Güneş Yiyen Çingene

7,8/10  (5 Oy) · 
41 okunma  · 
6 beğeni  · 
726 gösterim
Güneş Yiyen Çingene, Türk öykü sanatına zengin düşgücü, dinamik ve şaşırtıcı üslûbuyla yepyeni bir renk katan Buket Uzuner'in dokuz öyküsünden oluşuyor.

'Genç, modern ve kentli' diye tanımlanan anlatımıyla Buket Uzuner bu kitabında 'gülmek ve düşlemek' eylemlerini ciddiye almamızı öneriyor. Güneş Yiyen çingene, "Erişilmeyecek hiçbir şey yoktur, çünkü aslında her şey insanın kafasındadır. Güneş bile erişemez değil artık!" diyor.

Ve her zamanki gibi bütün bunları özgün kara mizah ve güler yüzlü ciddiyet renkleriyle anlatıyor Buket Uzuner.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2009
 • Sayfa Sayısı:
  116
 • ISBN:
  9789752890602
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
11 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Güzel bir roman. Çeşitli aşk hikayelerinin birleşiminden oluşan okunmaya değer bir kitap. Özellikle Nazi döneminde yaşamış İngrid'in torununun Yasemin ile olan ilişkisini anlattığı hikaye, ev sahibinin şikayet ettiği Anias kod adlı Ayça hanıma aşık olup onu arayan ama farklı birinin bulan adama ait hikaye ve sonuncu olarak da ayni anda 3 adama aşık olan ve onları bir lokantada bir araya getiren kızın hikayesi oldukça güzel. Sonuncu hikaye kişiler ortaya çıktığı zaman mutlu sonla bitiyor zaten. Keyifle ve bir solukta okunan bir roman.

Kitaptan 6 Alıntı

Tanrım, neden kendimizi aynada olduğumuz gibi değil de, olmak istediğimiz gibi görürüz ?

Güneş Yiyen Çingene, Buket Uzuner (Everest)Güneş Yiyen Çingene, Buket Uzuner (Everest)
seher 
30 Eki 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ne kadar uzun zamandır hasrettim içten bir insana! Nasıl da canımı yakıyordu küçük hesaplarla katledilmiş içtenlikler son zamanlarda, nasıl da tanıyordum samimiyetsizliği her yeni çehrede, hep keyifsiz… Kimseye anlatamıyordum ki; herkeste bir ‘başkalarına gereksinmez havalar’, ‘kendine yetebildiğini kanıtlamalar’, ‘korkularını, başarısızlıklarını kendisiyle bile yüzleşememek’, ‘acısını, yalnızlığını dostlarıyla dahi paylaşamamak'...

Güneş Yiyen Çingene, Buket UzunerGüneş Yiyen Çingene, Buket Uzuner

Terk eden, aslında ilk önce terk edilendir. Beni terk ettiğin gün, çok daha önce ben seni bir şekilde terk etmişim demektir.”

Güneş Yiyen Çingene, Buket Uzuner (Everest)Güneş Yiyen Çingene, Buket Uzuner (Everest)

Aşkından ölsen de, çok iyi anlaşsan da, sakın senden ve benden önceki hayatını düzenleyememiş, eskinin yanlışlarıyla bizim yaşantımızı gölgelemiş birisini benim babam yapma! Anne, beni duyuyor musun, Anne?

Güneş Yiyen Çingene, Buket Uzuner (Everest)Güneş Yiyen Çingene, Buket Uzuner (Everest)

Ciddiye almalı gülmeyi ve ağlamayı. Tıpkı hayatın kendisi gibi. Tıpkı düşler gibi...

Güneş Yiyen Çingene, Buket UzunerGüneş Yiyen Çingene, Buket Uzuner