İnsanın Dört Zindanı Cep Boy

9,2/10  (23 Oy) · 
95 okunma  · 
14 beğeni  · 
2.476 gösterim
Bu dört zindan hangisidir? Belirleyicilik/zorlayıcılık ne demektir? Bende var olan, ama benim tarafımdan seçilmiş olmayan her durum, her irade, her istek ve her eğilim, bir belirleyiciliğin/cebrin ürünüdür. Belirlenmişlikle yapılan özgürlük savaşı, insanın tabiatta kendisi olmak için, maddi bir olgudan Tanrı'ya doğru gitmek için verdiği savaştır. Benim seçici özgür irademi kendi içinde baskı altında tutan, sınırlayan ve kayıt altına alan ve benim yerime seçim yapan bu dört illet zindan, şunlardan oluşmaktadır:
1. Tabiatın belirleyiciliği,
2. Tarihin belirleyiciliği,
3. Toplumun belirleyiciliği,
4. Kendi belirleyiciliği.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  77
 • ISBN:
  9786055482596
 • Orijinal Adı:
  Çehar Zindan-ı İnsan: Die Vier Gefanengnisse
 • Çeviri:
  Prof. Dr. Hüseyin Hatemi
 • Yayınevi:
  Fecr Yayınları
 • Kitabın Türü:
şeyma özaslan 
01 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Ali Şeriati'nin konferansından derlenmiş ve küçük hacimli olmasına rağmen, bakış açınızda çok şeyi değiştirecek dolu dolu bir kitaptır. İnsan ile beşer arasındaki farkı vurgular, ve beşerlikten insanlığa tekamül ederken özgürleşmek gerektiğini söyler. Bu yolda 4 zindan tanımlar. Bunlar: tabiat, toplum, tarih ve insanın kendi zindanıdır. Bunları tek tek değerlendirmiş ve kurtulma yollarını sunmuştur Ali Şeriati. Yazarın kendisiyle tanışmak için güzel bir kitaptır ;) Ali Şeriati'yi çok seveceğinizi düşünüyorum.

Esengül Ersoy 
 27 Ağu 13:13, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Şeriati'nin kitapları hep dikkatimi çekmiş, hep de korkutmuştur beni. Tam da artık 'piştim' dediğim bir zamanda elime geçince okumadan edemedim tabi ki.

İlk kez okumuş da olsam Şeriati'nin kitaplarının kesinlikle okunması gerektiğini düşünüyorum.

İnsanın Dört Zindanı diyor Şeriati. Dört Zindan nedir peki. Bizi değiştiren, bize biz olmamızı sağlayan, fayda veya zarar veren bütün zorunluluklardır; bu dört zindan. Ve bu dört zindandan kurtulursak özgür olabileceğimizi, özgür olduğumuzda da insan olabileceğimizi söylüyor Şeriati.

Dört zindan; Tarihsel, Toplumsal, Coğrafi ve Kendi Zorunluluklarımız'dır.

Bazı fikirleri, bizim fikirlerimize çok ters olsa da %70 oranla aynı kapıya çıkıyor fikirlerimiz. Sırf yanlış düşünüyor diye uzak durulacak bir eser değil, bu kitap.

Ona göre iki insan vardı: Birisi beşer, diğeri insan. Diyeceksiniz ki zaten iki kavram da aynı. Öyle değil efendim. Şeriati'ye göre, daha doğrusu evrensel yasalara göre; beşer, biyolojik olarak aynı türde olandır, yani insandır ki; biyolojik olarak var olmuş insandır.

İnsan ise; insan olan insandır. Yani beşeriyetini tamamlamış; insanlığa yaklaşan insan. Peki bu insanın insan olması için neler yapması gerek. İşte bu durumda yaradılışımızın yani fıtratımız, karakterimiz, ahlakımız, aklımız ve kalbimiz devreye girer; ve gelişir, dönüşür, değişir. Yani insan olan insan olur.

