Ayrıkotu

6,8/10  (5 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
364 gösterim
Hava gitgide ağırlaşıyor. Her adım ve adımda. Omuzlarım, boynum ve sırtım. Ağır. İlerledikçe ağaçlar sıklaştı. Dağ yamacından vadiye eğiliyorum. Hiç rüzgâr yok. Biraz daha ilerlediğimde sise gömülüyor ayaklarım. Sonradan fark ediyorum, ağzına, dişlerinin arasına sıkıştırdığı dev kaya, vadinin yutkunmasına engel oluyor. Rüzgârdan gizlediği vadiyi beyaz duvakla süslüyor.

Genç öykücü Deniz Tarsus'tan ezber bozan öyküler. Ayrıkotu, hayali bir coğrafyanın insanlarını, yaban hayvanlarını, tek bir canlı gibi hareket eden doğanın gerçeğini anlatıyor öykülerinde. Şiddeti, yoksulluğu, gerçeküstüne sırt çevirmeden ele alıyor. İnsana, insanın içinde yaşadığı çevreden, kendi doğasından sesleniyor; ama gözü olabildiğince farklı şeyler görüyor. Deniz Tarsus'un yarattığı öykü atmosferi, coğrafyayı dönüştürme gücü, dil içerisinde kendine açtığı / açacağı alan, dikkate değer.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750718755
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
fatma özgür 
28 Ağu 22:47, Kitabı okudu, 8 günde, Puan vermedi

D&R ın zaman zaman yapmış olduğu 5 tl kampanyasından 'pek beklentisiz' almış olduğum bir kitaptı. Nedense o bölümdeki kitaplara anlamsız bir önyargım vardı. (Ama bu kitapla yenmiş kırmış oldum.) Ne yazarını duymuştum daha önce ne de kitabın ismini. Elime alıp inceledim ve almaya karar verdim.
'Ayrıkotu' bir öykü kitabı içerisinde iki başlık altına ayrılmış şekilde toplam 9 öykü var. Daha önce sadece Sait Faik Abasıyanık ve Sabahattin Ali'nin öykülerini okumuş biri olarak bu kitaptaki öyküler bana çok farklı geldi. Öyküler masalsı bir tarzdaydı günlük hayatta yaşanabilecek olayları anlatmamış Deniz Tarsus hayal gücünü kullanıp büyüleyici öyküler yazmış. Kitabı çok çok beğendim. Hikayeler o kadar içine alıyor ki insanı kitap nasıl bitti anlamadım.
Genç bir yazar henüz sadece 2 kitabı var. Ayrıkotu ve ilk kitabı olan 'it gözü'. Yeni bir yerli yazar keşfetmek isterseniz muhakkak alın okuyun derim. Seveceksiniz..

eso.okur 
 15 Tem 16:53, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

D&R da Can Yayınevinin bu yıl da düzenlemiş olduğu 5 TL kampanyasından nasiplendiğim kitaplarımdan birisi. Kitabın adı ve Türk kadın yazar olduğundan dikkatimi çektiğinden kitabı aldım. Bir solukta okudum diyebilirim. Hiçbir alıntı ve inceleme görmediğimden dolayı ilk incelememi buraya eklememi hakkıyla kazanan bir kitap :) İyi ki de almışım dedirtti. Kitap, birden fazla öykülerden oluşmakta 2 kısma ayırmış genç yazarımız bu kitabı; Ayrıkotu ve Öç şeklinde. Öyküler hayal gücünüzü irdeleyip zeval vermeyecek tarzda sağlamlar.

Anlatımı kısa cümlelerden oluşmakta ama kopukluğu farkettirmeyecek kadar anlamlı. Hayallerin akıcılığına kendinizi o kadar çok kaptırıyorsunuz ki gerçek yaşama dönesiniz gelmiyor. Kesinlikle okuyun, kampanyadan yararlanıp bu kitabı alın ve yazarı tanıyın. Tavsiyemdir. Kendisiyle tanıştığıma çok müşerref oldum.. :)

Kitaptan 1 Alıntı