Çok Bi Çocuk

8,2/10  (6 Oy) · 
35 okunma  · 
2 beğeni  · 
604 gösterim
Yunani Bir Sone

Dün birden cehenneme döndü cehennem
Persefone yerzüne göçtüğünden
Sonbaharla dönsün de bak göreceksin
Hades nasıl cennet olacak yeniden!
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  68
 • ISBN:
  9786053600589
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

SPOILER İÇERİR!
61 sayfalık Can Yücel'in bu kitabında 47 şiir bulunmakta. Kitabın ilk yayımlandığı yıl 1988'de olmuş (Gözlem Yayınevi).
Bu kitabın içerisinde ve diğer kitaplarında, nette gördüğünüz, altında "Can Yücel" yazan meşhur dizeleri bulamayacaksınız. O nedenle sükut-ı hayale uğramayınız efendim (Bakınız, "Can Yücel Adına Uydurulmuş Sahte Şiirler" #8794917 ve #4712268 )

H. Zeliha *Meftun* 
16 Eyl 18:19, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bir kahveye, bir kediye, on dördünde bir gence, tepede çamaşır asan kadınlara, bir tosbağaya, bir tavşana şiir yazan şairimiz Can Yücel, bu şiir kitabında yazdığı mısraların içine duygularını saklıyor. Tepede çamaşır asan kadın diyor, ama sonra okumaya devam ediyorum, kadın hamile kalıyor. Sokakta dolaşan bir çocuk diyor, hiç olmayan bir adresle kandırılmanın karmaşasını yaşıyor. Bir tosbağa diyor, dokunuveriyor kadının ayağına o anda kadın korkudan öleyazıyor... Kelimeleri açıkça yazan hiçbir şeyden utanıp sıkılmadan âyân bir şekilde dolaysız anlatan bu şair, benim en gözde şairlerimden biridir. Can Yücel'in yeri bende apayrıdır. Hele ki aşkla ilgili yazdığı şiirlerine, koca bir şehre hasret kalmışcasına bakarım ve o dizeleri kucaklarım.

Can Yücel okunması elzem şairlerden biridir. Tam şiiri yazıyor, okuyorum, son mısrasında bir kere aşk diyor, anında yumuşayıveriyorum. Herkesin aşk demesi ya da aşk yazması bu kadar anlamlı değil, onca satırlar yazılır doyurmaz, iyice acıktırır. Ama Can Yücel'in şiirlerine geldiğimde işler değişiyor, o da aç bırakıyor dizelerinde, ama bu öylesine bir açlık değil. Herkes acıkır, ama kimse Can Yücel şiirleri okuyan biri gibi acıkmaz vesselam. Her kuşun uçuşu aziz ve görkemlidir, ama Yücel dizelerinin süzülüşü ayrıdır, farklıdır. Normal gibi görünür dizeler, anlamayanlar için bu böyledir. Ama o dizelerin günlük dili içerisine hisleri katar, merak duygusunu katar, özlemi katar, sezişlerini katar, kısacası içini katar o dizelere...

Okunmalı bu kitap, okumayan giyotine asılmalı! :) Okuyun, okuyun, okuyun...

Kitaptan 3 Alıntı