Şeriati'nin konferansından derlenen bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Bir de çok önyargılıysanız bu kitaba, önyargılarınızı kapı dışında bırakın efendim. Bunun size faydası olacaktır. Çıkarken yine alırsınız. Çünkü içinde öğrenilecek çok şey var.

Keyifle okuyun, bilgiyle dolun. :)

Vedat Geçit 
03 Tem 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bireyi prangalara bağlayan dört zindandan (naturalizm, sosyolojizm, historizm ve "kendim") kurtuluş yollarını irdeleyen, bireyi düşünmeye, "insan olmaya" yönlendiren ve bunları anlaşılır bir dille anlatan Ali Şeriati'nin, bir konferansından kitaba aktarılmış okunması gerekli bir kitaptır.

Ayrıca Bilim-Din ilişkisi, bütünlüğü, sonuç kısmında açıklığa kavuşturulmuştur.

''Şeriati, baştan sona bir başkaldırıdır.''

Ali Şeriati, okudukça fikirlerine aşina oldukça beğendiğim birisi. Hala kendisiyle Hallac-ı Mansur'la alakalı görüşlerinde hemfikir değilim.

Kitap kısa olmasına rağmen içindekiler oldukça uzun. Şöyle ki; Şeriati bir kapı aralıyor. Araştırmaya, sorgulamaya açık. Tabiat, tarihsel, toplumsal ve bireysel sorgulamalar. Bunların kurumsal isimleri ise: Naturalizm, Historizm , sosyolojizm,ve İnsanın kendisi. İlk üçünden kurtulmanın yollarından bahsederken dördüncüsünün zorluğuna dikkat çekiyor. Kendi zindanında kalmak. Burada kendisinin değindiği gibi bende Sartrevari bir hava gördüm. Zannediyorum ki Şeriati'nin birçok eserinde bu hava mevcut. Ve Nietzsche üzerinden örneklemesi çok hoşuma gitti. 20.yüzyıl yabancılaşması konusunu da anımsatıyor sonlara doğru.

Din-bilim, din-toplumsal ilişki, din ve kadercilik, din ve bireysellik vb. konuları çoğaltabiliriz. Şeriati, hiçbirine değinme amacı gütmeden hepsine dair paylaşımlarda bulunuyor. Bu yüzdende kısa hacimli kitap alt başlıklarla (yazarın söylediği, okurun düşündüğü ama kitapta bulunmayan) uzuyor gidiyor.

e-zeki 
24 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Ali Şeriati sosyal İslamcılığı değil, islam'ın sosyal yapısını, toplumsal açıdan ne kadar önemli olduğunu anlamış ve bu bağlamda hayatını ortaya koymuş birisi. İnsanın 4 zindanı tam anlamıyla bir baş yapıt.

Kitaptan 28 Alıntı

Çiğdem Aksoy 
03 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Descartes'in şu cümlesi oldukça meşhurdur: "Düşünüyorum, o halde varım". Bu, Descartes'in şüphesidir. Descartes, önce her şeyden şüphe etmiş, sonra böyle demiştir. Fakat şüphe etmekte olduğum hususunda şüphe edemem. Öyleyse ben varım ki şüphe ediyorum, şu halde ben varım. Sonra da "düşünüyorum, o halde varım." cümlesiyle tanındı, ünlendi ve bütün öğreti veya doktrinini bu cümlesine dayalı olarak ispatlayıp geliştirdi.
İkinci söz Gide'in sözüdür: "Hissediyorum, o halde varım".
Üçüncü söz de Albert Camus'nun şu sözüdür: "Başkaldırıyorum, o halde varım". Bu daha doğrudur. Aslında "var" olmanın bu üç ölçütünden her biri doğrudur. O, düşünüyor; vardır ki düşünüyor. Duyumsayan, hisseden kimse vardır ki hissediyor. Başkaldıran kişi vardır ki başkaldırıyor, isyan ediyor. Fakat burada üç tane "imek" (var bulunmak) vardır. İnsana özgü olan en üstün var oluş, "başkaldırıyorum, o halde varım" dır.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 22)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 22)
Çiğdem Aksoy 
03 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bir öğretmen öğrencisine: "Tembel adam, iki yıldır aynı sınıfta kalmaya utanmıyor musun?" der. Öğrenci şöyle cevap verir: "Asıl sen utan; sen yirmi beş yıldır aynı sınıfta kalmışsın."

