ve iyi bir başlangıç olmadı sanırım. 3-4 cümlede bir parantez açıp geçmişten bahsetmesi olayın akışını ziyadesiyle bozuyor. Giriş gelişme sonuç birbirine harmanlanmış. Sonuç gelişme giriş şeklinde filmleri çok fazla izleyip alıştığım için zorlanmayacağımı düşündüm fakat yanılmışım. Tasvirlemesi zor bir kitap. Belki de daha sakin kafayla okumalıyım bilmiyorum. Başladığım kitabı bitirme takıntımdan ötürü şimdilik yarım bırakıyorum.

Nihayetinde bitti.
Kitap sonlara doğru sarmaya başladı, zaman mekan kavramı yerine oturdu. Başladığım kitabı bitirme takıntım bu tecrübeden mütevellit.
Zebercet ölen babasından miras kalan Anayurt Oteli'ni işletiyor. İlk 20 sayfada kasabayı, oteli, karakterleri hatta odadaki havluya kadar betimliyor. Asıl vurgunu son 3-4 sayfada yapıyor. Çok çok ısrarla önereceğim bir kitap değil. Karar sizin.

Sefer Fındık, Anayurt Oteli'yi inceledi.
25 Nis 11:57 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Aylak Adam'dan sonra Anayurt Oteli biraz hayal kırıklığı yarattı bende. Kitabın konusu güzel ama anlatım resmen konunun önüne geçiyor ve sizi bunaltıyor. Anlamsız geçişler var, Zebercet'in akrabalarının aşırı ayrıntılı hikayelerine yer verilmiş ki bunun bir kısmı kitabın son bölümünde Zebercet'le alakasız işliyor gibi.
Kitap düzen olarak da kötü, yayınevinden mi kaynaklı bilmiyorum noktalama işaretleri eksikliği, cümle yapılarında yanlışlıklar var. Yazar tercihi de olabilir ama istediği etkiyi okuyucuya aktaramadığı sonucu çıkıyor bu kez de.
Sonuç olarak kitabı zorla bitirdim diyebilirim. Yine de tavsiye ediyorum beğenen insanlar da çok, benim tarzıma uymadı.