Dehşetin Kanlı Gölgesi Caligula

7,7/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
0 beğeni  · 
363 gösterim
"Tanrılar Tanrısı Jüpiter adına yemin ediyorum ki, seni imparatorlar listesinden sileceğim ve tarih senin gibi bir musibetin yaşadığını asla bilemeyecek!"

Chaerea kanlı bıçağını üzerindeki beyaz harmanisine sildikten sonra, yerde can çekişmekte olan Caligula'ya baktı. Yaşamının son dört yılını cehenneme çeviren bu adamın can çekişmesi ona garip bir zevk veriyordu. Özellikle de son bir yılda yaşamı kâbusa dönmüştü. Tırnaklarının ucuna kadar kin doluydu. Bunu tanımlaması, şiddetini ölçmesi mümkün değildi. "Yüce Sezar, " diye mırıldandı. "Biz Romalılar sana haksızlık etmişiz!" Dehlizin nemli ve pis havasını taze kır havası koklar gibi derin derin soludu. Çevresinde toplanan diğer imparatorluk muhafızlarına bakıp, başıyla işaret verdi. Aralarında Konsül Conelius Sabinus 'un da bulunduğu yaklaşık on kişi hançerini ve kılıcını çekmiş, yerde harmanisinin arkasına gizlenerek kendini korumaya çalışan adama rastgele saplıyordu.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  150
 • ISBN:
  9789756391006
 • Yayınevi:
  Etkin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Esengül Ersoy 
 04 Ağu 20:47, Kitabı okudu, 1 günde, 8/10 puan

Birkaç yıldır kitaplığımın en derin köşesinde bekleyen biyografik roman serimi okumaya bu kitapla giriş yaptım. Seri içindeki kitapları incelerken dikkatimi çeken tek kitap, Caligula oldu.

Caligula yani Dehşetin Kanlı Gölgesi kitabı, Roma İmparatorluğu'nun üçüncü imparatoru olan Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus'un hayatıyla ilgili yazılmış biyografi türünde bir eserdir. Etkin Yayınları'ndan okuduğum için elimde bulunan kitap 137 sayfaydı.

Kitabın ince hacminin yanı sıra akıcı, sade ve sıkıcı olmayan bir anlatımının da olması okumayı zorlaştırmıyor. Teorik cümle yapılarından ziyade, eylemsel cümlelere dökülen, olay çevresinde kurgulanan bir roman özelliği bulunmakta.

(Bu paragraftan itibaren yazacaklarımda spoiler bilgi bulunabilir.)

Roma İmparatorluğu'nun üçüncü imparatoru Gaius'un hayatını anlatan bu kitapta babasının ölümünün ardından "boş kalan taht'a varis seçilecek korkusuyla" dağıtılan ailesindeki ölümleri ve Gaius'un taht'a geçmesi sürecini, taht'a geçtikten sonraki dönemi hakkında bilgiler yer almakta.

(Kitapta anlatılanların bir kısmında doğruluk şüphesi oluştu bende. Çünkü kitabı okuduktan sonra kısa bir araştırma yaptım ve bir kısım yazılanlar araştırarak edindiklerimle çelişiyor.)

Yalnız, hırçın ve sessiz bir mizaca sahip olan Gaius'un içinde ta çocukluğundan beri şiddete meyillilik bulunmakta. Ve büyüdükçe geçirdiği birtakım rahatsızlıkların ardından, en önemlisi de ailesinin dağılışının ardından kendini Tanrılar Tanrısı Jüpiter'in oğlu ve Tanrı olduğunu, bizzat Jüpiter'le yaptığı konuşmalar aracılığıyla iddia etse de bu konuşmalar hayatının sonunu şekillendirmiştir.

İmparatorluğun başına geçene kadar, zaten kişiliğinde olan Gaius ve Caligula savaşı imparatorluğu zamanında da etkili olmuş. Hatta onun iki ismi de kendisinde çift karakter oluşturmuştur. Bir taraftan iyi kalpli, duygusal ve hassas Gaius; bir taraftan zalim, acımasız ve sert mizaçlı Caligula... Kimi zamanlar Tanrısı Jüpiter'le savaşan Caligula arafta kalmış bir ruhla ölmeyi pek çok kez istemiş, fakat onun Caligula yanı ölmekten uzak durmuş, sadece öldürmeyi seçmiştir.

