Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
10 Mar 09:54 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hz. Zeyd bin Sabit, şöyle anlatıyor:
"Resulullah'a başıma gelen uykusuzluktan şikâyet ettim, bana;
'Allah'ım yıldızlar battı, ve gözler yatıştı, Sen Hayy ve Kayyumsun, Seni uyuklama ve uyku tutmaz, Ya Hay Ya Kayyum gecemi yatıştır gözlerimi uyut.' dedi. Ben bunları söyledim Allah Azze ve Celle uğradığım bu sıkıntıyı benden giderdi."
İbn-i Sunni

İslami Adaplar, Dr. Muhammed Hayr Fatıma (Sayfa 104)İslami Adaplar, Dr. Muhammed Hayr Fatıma (Sayfa 104)
Papatyalar, bir alıntı ekledi.
18 Şub 18:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Peygamberimizin görevlendirdiği Kuran katipleri;
Hz. Ömer
Hz. Ebû Bekir
Hz. Osman
Hz. Ali
Hz Zeyd bin Sabit
Ubeyy Bin Kâtip
Halid Bin Ebû Süfyan

İslam İlmihali, Seyfettin Yazıcı (Sayfa 42 - Diyanet İşleri Başkanlığı)İslam İlmihali, Seyfettin Yazıcı (Sayfa 42 - Diyanet İşleri Başkanlığı)
Ali Gökalp Topsakal, Şeriat ve Kadın'ı inceledi.
 29 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nadirde olsa zayıf rivayetler bulundurmakta. Ayrıca ufak tefek bilgi yanlışları da var. Örneğin Zeyd'in Ebu Cehil'in kızıyla evlendiğini söylüyor. Ben böyle bir bilgiye rastalamadım. Zeyd bin Harise için de Zeyd bin Sabit için de. Ayrıca eleştirel bir gözle incelersek bazı ayetler ve hadisler psikopatça değerlendirilmiş. Ben bu kusurları İlhan Arsel'in dini bir kökenden gelmeyişine, dini bir eğitim almayışına bağlıyorum. Fakat bütün bunların yanında kitap gerçekten bir şahaser. Turan Dursun'un da dediği gibi bir ömür gerekir böyle bir kitap yazmak için. İçerisinde bu kadar çok bilgi barındıran çok az kitap okudum. Her sayfası insanın gözlerinin fal taşı gibi açılmasını sağlıyor. Her kadın gibi aynı zamanda her erkekte okumalı bu kitabı. İnsan çevresindeki kadınların değerini anlıyor. Kadının uygarlaştırıcı yönü muhteşem işlenmiş.

., Arşın Gölgesindeki Genç'i inceledi.
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Üç aydan kısa sürede iki dil öğrenip "Resulullah'ın tercümanı " diye anılan , vahiy indiğinde ayetleri kemik parçalarına , tuğlalara , ağaç parçalarına yazarak "vahiy katibi " olan , Kur'an ayetlerini , Cebrail Aleyhisselam ve Resulullah (s.a.v) sonra ilk duyan ve ezberleyen ; Zeyd Bin Sabit radıyallahu anh

Resulullah (s.a.v) 'in Sünneti'ne düşkünlüğü ile tanınan , Medine 'de en son vefat eden sahabi ; Ömer bin Hattab radıyallahu anhın oğlu Abdullah

Sekiz yüz elli yıl beklenen , Kur'an hafızı , şair , sanaatkar ... Ve Konstantiniye'yi İstanbul olup İslamlaştıran ; Fatih Sultan Mehmet

Dönemlerinde ki savaşlarıyla , kişilikleri ile örnek almamız gereken sahabeler...

Müslüman'ın taşıması gereken vasıflara değinilmiş :
Kulluka istikrarlı olmak , sabırlı , vefayı hak etmek , eğitimli , haya eden , şükreden vs...

Okurken kıyas yapmamız, kendimizi, davranışlarımızı sorgulamamız gereken bölümler var.

Kitabın sonu uzun bir Duâ ile bitmiş ,
Duâ'dan bir cümle ;

Niyetimi muhafaza et Rabb'im !
Amin

busunkitapligi, Yesrib'de Bahar'ı inceledi.
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 5/10 puan

Yesrib'de Bahar beni ikilemde bırakan kitaplardan biri oldu. Bir yandan beğendim ve kendime birçok pay çıkardım. Bir yandan da eksik bulduğum için bazı kısımlarını yadırgadım.

Yazar tarihi öğelerden çok kurguya ağırlık vermiş. Bunları kitabın sonunda kaynakça ile birlikte açıklıyor. O noktada hiçbir sıkıntı yok benim için. Sorun bu durumu sevememiş olmam. Siyer yönü epeyce yüzeysel ve zayıf olmakla birlikte kurguya dahil ettiği Efendimiz (SAV)'e ait konuşma ve hareketler üzerine direkt şu kaynaktan nakil bir hadis yahut sünnettir gibi bir dipnot eklenmemişti. Günlük konuşma dili söz konusu bile olsa buna dikkat göstermek gerektiğini düşünüyor ve biliyorum.

Bunun haricinde kurguda olup gerçekte olmayan ve yine özen gösterilmediğini düşündüğüm yerler de mevcuttu. O yüzden ne sevdim ne sevmedim kısmına aldım kitabı. Vahiy katiplerinden Sabit bin Zeyd'e ait kurgu bir öykü okumak isterseniz okuyabilirsiniz. Yok, ben tarihi kitapları seviyorum derseniz almadan önce iki kez düşünün derim.

Zeynep, bir alıntı ekledi.
02 Mar 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Şüphesiz ölüleri ancak biz diriltiriz. Önden gönderdikleri işleri ve bıraktıkları eserleri yazarız. Zaten biz her şeyi apaçık bir kitap olan Levh-i Mahfuz'da sayıp yazmışızdır," (Yasin, 12) ayetini okurken Zeyd bin Sâbit'in, Enes bin Mâlik'e söylediği şu sözü hatırladım:

"Ey Enes! Bilmez misin adımlar yazılıyor!"

Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 50 - Şule Yayınları)Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 50 - Şule Yayınları)
crzcarz, bir alıntı ekledi.
13 Tem 2016

... Zeyd bin Sabit'in, Enes bin Mâlik'e söylediği şu sözleri hatırladım:
"Ey Enes! Bilmez misin adımlar yazılıyor!"

Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 50)Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 50)