Kadın Psikolojisi

8,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
0 beğeni  · 
510 gösterim
Kadın, erkeğin kaburga kemiğinden mi yaratılmıştır? Kadın, "iğdiş edilmiş bir erkek" midir? Kadın doğası gereği mi mazoşisttir? Erkekler kadınlardan niçin korkar? Cinsler arasındaki güvensizliğin nedenleri nelerdir? Kadın neden erkek olmak ister? Analık içgüdüsü diye bir şey var mı? Neden mutlu evlilikler yok denecek kadar azdır?
Horney'in, Freud'un klasik kadın psikolojisine yönelik eleştirel yaklaşımlarını içeren denemelerinden oluşan bu kitap, yukarıdaki sorulara yanıtlar aramakta ve Freud'un kadın psikolojisine ilişkin temel önermelerini kuşkuya boğmaktadır. Her ne kadar Horney sonraki yapıtlarında kadın ve erkek için ortak bir analitik yaklaşım geliştirmişse de, buradaki denemeler, Freud'un sorgulaması ve Horney'in, insan psikolojisine ilişkin kendi gelişimini göstermesi açısından ilginç birer belge niteliğini taşımaktadır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1995
 • Sayfa Sayısı:
  271
 • ISBN:
  9789757782100
 • Orijinal Adı:
  Feminine Psyhology
 • Çeviri:
  Selçuk Budak
 • Yayınevi:
  Öteki
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

mustafa tamer akder 
29 Mar 00:04, Kitabı okudu, 8/10 puan

Sık sık, erkekte, anneyle olan çocukluk ilişkilerinin aşağıdaki kalıntılarını buluruz. Herşeyden önce yasaklayıcı kadından bir kaçış sözkonusudur. Genellikle çocuğun bakımını anne üstlendiği için, hem ilk yakınlık, sevecenlik, bakım, ilgi, sevgi deneyimlerimizi, hem de bize yönelik yasaklamaların ilkini anneyle ilişki içinde yaşarız. Bir insanın kendisini bu ilk deneyimlerden tam anlamıyla kurtulması çok zordur. Sık sık ve hemen bütün erkeklerde; özelikle spor klüplerinde, derneklerde, bilim kuruluşlarında, hatta savaşta bile kendi aralarındayken nasıl mutlulukla canlandıklarını görünce bu deneyimlerin izlerinin hemen her insanda kaldığı izlenimini ediniriz. Bu erkekler, denetimden kaçan haylaz okul çocukları gibidirler. Bu tutumun, öteki kadınlardan çok, annenin yerini almaya adanmış evlilik eşiyle olan ilişkide kendini tekrarlaması doğal birşeydir.

Kadın Psikolojisi, Karen Horney (Sayfa 131)Kadın Psikolojisi, Karen Horney (Sayfa 131)
mustafa tamer akder 
28 Mar 15:59, Kitabı okudu, 8/10 puan

Eski ana tanrıçalar döneminde erkekler, anneliğe ruhsal anlamda değil, anneliğin en temel işlevi anlamında saygı duyuyorlardı. Ana tanrıçalar, toprak gibi verimli yer tanrıçalarıdır, dünyaya yeni bir canlı getirir ve onu beslerler. İşte kadının bu temel gücü, yeni bir yaşam yaratma gücü, erkekleri hayranlık doldurmaktadır. Ve sorunların ortaya çıktığı nokta da tam bu noktadır. Bir insanın sahip olmadığı yetenekleri, bir başkasında görüp, beğenmesini ve imrenmesini içerleme, kızgınlık olmaksızın koruyup sürdürmesi insan doğasına aykırıdır. Bu nedenle bir erkeğin yeni bir yaşam yaratmadaki bir anlık önemsiz katkısı, onun için, kendince yeni birşeyler yaratmaya yönelik çok güçlü bir güdülendirmedir. Böylece erkek, gurur duyacağı şeyler yaratmıştır. Devlet, din, sanat ve bilim erkeğin eseridir. Ve kültürümüz, tepeden tırnağa erkeklik damgası taşımaktadır.

Kadın Psikolojisi, Karen Horney (Sayfa 119)Kadın Psikolojisi, Karen Horney (Sayfa 119)