Sema Öztürk, Anayurt Oteli'yi inceledi.
 16 Mar 01:52 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

"Mutlaka okuyun" diyemeyeceğim, "bana kitap önerir misin? diye sorduklarında aklıma bile gelmeyecek olan bir kitaptır. Zebercet ile anlaşamadım malesef. Yusuf Atılgan'ın okuduğum ilk kitabı ama onunla da anlaşamadım. Çok değişik geldi bana kendisi. Diğer kitapları böyle midir bilemem tabi. Kitap bittikten sonra "neydi bu şimdi?" dediğim için 128 sayfa beni boğduğu için veee bana bir şey katmadığı için üzgünüm ki sevemedim.

roua hatou, Anayurt Oteli'yi inceledi.
 15 Mar 17:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alışkın olunan bir dil değil evet, bu yüzden de ilgi çekici. Bitmeyen soru yağmurları, içsel sıkıntılar ve hayran olunan bir üslup var romanda. Fakat şu ana kadar pek çok yerde duyduğumun ve okuduğumun aksine Yabancı'nın Meursault'u ile hiçbir şekilde bağdaştıramadım Zebercet'i. Camus'un yarattığı Meursault bende çok farklı duygular uyandırmıştı. Ona acımıştım acımakla kalmayıp hayranlık da duymuştum. Zebercet'den ise kendisini tanıma fırsatı bulduğum her satırda nefret ettim. Nefret kelimesi bayağı kaçabilir belki de fakat Zebercet'i sevemedim.

Zebercet'i son anında bile sevemedim.

Arda Çolakoğlu, Anayurt Oteli'yi inceledi.
 10 Mar 02:23 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Bence Anayurt Oteli burada olumsuz yorum yapan birçok kişinin söylediklerinin aksine Türk edebiyatının önemli köşetaşlarından biri olarak görülmelidir. Çok olumsuz yorumlar yapanların tek bir tanesinin bile bu eserdeki betimlemelerin yüzde birini, psikolojik çatışmanın ve buhranın binde birini bu şekilde yazıya geçirebileceğini zannetmiyorum. Bu bir edebi yetenektir, bir dehadır. Evet eserde müstehcen sayılabilecek unsurlar var, fakat zaten esere anlam katan da bu. Zebercet'in otele gelmesini beklediği, yolunu gözlediği kadının gelmemesiyle birlikte o süreçte yaşadığı buhranın bir yansımasıdır bu ögeler(bazen aşırıya kaçsa bile bir anlamı var bu müstehcenliğin). Bunlar bazen kahramanın eski anılarında, genellikle de cinsel eğilimlerinde ve hareketlerinde kendini gösterir. Kitabın belirli bir yaşın üstünde kimseler tarafından okunmasının daha uygun olduğu görüşüne katılmakta beraber, kitabın kıymetinin az olduğu görüşüyle taban tabana zıtım. Bazıları da kitabın belirli yerlerinde noktalama işaretlerinin bulunmamasından dem vurmuş. Kuşkusuz ki bu, Oğuz Atay'ın da kullandığını bildiğim bilinç akışı tekniğinin bir özelliğidir. Böyle bir metinde bir şeyler anlatma amacı gütmeden, okuyucuyu ikna etmeden sadece kahramanın kafasından geçenler aktarılır, ama en ham haliyle. İnsanlar da düşünürken aynı anda birkaç şeyi birden düşünmezler mi? İşte o akıl karmaşasının olduğu gibi yansıtıldığı bir eserdir ve amaç yine aynıdır: Zebercet'in kafasındakileri açığa çıkararak onun yaşadığı buhranı okuyucunun daha belirgin görmesinin sağlanması. Yusuf Atılgan bu tür düşünce harmanının nerede nasıl uygun olacağını da öyle güzel saptamış ki bu konuda eline kimse su dökemez diye düşünüyorum. Bu tekniği beğenmeyenler başka bir kitaba yönelebilirler. Dikkatini çekmek istediğim bir başka husus ise Yusuf Atılgan'ın kitaplarında hep bir yalnızlık teması ve bir kadına duyulan özlemin işleniyor oluşudur (bu kanaatimi şimdiye kadar okuduğum Aylak Adam ve Anayurt Oteli'yle bağdaştırıyorum). Bu da herkesin zevkine hitap etmeyen bir tarz olduğu için insanlar yazarı karamsar bulabilirler. Bu durumda onlar da başka kitaplara yönelebilirler. Fakat tüm bunlar Atılgan'ın kitaplarındaki edebi değerin düşük olduğu manasına hiç ama hiç gelmiyor. Bu yüzden şahsım gibi edebiyat meraklılarının da okumasını tavsiye ediyorum.

