Gaspıralı İsmail

8,3/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
485 gösterim
Gaspıralı, Türk Milleti'nin bir bütün olduğuna inanıyordu. Coğrafi ayrılıkları ve lehçeyi bu bütünün önünde bir engel olarak görmüyordu. Bu düşüncesinde dile büyük bir önem veriyor, sade bir Türkçe ile konuşup yazmanın bu bütünlüğü sağlamada önemli bir adım olacağına inanıyordu.

Dil konusunda gösterdiği özverili çabaları eğitim konusunda da gösteren Gaspıralı İsmail, ilk okulunu, 1884 yılında Bahçesaray'da açmıştır. Yeni bir yöntemle okumayı ve yazmayı kısa zamanda öğreten okulların sayısı gittikçe artmış, 10 yıl içinde bu yöntemle eğitim veren 100 kadar okulun açılmasına öncülük etmiştir. Araştırmacılara göre, bu rakam daha sonra 5 bine kadar ulaşmıştır.

Fikirleri, çıkardığı Tercüman Gazetesi aracılığıyla, Kafkasya, Kazan, Sibirya, Türkistan, Çin, İran ve Mısır'da tanınan Gaspıralı, 1907'de, Kahire'de bir İslam Kongresi toplayabilmek için büyük çaba sarf etmiş,1910'da ise Hindistan'a giderek Bombay'daki Encümen-i İslamiye'nin toplantılarına katılarak görüşlerini anlatmıştır.

Türk Dünyası'nın gördüğü ender zeki ve idealist şahsiyetlerden birisi olan Gaspıralı İsmail, sadece Rusya Türkleri'nin değil, bütün Müslümanlar'ın meseleleriyle yakından ilgilenmiştir.

Bu kitap, Çarlık Rusyası'nın Türk halkını eğitimsizliğe ve geriliğe sürükleyen politikalarına karşı siyasi mücadelenin ve toplumsal bir bilincinin oluşturulmasının da öyküsü aslında. Gaspıralı İsmail ile ortaya konulan fikirler, bir dönemin kırılmasını da yansıtması açısından tarihe ışık tutuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  150
 • ISBN:
  9786054726356
 • Yayınevi:
  Pozitif Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Jazz 
 05 Şub 23:04, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İdealist, vatan sevgisi ile dolu ve milletine gönülden bağlı bir Türk aydını Gaspıralı İsmail Bey'in olağanüstü mücadelesini anlatan başka bir Türk aydını Necip Hablemitoğlu.Rusya- Kırım'da başlayan tüm Türk Dünyasına yayılan bir gazeteyle bir halkı örgütleyip, eğitim mücadelesine dönüşen asil bir çabayı okurken hayran oluyor ve duygulanıyorsunuz.
Yazarın bitirdiği cümleyle "Bütün hayatını Türklüğün yükselmesine sarf eden İsmail Bey, Türk halkının ebedi Şükranına layıktır "

BEDRİ ÖZTÜRK 
01 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Yaşadığı dönemin şartlarına rağmen ortak dil, milli şuur kavramlarını anlatabilmek için büyük uğraşlar veren bir kişiliği, çeşitli kaynaklardan alıntılar ve özetler ile bizlere anlatıyor ve o gün yaşananların bugün nasıl sonuçlarının olduğunu anlamamızı kolaylaştırıyor.

Kitaptan 8 Alıntı

Jazz 
02 Şub 22:51, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Onun gerilik ve taassup denizinin bütün fırtınalarına karşı yalnız göğüs germesi ruhundaki inkılapçılık ateşinin en yüksek bir delilidir.

Gaspıralı İsmail, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 34 - Pozitif Yayınları)Gaspıralı İsmail, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 34 - Pozitif Yayınları)
Jazz 
05 Şub 21:13, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Türk dilinin birinci ıslahçısı Ali Şir Nevai ise, ikincisi hiç şüphesiz Gaspıralı İsmail Bey'dir.

Gaspıralı İsmail, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 63 - Pozitif Yayınları)Gaspıralı İsmail, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 63 - Pozitif Yayınları)
Jazz 
02 Şub 22:37, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

1911 yılında Yusuf Akçura 'ya yazdığı bir mektupta :
"Türk Yurdunda çıkmış 'Büyük Milli Emeller ve Türk Alemi'ni dikkatle okudum. Başlarından biraz korkmuştum. Sana malum korkak değilim, ama Kafdağı, heybe dolu azıksız geçilmez olduğundan yalınayak atılmasınlar dedim "

Gaspıralı İsmail, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 28 - Pozitif Yayınları)Gaspıralı İsmail, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 28 - Pozitif Yayınları)
Jazz 
02 Şub 21:55, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

İşte 19.yy ikinci yarısında gözler önüne serilen belgeleri ile sabit bir tablo :
Sibirya 'nın uçsuz bucaksız buzlu çöllerinde kökleri ile sökülen bir ağaç gibi terk edilmiş, ölüme mahkum yüzbinlerce Türk...

Gaspıralı İsmail, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 15 - Pozitif Yayınları)Gaspıralı İsmail, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 15 - Pozitif Yayınları)
Jazz 
05 Şub 21:33, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Ey aziz kardeşler! Satmak kolay, almak güçtür;gitmek kolay, dönmek güçtür. Yıkılmak, düşmek kolay ,kalkmak güçtür "
Gaspıralı İsmail

Gaspıralı İsmail, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 77 - Pozitif Yayınları)Gaspıralı İsmail, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 77 - Pozitif Yayınları)
Jazz 
05 Şub 21:45, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Tercüman" Gaspıralı İsmail Bey'in olağanüstü zekası ve kabiliyeti sayesinde kısa zamanda bütün Türk dünyasına yayıldı ve sürümü 20 bine yükseldi.

Gaspıralı İsmail, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 84 - Pozitif Yayınları)Gaspıralı İsmail, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 84 - Pozitif Yayınları)
Jazz 
05 Şub 21:28, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

İsmail Bey'e göre sadece 1856 -1863 senelerine kadar Kırım'dan 475 bin Türk, Türkiye 'ye göç etmiştir. Bunların da çoğunluğu Rumeli tarafına geçmiştı.

Gaspıralı İsmail, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 76 - Pozitif Yayınları)Gaspıralı İsmail, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 76 - Pozitif Yayınları)
Jazz 
05 Şub 22:19, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Gaspıralı İsmail Bey , ezilen Rusya Türklerinin haklarını daha iyi arayabilmek için 1905 ihtilalinden sonra siyasi hayata atıldı. Umum İslam Partisini kurdu ve Rus Duma 'sına (parlamento ) kırka yakın delege ile katıldı.

Gaspıralı İsmail, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 109 - Pozitif Yayınları)Gaspıralı İsmail, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 109 - Pozitif Yayınları)