Feyzanur, Serenad'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 6/10 puan

O kadar sürükleyici bir kitap ki elinizden düşüremiyorsunuz kitabı. 50. sayfadayken bir bakmışsın 150. sayfada buluyorsun kendini. Bu kitapta beni rahatsız eden tek şey kitaptaki karakterlerin nerdeyse hepsinin birbiriyle bir bağlantısının olması. Belki bu güzel bir şey çoğu insana göre ama benim pek hoşuma gitmeyen bir olay. Onun dışında kitap gayet güzel. Şiddetle olmasa da tavsiye ederim.

Onur soyuak, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

İşte Türkiye böyle bir çelişkiler ülkesiydi.En avangart yaşamdan feodal aşiret düzenine kadar her şey vardı.Hiçbir standart tutturulamıyordu. Bazen bu ülkede hem New York hem Kandehar var gibi hissediyordum ki galiba bu gözlemim doğruydu.

Serenad, Zülfü LivaneliSerenad, Zülfü Livaneli
Barış Yılmaz, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Daima açık ve durgun
Farklı bir sema,

Ve karanlığa rağmen
Değişik bir günışığı var orada;

Solgun ormanlar dert değil,
Sessiz tarlalara etme aldırış,

Yaprakları yeşil
Bir küçük orman var yaz kış-

Ve parlak bir bahçe var,
Kırağı ve donun asla uğramadığı;


Solmayan çiçeklerinin içinde
Arıların canlı vızıltısını işitirim:

Gel gir, bahçeme
Yalvarırım, kardeşim!
..Emily Dickinson..

Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 37)Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 37)
Onur soyuak, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Adalet tartışmaya açıktır. Güç ise ilk bakışta tartışılmaz biçimde anlaşılır.Bu nedenle gücü adalete veremedik, çünkü güç, adalete karşı çıkıp kendisinin adil olduğunu söylemişti. Haklı olanı güçlü kılamadığımız için de güçlü olanı haklı kıldık.

Serenad, Zülfü LivaneliSerenad, Zülfü Livaneli
Gülsüm Yalçın, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Bilgi ne garip bir şeydi.Şişede hapsedilmiş bir cin gibi yıllarca duruyor, senin gelip kapağını açacağın günü bekliyordu.

Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 213)Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 213)
Zeynep Övgü Yaycı, Serenad'ı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 16 günde · Puan vermedi

Hükumetler ve onların güç savaşından etkilenen 4 farklı hayatı yaşamış, 4 farklı kentten hatta milletten gelmiş farklı dönemlerde farklı ama ağır acılar yaşamış kadınları anlatıyor bu kitap. Gerçek bir kitap! İlk olarak bunu söyleyebilirim. Hiç kimseyi kayırmamış Livaneli bu kitabı yazarken ne millet ne cinsiyet; her şey olduğu gibi tüm çıplaklığıyla önümüze seriliyor. Savaş, soykırım, ayrımcılık; bahsettiği her konu her yönüyle, her korkunçluğuyla dikkatimizi çekiyor. Yapabileceğim tek eleştiri şu; havada kalmış bir şeyler var kitabın sonunda, fazladan 10-15 sayfa olsaydı da her şey tamamen ortaya serilseydi istiyor insan. Tabii öyle bir şey olsaydı bu etkiyi yaratır mıydı emin olamıyorum. Çünkü kitap bittikten sonra bile bir süre boyunca sadece kitabı düşünüyorsunuz. "Süleyman'ın kemanı çalmasının altında başka bir sebep var mıydı?", "Maya'nın aşk hayatı ne oldu?", " Kerem sonunda annesiyle arayı düzeltti mi?" bunlar hep aklınızda dönecek sorular. Bu da sanırım kitabı daha kalıcı hale getiriyor insanın gözünde. Bu kadar sanırım şimdilik tüm düşüncelerim. Okumayı düşünen varsa durmasın derim ben.

idris fidan, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Kendi yüzümü gördüm senin yüzünde
Kendi sesimi duydum senin dudağında

Huzursuzluk, Zülfü LivaneliHuzursuzluk, Zülfü Livaneli
Deniz Kurtdemir, bir alıntı ekledi.
6 saat önce

İşte insanoğlunun kurduğu bürokratik düzenin saçmalığı, anlamsızlığı, insan yapısına aykırılığı burada. Matbaada basılmış kağıtlar insanoğlunun ruhundan, yüreğinden, bilgisinden, dürüstlüğünden çok daha önemli. Elinizdeki kağıdın rengine göre ya sizi hırpalıyorlar ya da önünüzde yerlere kadar eğiliyorlar, bavulunuzu bile aramıyorlar.

Sevdalım Hayat, Zülfü LivaneliSevdalım Hayat, Zülfü Livaneli
Aslı Baykar, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne mutlu cehaletin koruyucu rahmi içinde bir cenin gibi büzülüp yatalanlara

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü LivaneliKardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli
Ozge Dogan, bir alıntı ekledi.
 7 saat önce · Kitabı okuyor

El yazilari
O benim uzun süren uyku dönemimi sona erdiren, yüreğime ilk yaşam kıpırtıları, küçük heyecan titreşimleri sunan kişiydi. Çünkü yıllar boyunca kablosu çekilmiş, ölü bir radyo gibi yaşamıştım.

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli (Doğan Kitap)Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli (Doğan Kitap)