Nesrin Ay, Niteliksiz Adam 1'ı inceledi.
 05 Mar 00:50 · Kitabı okudu · 11 günde · 10/10 puan

Saçlarımı 'kaskatı ve kendi başına duran, mükemmelliğiyle bir yabanarısı kovanına benzeyen bir topuz' halinde toplamışım, kulağımda inci küpelerimle. Dile kolay yüzyılın romancılarından birinin kapısı önündeyim. Böyle insanı büyüleyen, hapseden, on kere okutan cümleleri yazan adamın karşısında ne yapılır? Ama ondan sonrası karanlık. Kapının deliğinden gördüğüm yüzeysel kesitlere ayrılmış parçaları hayal gücümle birleştirip tamamlayacağım bir konumda mıyım, kapı aralık kalmış da içeriğin bir kısmına hakim bir kısmına yabancı durumda mıyım, yoksa tüm çıplaklığıyla önüme serileni gözlerimle beynim kavradı mı bilmiyorum.

Bu kitabın türü felsefi kurgu olarak geçiyor. Ben olsam 'denemesel roman' olarak uydururdum Montaigne'in Denemeler ine atıfta bulunarak. Baş düşünür Niteliksiz Adam olan kahramanımız Ulrich'in 'hem gördüklerinin onu hep yeniden düşünmeye itmesi, hem de çok fazla düşünme karşısında ürkmesi' sebebiyle karşılaştığı, ucundan kıyısından ilintisi olan her konudaki eylemi çoğunlukla düşünmek olduğundan ve her şeyde iki ayrı yan keşfetmeye ilişkin bir yeteneğe sahip olduğundan felsefe, müzik, evlilik, yeni, eski, askerlik, gazetecilik, din, bilim, ruh, ekonomi, mantık, irade, bilinç, ahlak, aptallık, sanat ve hatta erkek gülümsemesi hakkındaki fikirleri 3-4 sayfalık kısımlar olarak romanın parçalarını oluşturuyor. Oku-koy kenara bir kitap değil anlayacağınız, rastgele bir sayfayı gözünüze kestirip bir süre dünyadan uzaklaşabilirsiniz.

1913'te Viyana'da başlar konu. "Hani o sıralar aynı anda Hitler, Stalin, Troçki, Tito, Freud ve Musil'in olduğu; Jung'un Kafka'nın, Picasso'nun, Rilke'nin Proust'un da o dönemlerde ara ara uğradığı şehirde".* 83 yaşındaki Avusturya-Macaristan (aslında ikili monarşinin hüküm sürdüğü, Avusturya Macaristan ortaklığı değil de, Macaristan'ın güç kontrolü yoluyla elde tutulduğu ve buna paralel olarak da halkların da aslında hiçbir şekilde sempati duymadığı, karmaşanın hüküm sürdüğü bir imparatorluk )imparatoru Franz Joseph'in 65 yıllık taht serüveninin 70 i dolduracağı yılı, Almanya'ya nispet olarak Avusturya Yılı olarak kutlamak fikri çıkar 'parlak' bir beyinden. Ve bunu halkı 'sadece pazarları gittiği kiliseden' tanıyan bir soylunun, imparatorluk sevgisiyle dolu olduğunu düşündüğü halktan gelme, yani tabandan gelme bir istek olduğunu tüm kalbiyle hissettiği ve tabii ki halk bu işlerden anlamayacağı için(!) soylular ile, burjuva ile, bilim adamları ve sanatçılar ile ileriki adımlar için bir komisyon kurulur. Ve olaylar gelişir. Birinci Dünya Savaşı, bir çöküşün öncesinde elit tabakanın arasında buluyoruz kendimizi.