Hastalıklı ruhunun dağıttığı zalimliğe bakarak geniş sınırlara ulaşan devletin de gelişmişlik durumu da bir hayli şaşırtıcı. Çünkü saraya yakın tabakanın Caligula'dan çekmediği kalmamıştır. Halkının kanını dökerek acı çektirse de devleti, devlet konumunda ileriye götürmüştür.

Kendisine yakın olan muhafızlarından Cheaser'in kılıç darbesiyle ölen Caligula'nın cinsel yatkınlıkları göz ardı edilmemeli sanırım. Okuduğum kitapta belirtmese de edindiğim başka bilgiye göre üç kız kardeşiyle de ensest ilişkide bulunmakla kalmayıp, saray etrafında bir de genel*v kurmuştur.
Roma tarihinin en kanlı dönemini yaşatan Caligula, sadece İ.S. 37-41 yılları arasında ülkede hakimiyetini sağlamıştır.

(Kitabın içeriği hakkında çok konuştum sanırım. :) )

Genel olarak kitabı beğendim. Sadece yetersiz bilgi vermesi "biraz sıkıntılı bir konu" olmuş.

İmparator Caligula'nın hayatı kitaplara sığmakla da kalmayıp, sinemaya konu olmuş. İzlemekten bir zarar gelmez. Hatta Albert Camus'ın tiyatro türünde yazdığı Caligula eserine de konu edilmiş.

Necmiye 
07 Şub 00:15, Kitabı okudu, 3 günde, 9/10 puan

Calıgula,Roma'nın 3.imparatoru,sapık,zalim,iki ruhlu,hasta bir adam.Kendisinin tanrılar tanrısı jüpiterle konuştuğunu sanan,öldürmekten.işkence yapmaktan keyif alan bir yaratık.Atını senatör ilan edip,kendisine itiraz edenleri acımasızca öldürecek kadar psikolojisi bozuk Calligula sonunda hak ettiğini bulur, roma bu zalim imparatordan kurtulmuştur fakat caesar soyundan gelen zalim imparatorlar onunla bitmeyecektir.

Kitaptan 5 Alıntı

Caligula
"İnsan, yok edileceğini bildiği bir yolun üzerinde gidiyor ve atlarını kontrol edemiyorsa eğer, başına geleceklere razı olmak zorunda."

Dehşetin Kanlı Gölgesi Caligula, A. Mümtaz İdil (Sayfa 55)Dehşetin Kanlı Gölgesi Caligula, A. Mümtaz İdil (Sayfa 55)

Caligula
"Ölüm eğer bizi orada bekliyorsa, korkmamalı ve üzerine gitmeliyiz. Aksi halde, o bizi nerede olsak bulur!"

Dehşetin Kanlı Gölgesi Caligula, A. Mümtaz İdil (Sayfa 20)Dehşetin Kanlı Gölgesi Caligula, A. Mümtaz İdil (Sayfa 20)

Caligula
"Sen kendi yaşamını tayin etme hakkını çoktan kaybettin. Sen seçilmiş birisin ve sana çizilen yoldan çıkamazsın. Sen Caligula'sın, Calgula'sın, Caligu..."

Dehşetin Kanlı Gölgesi Caligula, A. Mümtaz İdil (Sayfa 38)Dehşetin Kanlı Gölgesi Caligula, A. Mümtaz İdil (Sayfa 38)
Esengül Ersoy 
 04 Ağu 16:40, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Caligula
"Beni bağışla Tanrıların Tanrısı," diye yalvarıyordu. "Hatalar biz ölümlüler içindir. Sen bağışlayıcısın ve hatamın ölüm korkusundan kaynaklandığını en iyi sen bilirsin. Bana verdiğin sözü tuttuğun için sana minnettarım. Sana söz veriyorum Tanrıların Tanrısı, sana söz veriyorum ki Roma kanla yıkanacak ve yine söz veriyorum ki, kimseye acınmayacak!"

Dehşetin Kanlı Gölgesi Caligula, A. Mümtaz İdil (Sayfa 49)Dehşetin Kanlı Gölgesi Caligula, A. Mümtaz İdil (Sayfa 49)