Güvercin Gerdanlığı: Alamut'a Dönüş

7,7/10  (22 Oy) · 
70 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.462 gösterim
O gece bir rüya gördü: Bir kalenin tepesinde duruyor ve aşağıda uzanan çöle bakıyordu. Uzaklarda, bir sinek kadar ufak bir nokta, kendisine doğru yaklaşıyordu. Orlando bunun elbiseleri rüzgârda uçuşan bir süvari olduğunu fark etti. Atın nalları yerdeki kum zerrelerini tıpkı bol sulu bir çeşme gibi göğe fışkırtıyordu. Bu, Adrian'ın ta kendisiydi. Orlando var gücüyle haykırmasına rağmen, diğeri onu duymuyordu. Adrian bir kulaç mesafeden yıldırım hızıyla uzaklaşıp gitti. Adrian'ın yüzü solgundu, hatta, bir ölü kadar beyazdı. "Bekle!" diye bağırdı Orlando. "Dur! Nereye gidiyorsun?" Ve uzaklardan Adrian'ın sesini duydu. Sadece tek bir kelime haykırmıştı: "Alamut..." Orlando ansızın uyandı ve bir daha uyuyamadı. O gizemli kelime kafasının içinde çınlayıp duruyordu: ALAMUT. (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  389
 • ISBN:
  975-7076-49-x
 • Orijinal Adı:
  Das Halsband Der Taube
 • Çeviri:
  Atilla Dirim
 • Yayınevi:
  Yurt Kitap Yayın
 • Kitabın Türü:
Esra TİĞİZ 
20 Eyl 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Hasan Sabbah'ın dönemine göre kullanmış olduğu stratejiler birçok önemli kişinin uykusuz geceler geçirmesine neden olmuştur ki zaten dönemin bir çok devlet adamı tüm tedbirlere rağmen fedailerin elinde can vermişlerdir...Kitaba gelince birçok bilgi veriliyor olmasına rağmen bazı bölümlerde yazar romanın kahramanlarının ağzı ile kendi görüşlerini aktarıyor...Ayrıca bu romanı okurken tarih içende değişik toplum ve inançlar arasında sürükleyici bir yolculuğa çıkacaksınız. Yazarın olağanüstü hayalgücü karşısında şaşıracak ve kitapta geçen olayların size yapacağı çağrışımlarla derin düşüncelere dalacaksınız.Sonuç itibarı ile insanın zevkle okuyabileceği bir roman...

Züleyha TİĞİZ 
18 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bir Alamut klasiği, bir Hasan Sabbah dahaa amaa her defasında okurkenn aynı heyecan, aynı merakk iştee:) Kesınlıkle tavsıye ediyorum, okumadan geçmemenizi önerdiğim kitaplardan biri :)

Serdar Poirot 
23 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Son derece güzel bir tarihi roman. Adrian ve Orlando adında ikiz kardeş Tapınak Şövalyeleri vardır ve Adrian bir dükü Hasan Sabbah için öldürdükten sonra öldürülür. İşi aydınlatmak için Orlando'yu Adrian'ın yerine Alamuta gönderirler. Bu arada dükü kimin öldürttüğünü tespit etmek için de Benedict adlı bir şövalyeyi gönderirler. Orlando kendini ispatlar ve Dağın Yaşlısının en yakınlarından biri olur. Ancak işin içinde iş vardır ve hikaye beklenmedik bir şekilde sona erer. Mutlaka okunması gereken romanlardan biri.

ali sahin 
20 Nis 00:26, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

hassan en Sabbah yetiştirdiği fedailerle suikast sanatını en ince ayrıntılarına kadar anlatıyor ve tahiri neden sağ bıraktı onuda kitabı okudugunuzda göreceksiniz...

Kitaptan 4 Alıntı

İnsan üç şeyi geri alamaz: Yaydan fırlayan bir oku, düşünülmeden söylenen bir sözü ve kaçırılan fırsatları.

Güvercin Gerdanlığı: Alamut'a Dönüş, Ernst W. HeineGüvercin Gerdanlığı: Alamut'a Dönüş, Ernst W. Heine
Hamit Pala 
12 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Arap rakamlarındaki dahice yenilik, sıfırın kullanılmaya başlanmasıydı. Sıfır, aslında rakam da olmayan, gizemli bir işarettir. Bir başka rakamın önüne veya arkasına konmasıyla, hiçlik veya sonsuzluk anlamına gelebilir. Çölün soyut Tanrısının doğası, sıfır kavramının içinde yaşamaktadır.

Güvercin Gerdanlığı: Alamut'a Dönüş, Ernst W. Heine (Sayfa 238)Güvercin Gerdanlığı: Alamut'a Dönüş, Ernst W. Heine (Sayfa 238)

Güvercin Gerdanlığı
-Peki eğer Tanrı yoksa geriye ne kalıyor?”

-Sen. Eskisinden daha da büyük olarak sen kalıyorsun geriye. Çünkü artık ipleri Tanrının elinde olan bir piyon değilsin. Güneşin her doğuşunda kutsallık bulunur. Kutsallık yağmurdadır, kutsallık dağların zirvesindedir, çöllerin derinliklerindedir. Kutsallık yaşlı ağaçlardadır, mağrur çehrelerdedir, her tatlı su kaynağındadır. Kutsallık başkalarına armağan ettiğimiz gülüştedir, döktüğümüz yaşlardadır. Çocuklarımızın gülümseyişindedir. Dünya, insanı hayretten hayrete düşüren mucizelerle dolu. Mesela yıldızlarla kaplı gökyüzü, bunların en güzel örneği. Ve sen hala bir Tanrıya ihtiyaç duyuyorsun öyle mi? Yaşamın amacı Yaşamın ta kendisidir.

Güvercin Gerdanlığı: Alamut'a Dönüş, Ernst W. HeineGüvercin Gerdanlığı: Alamut'a Dönüş, Ernst W. Heine