The Guardian'da yazılana göre en çok raflarda bulunup, en çok yarım bırakılan kitaplardan biri olarak tanınıyormuş, bizim Tutunamayanlar'ın makus talihine sahip anlayacağınız. Döneminin geçmiş gelecek çatışmasını evrensel değerlendirebileceğimiz bir kurguya sahip. Buram buram kalite kokuyor.

Musil'e gelirsek, ömrünün sonuna kadar bu kitapla uğraşıyor ve tamamlayamadan ölüyor. Önünde saygı ile eğilmekten başka bir eyleme girişemeyeceğimiz, kelime yelpazesi bu kadar geniş, zihinlerimizle dans eden cümlelerle haşır neşir olmak, bir yaşam gerektiriyor demek ki. Nasıl bir insanmış? "Musil bir çok niteliği olan bir adamdır. Bakımlıdır, idmanlıdır, ayakkabıları Viyana'nın bütün kafelerinin en parlak ayakkabılarıdır, günde bir saat halter kaldırıp diz büker. Muazzam kibirlidir. Kendini bir yandan çok küçük ve aciz hissederken diğer yandan da daha büyük bir iş için, yüzyılın romanını yazmak için yetenekli olduğunu düşünür."* O sırada felsefe doktoru ve mühendis, imparator ve krallık kütüphanecisi ünvanlarına sahip. Bütün birikimini aktarmış.

Musil ilk deneyimlerini hayat kadınları ile yaşamış ve ilk evliliğinde de karısı başkası ile evliyken tanışıp boşanmasını beklemiş. Acaba bundan mı bütün evli kadın karakterlerin sadakatsizliğe eğilimi var kitapta? Ve kadınların değerini kendisinin belirleyebileceğine işaret olarak mı, dişi karakterlerin çoğuna isimleri yerine Ulrich'in belleğindeki yansımalardan yeni tanımlamalar kullanıyor? Ulrich de kendini bulmuştur şüphesiz Musil, özdeşleştirmiştir. O da askermiş zamanında Ulrich gibi, bilimde de felsefede de birikimleri ortak. Neden birine ismiyle seslenmezsiniz de yeni ad takarsınız?

Bir de cinayet var tabi. Zebercet gibi sevilmemiş, toplumda yer edinememiş, 'görülmemiş' bir geçmişe sahip zanlı enine boyuna cezai ehliyet bakımından sorgulanıyor kafamızda. Aklamaya çalışmak mümkün müdür sınırlı ehliyet gibi kavramlarla, akıl hastalığı ve hukuğun kesişim alanlarında nasıl davranmalı gibi sorularla yönünüzü şaşırtıyor. Suçluyu neredeyse beraat ettirecek ve bizi ikna edecek Ulrich. Ulrich'in böyle bir karakteri var, düşünme eylemini bir çembere benzetirsek, o çemberin tüm noktalarına ayak basarak dolanıyor ve bizi de ardı sıra sürüklüyor.

Sayfalar dolusu not almışım, alıntılar yazmışım, toparlayabildim mi bilmiyorum ana hatlarıyla benim izlenimlerim bunlar. Zorlayıcı bir eser, sayfa atlamanın kolay olmadığı, derinlikle işlenen konularla birlikte. Ahmet Cemal 60 sayfalık bir önsöz yazmış, benimkine uzun demeden önce bir düşünün derim:) Metin Bey'in tavsiyesiyle önsözü pas geçmiştim, ona dönüş vakti geldi. Metin T. ve Hakan S. sayesinde mükemmel bir yazarla ve kitapla tanıştım. Çok teşekkür ederim. Ve devamını da merak ediyorum.

