Hayattan zevk almak istiyorsan bazı şeyleri de öylesine yapmalısın, her şeyi doğru yapmaya çalışmamalısın, bir de onaylanmaya çalışmayı bırak
İnsanlar acıya karşı hazdan daha çok duyarlıdır. Herhangi bir insan, ne zevk ne de acı ya da zevk ve acıyı eşit miktarda hissetme seçenekleri sunulduğunda, birincisini seçerdi.
Reklam
"Ben zevk sancıları ve iniltiler içinde kıvranırken karşımda durup beni izledi."
"...bir dakika canlarım, zevklerimize, çılgınlığımıza biraz yön vermeliyiz. Düzenlenmezlerse yeterince zevk vermezler."
687 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
10 günde okudu
Suç ve Ceza
SPOİ İÇEREBİLİR !!!!! Kitabı beğendim zor bir dönemde okuduğum için hiç bitmeyecek gibi gelmişti ama bitti ve çok güzeldi bu serüven. Romandaki her bir karakter günlük yaşamda gördüğümüz cinsten insanların iç dünyasını bize açıyor bence. Svidrigaylov beni en çok etkileyen yan karakterlerden biriydi. Bazı sahnelerde çok canım sıkıldı bizim hala tartıştığımız çocuk evliliğini kullanmaya çalışan bir zevk düşkünüydü ama sonu nedense kötü oldu karakterin. En sevmediğim karakter ise Lujin olmuştu. Sonya’ya atmaya çalıştığı iftira akıl almaz bir olaydı. Bir an ben bile neden diye sorgulamıştım Sonya’yı. Raskolnikov ise bazen beni sinirlendirdi değerli bir cevher olduğunu düşündüm ama bir türlü bunu kullanmak için çaba göstermedi. Ama sonunda iyi olmasına ondan daha çok sevindim. Kısacası çok güzeldi. Karakterlerin iç dünyası düşünceleri çok güzel çözümlenmişti.
Suç ve Ceza
Suç ve CezaFyodor Dostoyevski · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2022156,4bin okunma
"İnsanların mutluluğunda hayati derecede önemli bir şey varsa o da rutin işlerinden zevk almalarıdır."
Reklam
Şiire Gazele
Gazel
Fuzuli
Fuzuli
Fâilâtün Fâilâtün Fâilâtün Fâilün Kad enâre’l-’ışku li’l-’uşşâki minhâce’l-hüdâ Sâlik-i râh-ı hakîkat ışka eyler iktidâ Işkdur ol neş’e-yi kâmil kim andandur müdâm Meyde teşvîr-i harâret, neyde te’sîr-i sadâ Vâdî-yi vahdet hakîkatde makâm-ı ışkdur Kim müşaḫḫas olmaz ol vâdîde sultândan gedâ Eylemez ḫalvetserây-ı sırr-ı vahdet mahremi Âşıkı ma’şûkdan, ma’şûku âşıkdan cüdâ Ey ki ehl-i ışka söylersen melâmet, terkin it. Söyle kim mümkin midür tağyîr takdîr-i Ḫüdâ? Işk kilki çekdi ḫat levh-i vücûd-i âşıka Kim ola sâbit Hâk isbâtında nefy-i mâ’adâ Ey Fuzûlî! İntihâsız zevk bulduñ ışkdan Beyledir her iş ki Hâk adiyle kılsañ ibtidâ. youtu.be/Hc7swJ-NX9g?si=...
İnsan kindar bir hayvan olduğundan, hemcinsleri üzerine beyan ettiği her görüşte kötüleme vardır. Onlar hakkında iyi şeyler söyleyemediğinden değil; ama kötü şeyler söylediği zamankinden hissedilir derecede daha az zevk ve kuvvet hissi alır bunlardan. Onları küçültüp infaz etmesi ise öyle onlara zarar vermek için de değildir pek; kalan öfkelerini, kalan diriliğini korumak içindir, uzun bir horgörü pratiğinin meşakkatli sonuçlarından kurtulmak içindir.
Bir daha asla sırada insanların duygularına sahip olamayacaksın. İçindeki her şey ölü olacak. Bir daha asla sevemeyecek, dostluk kuramayacak, hayattan zevk alamayacak, kahkaha atamayacak, merak edemeyecek, cesaret gösteremeyecek, dürüst olamayacaksın.
‘’zevk düşkünü bir aristokrasinin zayıflatıcı etkileri arasında Cumhuriyetçi sadeliğin gerçek ilkelerinin unutulmasından” kaygılanıyordu
Reklam
184 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
İntibah
İntibah
Roman gençliğin ,tecrübesizliğin vermiş olduğu ölümden daha acı yıkıcı bir sonla bitiyor. Sadakatin, sevginin, dürüstlüğün, iyiliğin bakiliğini şehvetin ve aşkın nasıl acımasız olduğunu kanıtlarcasına her gencin başına gelebilecek sadelikte öğüt verir nitelikte bir edebi roman olmuş. Bazı şeyleri tekrar hatırlattığı ve okumaktan zevk aldım diyebilirim.
İntibah
İntibahNamık Kemal · Çınar Yayınları · 202038,5bin okunma
Yaşamı boyunca pek çok kez fark etmişti Veronika,tanıdığı bir sürü insan başkalarının başına gelen korkunç olaylardan sanki gerçekten üzgünmüş ve yardım etmek istiyormuş gibi söz ederlerdi ama işin gerçeği, başkalarının acılarından zevk aldıklarıydı. Çünkü böylece kendilerinin mutlu ve şanslı olduklarına inanabiliyorlardı.
Sayfa 43
Çılgın gibiyim. Her şeyi anlamak, her şeyi öğrenmek, her şeyi yapmak, her şeyden zevk almak, her şeyden acı çekmek istiyorum, evet, her şeyden acı çekmek. Ama bunların hiçbiri yok, hiç, hiç. Sahip olmak, yapabilmek, hissedebilmek istediğim şeylerin fikri beni mahvediyor. Hayatım uçsuz bucaksız bir düş. Kimi zaman bütün suçları, bütün ahlaksızlıkları, güzel, soylu ve yüce olan bütün fiilleri işlemek, güzeli, doğruyu, iyiyi su gibi bir çırpıda içmek ve sonra da hiçliğin dingin bağrında sonsuza dek uyumak istiyorum. Bırakın ağlayayım.
Kadınlar tıka basa zevk almak konusunda erkeklerden çok daha iyiler.
282 syf.
10/10 puan verdi
·
5 günde okudu
Babailer İsyanı, devletin ana demografik gücünü oluşturan ama kendi devletleri tarafından horlanan, yeterli mera bulamayan ve hayatlarını sürdürmekte zorlanan, kendi devletlerinin sınırları içinde istenmeyen vatandaş gibi hisseden ve bunu hazmedemeyen konar - göçer Türkmenlerin kıyamıdır. Zevk eğlence düşkünü 2. Gıyasettin Keyhüsrev yönetiminin
Babailer İsyanı
Babailer İsyanıAhmet Yaşar Ocak · Dergah Yayınları · 2011125 okunma
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.