İnsanı Tanıma Sanatı

7,5/10  (10 Oy) · 
51 okunma  · 
11 beğeni  · 
980 gösterim
Çağdaş psikolojinin üç büyük devinden biri ve bireysel psikoloji ekolünün kurucusu, Avusturyalı psikiyatr Alfred Adler, "İnsanı Tanıma Sanatı"yla, geniş bir okur kitlesine yöneliyor. Adler'in, bu yüzyılın başında, insanın ruhsal-fiziksel varlığına ve yaşamdaki sorunlarına ilişkin yaptığı saptamalar, aradan geçen bunca yıla karşın değerinden hiçbir şey yitirmeden anlalılığını ve yol göstericilik işlevini koruyor. Adler'in bir dizi konferansından doğan bu yapıtın başlıca ödevi, toplum içerisindeki etkinliğimizin içerdiği kusurları, bireylerin hatalı davranışlarından yola koyularak anlamak, sözkonusu hataları göz önüne sermek ve bireylerin toplum yaşamına daha iyi uyumlarını sağlamak şeklinde karşımıza çıkıyor. Yapıt öte yandan, bireysel psikolojinin en temel ilkelerini ve insanı tanımada bunların taşıdığı değeri, ortak yaşamda ve kişinin kendi yaşamını kurmadaki önemini açıklamak amacı taşıyor. Adler, yaşamın, çağımızda pek de göremediğimiz anlamını, gerçekten de bir sanatçı gibi ince ince işleyerek ortaya koyuyor.
(Arka Kapak)

Adler'in bir dizi konferansından doğan bu yapıtın başlıca ödevi, toplum içersindeki etkinliğimizin içerdiği kusurları, bireylerin hatalı davranışlarından yola koyularak anlamak, sözkonusu hataları göz önüne sermek ve bireylerin toplum yaşamına daha iyi uyumlarını sağlamak şeklinde karşımıza çıkıyor. Yapıt öte yandan, bireysel psikolojinin en temel ilkelerini ve insanı tanımada bunların taşıdığı değeri, ortak yaşamda ve kişinin kendi yaşamını kurmadaki önemini açıklamak amacı taşıyor.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9789754680171
 • Orijinal Adı:
  Menschenkenntnis
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cemre Kara 
08 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap yapılan harika psikolojik analizlerin en basit şekilde ve örnekle anlatıldığı herkesin okuması gereken seçkin bir eser.Modern dünya insanın incelenmesi noktasında en önemli hususlara parmak basmış.

Kitaptan 39 Alıntı

Muhammed Y. Altun 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Adalet dediğimiz, insan karakterinin aydınlık yanı diye gördüğümüz şey, ana hatları bakımından toplu yaşamın zorunluluklarına uyulmasıdır yalnızca.

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 53)İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 53)
Muhammed Y. Altun 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oyun çocuğun ruhsal gelişimine ayrılmaz biçimde bağlıdır. Adeta mesleki uğraşıdır çocuğun ve gerçekten bu gözle görülmesi gerekir. Dolayısıyla, çocuğu oyun oynarken rahatsız etmek , hiç de bağışlanacak bir davranış değildir.

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 119)İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 119)
Cemre Kara 
03 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yalnız hürriyet büyük adamlar yaratır.Baskı ise öldürür ve soysuzlaştırır.

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 20)İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 20)

Hayatta kadınların nasıl ikinci derecede rol oynamakla yükümlü kılındığını gören bir kızın cesaretini yitirip, kendisini bekleyen işlere pek istenildiği gibi el atamayacağı, yaşamın karşısına çıkaracağı ödevlerden korkup soluğu kaçmakta alacağı doğal, bunun da kendisini işe yaramaz bir duruma sokacağı kuşkusuzdur.

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adlerİnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler

Bir başkasını etkilemenin en iyi yolu, o kişiyi hak ve çıkarlarını garanti altına alınmış hissedeceği bir ruh durumuna sokmaktır.

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adlerİnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler

İnsan iradesi özgür değildir. İşin doğrusu, bir amaca bağlanır bağlanmaz insan iradesi özgürlüğünü yitirecektir.

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adlerİnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler

üzüntü,kişinin güçsüzlük duygusunu ortadan kaldırarak kendine daha iyi bir durum sağlamak isteğinin tohumlarını içerir..

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 300 - say)İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 300 - say)

Hayatta birçok kötü olayla karşılaşmış güçsüz çocukların hayal gücü üstün düzeydedir; böylesi çocuklar, düş kurup dururlar hep.

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adlerİnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler

Bir insanın değeri, toplumsal işbölümünde üzerine düşen yeri ne ölçüde doldurduğuna bakılarak belirlenir.

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adlerİnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler

Toplumdan uzak kalmak isteyen biri için, örneğin hep kirli bir yaka ya da pejmurde bir ceketle toplum içinde görünmekten daha uygun ve daha etkili bir çare yoktur. Kendisini başkalarının dikkati, eleştirisi ve rekabetiyle yüzyüze getirecek bir işin başına geçmekten yakayı sıyırmada ya da sevgi ve evlilikten kaçma işinde, başkalarının karşısına bu ekilde çıkmaktan daha iyi ve mükemmel ne yardım edebilir kendisine?

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adlerİnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler
4 /