Yeterince vakti olup sabırla okuyanlara teşekkür ederim.

* Alıntılar 1913: Fırtından Önce den. Şahane ve üst düzey bir kültür sanat romanı. İlgililere kesinlikle tavsiye ederim.

Hasibe Nur Memici, Başka Masallar'ı inceledi.
02 Mar 17:14 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 7/10 puan

Zebercet oğlu Zülküf eski ve inatçı bir masalın yapayalnız kalmış kahramanıdır.” Zülküfün yaşadıkları kısa masallar şeklinde anlatılıyor. Bazen Hızır Aleyhisselam la , bazen Köroğluyla, çeşit çeşit yer ve zamanda geçiyor masallar.Oldukça akıcı ve etkileyici bir dili var. Masal okumayı seven büyüklerin okuyabileceği tarzda bir kitap, tavsiye ederim.

Mary, Anayurt Oteli'yi inceledi.
20 Şub 21:08 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Anayurt Oteli okuması ve anlaması oldukça zor olan eserlerden biri.
Oldukça güzel betimleme ve psikolojik tasvirlere yer verilmiş.

Karakterimiz Zebercet'in kendiyle çatışmasını ve yalnızlığı konu alınmış.
Zebercet belkide okuduğum en yalnız insan.
Bir insan düşünün: herkesten soyutlanmış ve normal olarak psikolojisi bozulmuş. Bir gün bu duygu yoğunluğu dayanamayıp kendini dışarı çıkarıyor.

Kitap resmen yalnızlığın romanı.

Bu kitabın yeri bende ayrıdır.

Farklı bir kitap okumak istiyorsanız, kesinlikle öneririm.

Öznur Kaplan, Saatleri Ayarlama Enstitüsü'ü inceledi.
19 Şub 08:53 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Geç okuyup da neden bu kadar geç okuduğunuz için hayıflanacağınız ve kendinize kızacağınız kitaplardandır. Okuduktan sonra sizi bilmem ama ben romana hayran kaldım.20 yaşında Oğuz Atay'ı tanırken biz böyle güzel bir eserden uzak kalmışız eminim. Oğuz Atay Tutunamayanları yazarken Ahmet Hamdi'yi okumuştu zaten.Yusuf Atılgan Zebercet'i yazarken okumuştu.Onlar bu kadar ehil bir kalemi unutmamışlardır diye düşünüyorum. Henüz okumayanlar varsa tavsiyemdir...

MNeslihan, Anayurt Oteli'yi inceledi.
 17 Şub 15:29 · Kitabı okudu · 5 günde · 1/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve muhtemelen sondu. Yusuf Atılgan'ın psikopat olduğuna yemin edebilirim. Kitabın ikinci yarısını elim ağzımda, dehşet içinde okudum. Teknik olarak çok başarılıydı, Zebercet'in hislerini ve davranışlarını çok iyi hissettiriyordu ama keşke hissetmeseydim. Yoğun bir kasvet bıraktı bende, okumanızı tavsiye etmiyorum.

"Çalıntı "
'ne kalacaksa yaşadığım bunca çıldırmaktan geriye
vaktinde gelmeyen her şey kadar haindir'

ah o Zebercet bekleyişi,bekleyişlerin en sefil,en zavallısı.

Beytullah Acıbucu, Anayurt Oteli'yi inceledi.
30 Oca 14:24 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

İçine kapanık ve kişilik bozukluğu olan bir adamın kendi otelinin içindeki ve zaman zamanda çocukluğundan ve gençliğinden anılarına yer vererek aslında neden o durumda olduğunu anlayabileceğiniz bir kitap.
Psikolojik tahlil için okunabilecek bir kitap.
Ben okurken zevk aldım yer yer okurken bazen geri dönüşler yapmak zorunda kalsam da. Bunun da yazarın noktalama işaretlerini pek önemsemediği kanısındayım. Yazar Zebercet'i çok iyi işlemiş, kitabı okurken içimin kararmasını buna bağlıyorum.
Keyifli okumalar.