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 13)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 13)

Başkalarına nasihat etmek yerine onları bilgilendirin, bilgiyle donatın, onlar kendi yollarını bulacaklardır.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 65)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 65)
Çiğdem Aksoy 
05 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sosyolojide, natüralist tanımda,
"İnsan, toplumun yarattığı bir hayvandır."

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 68)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 68)
Çiğdem Aksoy 
03 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsan ilk olarak bilinçli, ikinci olarak seçici, üçüncü olarak yaratıcı bir varlıktır. İnsan'ın bütün diğer özellikleri bu üç ana özellikten kaynaklanır. Şu halde insan, kendini bilen, seçen ve yaratandır. Her birimiz bilinç, yani kendini bilme aşamasına ulaştığı, gerçekten seçim yapabilme aşamasına ulaşabildiği ve tabiatın yaratmadığı veya sahip olmadığı şeyi yarattığı ölçüde insanız.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 21)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 21)
Çiğdem Aksoy 
05 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Gözü size ilişen herkes, size nasihat etmeye kalkışıyor. Nitekim siz de bundan sonra başkalarına nasihat edecek, öğüt vereceksiniz. Fakat şunu bilin ki bir kimsenin gelip size nasihat etmesinden ızdırap duyduğunuz kadar insanlar da sizin onlara nasihat etmenizden ızdırap duyarlar. Başkalarına nasihat etmek yerine onları bilgilendirin, bilgiyle donatın, onlar kendi yollarını bulacaklardır.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 65)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 65)
Çiğdem Aksoy 
03 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sartre'ın deyişiyle irade ve seçim yapmayı insandan alırsak insanı insandan almış oluruz.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 33)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 33)
şeyma özaslan 
13 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

İnsanın ne olduğunu ve ne olması gerektiğini kavramazsak, yani açık ve üzerinde ittifak edilmiş bir insan gerçeği inancına sahip olmazsak, kültürü, eğitimi, öğretimi, ahlakı ve toplumsal ilişkileri düzeltme çabalarımızın tamamı abestir, beyhudedir. Bu durumda biz; aşılama, budama, ayıklama tekniğini, bağ bakımı ve bitkibilimini çağdaş bilimin en üst düzeyinde bilen, ama diktiği ağacın türünü düşünmeyip içinde yaşadığı toplumun hangi meyveye ihtiyaç duyduğunu göz önünde bulundurmayan bir bağcıya benzeriz.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 11)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 11)
Çiğdem Aksoy 
03 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Allah sonsuzluk, ebediyat, mutlaktan ibarettir. Bundan dolayı insanın Allah'a doğru, Allah'a yönelik hareketi veya yolculuğu; diğer bir mana ve tabirle, insanın ebedi olarak, mütemadiyen, durmaksızın, sonsuz tekamüle ve sonsuz Aşkın'a doğru hareketidir. Asla durma yoktur. Bu, "olmak"ın ve insanın manasıdır.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 21)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 21)
Çiğdem Aksoy 
03 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bugün en büyük sorun, bizzat insan sorunudur. Hayat daha çok aydınlandığı, dünya daha fazla kolaylaştığı, insan dünyaya daha çok egemen olduğu, problemler daha iyi çözüldüğü ölçüde, insan sorunu da daha fazla problem olmakta ve daha fazla belirsizleşmekte ve hatta giderek bir fazla halini almaktadır.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 10)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 10)
3 /