Baharda Yine Geliriz

6,9/10  (31 Oy) · 
96 okunma  · 
11 beğeni  · 
927 gösterim
"Bu berbat şehirde görüp görebileceğiniz en güzel şeyin terk edilmiş bir fabrikanın kara yıkıntısı olması saçma ya da gülünç mü? Değil! İnsana özgü bir yavaşlığı, sakarlığı hatırlatan tek şey bu yıkıntı çünkü. Şehirde otomobiller, yollar ve binalar, sonunda bütün sıcaklıkların evrenin ölgün sıcaklığıyla aynı olacağı bir geleceğe doğru son hızla gidiyor, uzanıyor, yükseliyor. Ama aralarında banka memuru sevgili dostum Tuğrul'un da bulunduğu sağlığına dikkat etmeyen, fazlasıyla hayalperest bazı insanlar var ki, onlar gece kurdukları saatin sabah çalışmamasını veya en iyisi geriye gitmesini gönülden dileyerek tatlı tatlı esniyorlar."

Şu gürültülü zamanda, gevezelikten ve 'farfara'dan gına getirenlerin sığınacağı bir kuytu köşe, Barış Bıçakçı'nın anlatıları. Minimalizmin duru güzelliği var onun her kitabında.

Baharda Yine Geliriz'de, de incelikli tablolar çiziyor Barış Bıçakçı. İnsan ilişkilerinden enstantaneler; 'durumlara', duygulara, akıldan esenlere, gönülden geçenlere dair ince fırçalar... Uçucu intibaların izini süren bir görme ve 'bilme' biçimi...

"İnsan güzel bir kitap okuduğu yerden nasıl ayrılabilir?"
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2009
 • Sayfa Sayısı:
  110
 • ISBN:
  9789750503931
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Gülçehre Aydın 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

"İnsan güzel bir kitap okuduğu yerden nasıl ayrılabilir?
Barış Bıçakçı' nın kurduğu cümlelerde hep bir doğallık, hep bir içtenlik var derdim. Okudukça bir başka kitabını da okumalıyım ifadesini kullanmaktan kendimi alamıyorum.
Bu eserdeki hikayeler öyle bizden ki...

Kitaptan 11 Alıntı

sule sevinc 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

“İnsanın geçmişi peşinden uysal bir köpek gibi gelse, tamam! Ama biz insanların zamanla tedirgin bir kediye dönüşme olasılığı da var. Sırtı kabarık, durmadan arkasına bakan bir kedi…”

Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (Sayfa 61)Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (Sayfa 61)
ebru cemre 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzel bir kitap okumak ve ömrümün geri kalanını o kitabı okuduğum yerde geçirmek istiyorum,” demişti o. Sonra da bana dönüp sormuştu: "İnsan güzel bir kitap okuduğu yerden nasıl ayrılabilir ?

Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (iletişim yayınları)Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (iletişim yayınları)
sule sevinc 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Şehrin yüksek binalarından birine çıkıp aşağıya bakıyorum, her şehirde rastlanabilecek bir manzarayla karşılaşıyorum: Yüzlerce insan, bazen birbirlerinin yolunu keserek oradan oraya gidip geliyor… Ölümsüz gibi görünüyorlar. “Nedir bu?” diye soruyorum kendi kendime, anlamlandırmak gerekiyor, “Kabus mu, şenlik mi?” Arka arkaya bir sürü karşıt anlamlı sözcük geçiyor aklımdan. Eksilerle artıların birbirini götürmesi gibi kalabalığın da bir matematiği var. Sıradanlık bu olmalı: Bütün karşıtlar birbirini götürüyor. Başka ne söyleyebilirim ki size?"

Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (Sayfa 109)Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (Sayfa 109)
sule sevinc 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Şehrimizdeki yoksulların tam sayısını bilmiyoruz. Ama çoklar. Gecekondularda yaşıyorlar. Bayramlarda ulaşım araçları parasız olunca ortaya çıkıyorlar. Caddelerde, alışveriş merkezlerinde dolaşıyorlar."

Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (Sayfa 55)Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (Sayfa 55)
Gülçehre Aydın 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Kendi içini göremeyen, orada ne rezil şeyler olduğunu bilmeyen, kendi içinden çıkamaz."

Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (Sayfa 19 - İletişim Yayınları)Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (Sayfa 19 - İletişim Yayınları)
Gülçehre Aydın 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Ona değil sana söyledim... Ben... Yıllardır yalnızca seninle konuşuyorum."

Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (Sayfa 71 - İletişim Yayınları)Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (Sayfa 71 - İletişim Yayınları)
Gülçehre Aydın 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Eksilerle artıların birbirini götürmesi gibi kalabalığın da bir matematiği var. Sıradanlık bu olmalı: Bütün karşıtlıklar birbirini götürüyor."

Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (Sayfa 109 - İletişim Yayınları)Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (Sayfa 109 - İletişim Yayınları)

Şehrimizdeki yoksulların tam sayısını bilmiyoruz. Ama çoklar. Gecekondularda yaşıyorlar. Caddelerde, alışveriş merkezlerinde dolaşıyorlar. Geçtiğimiz bayram, şehir tiyatrosunda onlar için "Temizlik İmandan Gelir" adlı oyun, yine ücretsiz, sergilendi. Konusunu yüzyıllar önce Anadolu'da yaşanan bir savaştan alan bu oyunda, Türk askerlerinin misvak dallarıyla dişlerini fırçaladığını gören düşman gözcüsünün, "Türkler bizi çiğ çiğ yiyecek!" diye bağırarak saklandığı yerden fırlayıp kaçtığı sahne, yoksullar tarafından çılgınca alkışlandı.

Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (Sayfa 55 - İletişim Yayınları)Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (Sayfa 55 - İletişim Yayınları)
Gülçehre Aydın 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Bu berbat şehirde görüp görebileceğiniz en güzel şeyin terk edilmiş bir fabrikanın kara yıkıntısı olması saçma ya da gülünç mü? Değil! İnsana özgü bir yavaşlığı, sakarlığı hatırlatan tek şey bu yıkıntı çünkü."

Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (Sayfa 15 - İletişim Yayınları)Baharda Yine Geliriz, Barış Bıçakçı (Sayfa 15 - İletişim Yayınları)
2 /