Dil Belası

9,1/10  (22 Oy) · 
59 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.387 gösterim
Eser, büyük İslam alimi İmam Gazali'ye ait İhya'dan bir bölümün tercümesidir. İçinde her insanın cennete veya cehenneme gitmesinde en önemli sebep olan dilin afet ve hastalıkları işlenmektedir.
Eserde, dilin yirmi çeşit hastalığından ve dille düşülen tehlikelerden bahsedilmekte, tespitten sonra tedavi yolları gösterilmektedir.
Günümüz insanın en fazla müptela olduğu yersiz, gereksiz ve ölçüsüz konuşma hastalığına kesin ilaç olacak bir kitap...
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9786055455668
 • Yayınevi:
  Semerkand
 • Kitabın Türü:
Songül 
02 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

İnsanlar üç kısımdır. Bir kısmı kârda, bir kısmı selâmette ve bir kısmı helâk içerisindedir
Kârda olanlar, Allahı zikredenlerdir.
Selâmette olanlar, dillerine sahip olanlardır.
Helâk-a gidenler ise, yanlış ve boş söze dalanlardır.

ebruli 
21 Tem 00:50, Kitabı okudu, 2 günde

İnsan eliyle kötülük yaparken durabiliyorda diliyle günahlara dalarken sanki o engeller kalkıyormuş gibi oluyor. Unuttukça tekrar tekrar okunacak bir eser. Bazen olması gerekenden fazla kelimelerle bir olayı anlatırken bunun bile hak olduğunu düşünüp anlatmamı kesiyorum. Başucu yapmam gerek bu kitabı her an unutabilirim dilin belasını.

BayPipo 
04 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitabı tam 1 günde bitirmiştim ve kitabın etkisi o kadar kuvvetliydi ki 1 hafta boyunca ihtiyacım haricinde çok az konuşmuştum.

Belki benim yorumuma istinaden kitabı alıp,okuyacak kişinin sevabına da inşallah ortak olurum.

Ekrem Özkara 
24 Kas 15:35, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

İslam alimi Imamı Gazali'nin -Ihya -adlı kitabından bir bölümün tercümesi niteliğinde olan bu kitapta "Dil'imizin dinimiz üzerindeki etkisi adeta analiz edilmiş olup , can alıcı tespitler ve çözüm yolları sunulmuş.Yersiz,gereksiz ve ölçüsüz konuşma hastalığına kesin ilaç olacak kitap.Tavsiye eder,iyi okumalar dilerim...

Halk arasındaki "Aman bu kadar da ince düşünme"lafının ne kadar yanlış olduğunu,dil'in ne kadar önemli ve insanı tehlikeye ve günaha sürükleyen bir organımız olduğunu anlatan bir kitap.İmam Gazali'nin yazdığı bu kitapla insan,adeta konuşmayı yeniden öğreniyor.Bu yüzden bütün okurlara tavsiye ediyorum.

Çok faydalı ve faydalandığım bir kitaptı. Değeri de bundandır. Belirgin bir edebî üstünlüğü de olsaydı 10 üzerinden 10 puan verirdim. Ama kitabın buna gereksinimi de yok. Kendini aşmak ve kalb-i selim'e ulaşmak derdinde olan herkes okumalıdır. Ben de, kitabın içeriğindeki bilgilerle bağlantım zayıfladığı için, tekrar okumalıyım.

esra karakoyun 
26 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsanı, okuduktan sonra dini düşüncelerini ve geçmişteki söylemlerini tekrar tekrar gözden geçirten bir kitap.. Okurken ve tabi ki sonrasında ne kadar gereksiz konuşuyorum dedirtiyor âdeta..Umarım etkisi uzun bir süre ruhumuzda devam eder..

merve gökgöz 
20 Mar 17:12, Kitabı okudu, 8/10 puan

Kitabin adindan da anlaşıyor zaten gerçekten dil belasi dilimizle yaptığımız iyi niyetlide olsa yapılan yanlışlar ve dinimizce dilimizi tutmamiz gerektiği her türlü hadis ve ayetlerla anlatan kitap

Mehmet Yusuf Emre 
01 Eyl 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Dilimizin bize çektirdikleri o kadar güzel anlatılmış ki insanın dilini koparıp atası geliyor . . .

Kitaptan 18 Alıntı

Ferah 
13 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

''Mezardakilerin pişman oldukları şeyler için diriler birbirini yiyor.''

Dil Belası, İmam GazaliDil Belası, İmam Gazali
Esma Çabuk 
16 Eki 23:14, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Dilin dizginini serbest bırakan ve ihmal eden kimseyi şeytan her yere götürür."

Dil Belası, İmam Gazali (Semerkand)Dil Belası, İmam Gazali (Semerkand)

"Belki de alaya alınan kimseler, o alay edenlerden daha hayırlıdır."

Dil Belası, İmam Gazali (Sayfa 117 - Semerkand yayınevi)Dil Belası, İmam Gazali (Sayfa 117 - Semerkand yayınevi)

Gereksiz konuştuğun takdirde zamanını zayi ettiğin gibi, o konuşmada çalıştırdığın dilinden de sorumlu olursun.

Dil Belası, İmam GazaliDil Belası, İmam Gazali

Susmak, kişi için iki fazileti bir araya getirir:

1.Dininde selâmet kalmak

2.Arkadaşını iyi anlamak

Dil Belası, İmam GazaliDil Belası, İmam Gazali

"Cennetlik olacağını nereden biliyorsun? Belki o, kendisine fayda vermeyen şeyleri konuşmuştur ve verilmesi kendisine zararı olmayan malı elinde tutup cimrilik yapmıştır."

Dil Belası, İmam Gazali (Sayfa 33 - Semerkand yayın)Dil Belası, İmam Gazali (Sayfa 33 - Semerkand yayın)

İbrahim Teymî şöyle demiştir: 'Mü'min konuşmak istediği zaman düşünür; eğer lehinde ise konuşur, aksi takdirde susar; fâcirin konuşması ise zincirleme gider'.

Dil Belası, İmam GazaliDil Belası, İmam Gazali

Avam tabakasının dinin derin meselelerini sormaları, âfetlerin en büyüklerindendir ve böyle bir sual, fitnelerin kopmasına vesiledir. O halde, avam tabakasını böyle sual sormaktan menetmek ve şiddetle azarlamak gerekir, Avam tabakasının Kur'an'm harflerine dalmaları, tıpkı padişahın kendisine mektup yazdığı ve o mektubunda birtakım emirler verdiği ve buna rağmen padişahın mektubunda belirtilen emirlerle değil de mektubun kağıdıyla; eski bir kağıt mı, yoksa yeni mi diye uğraşan bir kimsenin haline benzer! Böyle bir kimse, elbette bu hareketiyle cezaya müstehak olur. İşte âvam tabakasından olan bir kimsenin Kur'an'ın tayin ettiği sınırları aşarak, Kur'an'ın harflerinin kadîm mi, hâdis mi olduğunu merak etmesi, tıpkı buna benzer. Allah Teâlâ'nın diğer sıfatları için de durum böyledir. Allah en doğrusunu bilir!

Dil Belası, İmam GazaliDil Belası, İmam Gazali

Hasan Basrî şöyle demiştir: 'Konuşması çok olanın yalanı çoğalır. Malı çok olanın günahı çoğalır. Ahlâkı kötü olanın nefsi azap görür veya nefsine azap çektirir',

Dil Belası, İmam GazaliDil Belası, İmam Gazali
2 /