Çimen Türküsü

6,5/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
488 gösterim
"Yanımda biri vardı, babamın ruhudur diye düşündüm. Ama rüzgâr birden duruldu, sanki bahar havasıydı. O oradaydı, kollarımı açtım, O'nu buyur ettim. Yirmi altı yıl önce, şubatın üçüncü günüydü. O zaman on altı yaşımdaydım, şimdi kırk ikimdeyim, inancım bir tek gün bile sarsılmadı..."

Bu ay yayınlanan Çimen Türküsü'yle, Truman Capote'nin tüm eserleri ilk kez tek yayınevi çatısı altında toplanmış oluyor. Sel Yayıncılık "Truman Capote" projesiyle, yazarın daha önce yayınlanmış eserlerini yeniden gözden geçirerek ve yayınlanmamış eserlerini Türkçeye kazandırarak, çağdaş dünya edebiyatı yayıncılığı alanında önemli bir başarıya imza attı.

Çimen Türküsü'nün on bir yaşındaki kahramanı Collin Fenwick, annesinin ölümü üzerine babasının iki yaşlı kuzininin yanına gönderilir. Bu eve adım attığı ilk günden itibaren, Collin'in hayatında yeni ve unutulmaz bir dönem başlar.

Çimen Türküsü bir "tutunamayanlar" romanı... Capote'nin o benzersiz şiirsel ve hüzünlü anlatımında bu kez Amerika'nın küçük bir Güney kasabasında yaşayan, birbirinden ilginç kahramanlar, hayatın anlamını doğanın seslerinde ararlar.

İlk yayınlandığında tüm dünyada büyük yankı uyandıran Çimen Türküsü, modern klasikler arasında "Capote" imzasıyla öne çıkıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  118
 • ISBN:
  9789755704678
 • Orijinal Adı:
  The Grass Harp
 • Çeviri:
  Filiz Karabey Ofluoğlu
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Fatih DOĞANCI 
13 Eki 2015, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 8/10 puan

Birkaç huysuz ihtiyarın hayatları boyunca aradıkları mutluluğun aslında yanıbaşlarında olduğunu farketmeleri ve son demlerinde kendi gerçeklikleriyle yüzleşmelerinin hikayesi.Küçük, bazen neşeli ama daha çok hüzünlü bir hikaye..

Yazarın olay kurgusu iyi değil. Hikaye zayıf. Betimleme ve tasvirler hiç yok denecek kadar az. Tam bir hayal kırıklığı oldu benim için. . Kendimi zorlasam da kitap yürümedi. .

Kitaptan 3 Alıntı

Roman
"Karım Iren eşsiz bir kadındı. Ama gene de dünyamız birleşmemişti, ruhlarımız kaynaşmamıştı. Kollarımda öldü. En son sözüm, mutlu musun Irene demek olmuştu. Seni mutlu edebildim mi? Mutlu; mutlu, mutlu, dedi, son sözleri bu oldu. Kaçamak bir söz! Evet mi demek istedi, yoksa sadece bir yankı gibi benim sözlerimi mi yineliyordu, bir türlü anlayamadım. Onu gerçekten tanıyabilmiş olsaydım anlardım."

Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 61 - Can Yayınları, Çev. Filiz Karabey Ofluoğlu)Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 61 - Can Yayınları, Çev. Filiz Karabey Ofluoğlu)
Fatih DOĞANCI 
 06 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Sevmek
"Bir yaprak, bir avuç tohum...İlk önce bunlarla başlayın.Sevmek nedir biraz öğrenin.Önce bir yaprağı, yağmurun yağışını sevin,sonra da o bir tek yaprağın size neler öğrettiğini, yağmurun içinizde neler yarattığını duyup anlayabilecek bir insanı sevin.Kolay bir iş değil, biliyorum.Belki bir ömür boyunca sürer. Benim de öyle oldu ya zaten, ama gene de istediğime erişemedim, sadece istediğimin ne kadar gerçek olduğunu biliyorum: tabiatın bir hayatlar bütünü olduğu gibi, sevmenin de bir sevmeler bütünü olduğunu anladım."

Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 51 - Sel Yayıncılık)Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 51 - Sel Yayıncılık)