Kediler Güzel Uyanır

7,4/10  (27 Oy) · 
70 okunma  · 
12 beğeni  · 
884 gösterim
"Beklenmedik bir anda, bir kitapla yaşadığın şaşırtıcı buluşma. Kütüphanede, rafta, çalışma masasında öylece durmakta, seni beklediğini bilmeden; zaten sen de farkında değilsin yaşanacakların. Karşılaşıyorsunuz. O senden daha cesur, sınırları yok. Sonrası kendiliğinden geliyor. Mutlusunuz. Hepsi bu."

Öyküler. Kısa öyküler. Çok kısa öyküler.

Yekta Kopan, edebiyatın en değerli parçası kısa öyküyü titizlikle işliyor. İnsanı derinden kavrayan yalın anlatımıyla hayatın tüm karmaşasını içinde taşıyan çekirdek zamanların resmini yapıyor. Cümleler, sözcükler hatta harfler, bu kitapta birer notaya dönüşüyor ve hayatın gizli ahengini sezdiriyor. Kediler Güzel Uyanır usta işi bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789750713880
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Yekta Kopan, adını kimi sitelerde çok sık duyduğum bir yazardı ve bundan dolayı çok merak ediyordum. Geçenlerde kitapçıda gözüme çarpınca alayım dedim, Kediler Güzel Uyanır'ı ve hiç kuşkusuz çok güzel, aldığıma beni pişman etmeyecek kalitede bir kitaptı.

Birçok sıcacık öykünün içinde bulunduğu kitapta en çok sevdiğim öykü, Tarçın Kokusu, Şehrin Duvarları, "..." için!'di sanırım.

Kısacası her şeyiyle önerebileceğim, birkaç saat içinde bitirilebilecek güzel bir kitap. Bittikten sonra üzüldüğüm ve pişmanlık duyduğum tek şey Yekta Kopan'ı daha önce keşfetmemiş olmam...

Metin Tran 
10 Kas 18:57, Kitabı okudu, 5/10 puan

"Bir de Baktım Yoksun"dan sonra okumam hataydı belki de. Çoğu oldukça kısa küçürek öykü kıvamında, ama F.Edgü'nün bu tip öyküleri gibi çarpıcı olduklarını söyleyemem. Öyküden çok kısa deneme gibiydiler.

Kıvılcım TURGUT 
19 Şub 15:46, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 7/10 puan

"Ben çalışma masasının çekmecesinde cennetkuşu saklayanlar gördüm. Ben çalışma masasının üstünde cehennemin sazlı sözlü cümbüşünü yatıranlar gördüm. Ben o kadar gördüm de, ancak bu kadar anlatabiliyorum. O yüzden susuyorum sana. Ama ertesi gün konuşacağım."

Merve Fikir 
28 Eki 07:26, Kitabı okudu, 3 günde

Yekta Kopan 'ın okuduğum ilk kitabı. Kitap gayet akıcı ve sade bir dille yazılmış. Kısa kısa öykülerden oluşuyor. Okurken hiç yorulmuyorsunuz. Dinlenmek, huzur bulmak için okumanızı tavsiye ederim.

Fatih Boyalı 
10 saat önce, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Tek bir olayı anlatan roman değil, bir çok küçük hikaye barındıran bir eser. Açıkçası yazarının medyatik kişiliğinden ötürü önyargılıydım fakat kitap bu önyargılarımı yerle bir etti. İçindeki hikayeler çok hoş, bir kerede oturup bitirmek yerine, canı sıkıldıkça birkaç hikaye okuduyup ruhunu eyledikten sonra tekrar yerine koymalı, açgözlülük yapıp hemen bitirilmemeli bu kitap. Dili oldukça akıcı, yabancı kelimelere pek rastlamadım. Aşırı ayrıntıyla boğmuyor. Yayıncı firma cep boy şeklinde bassa yolculuklarda çok daha rahat taşınabilir, zira şehir içi yolculuklarda okumak için ideal.

Şeyma İşter 
10 Eki 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Yazarın ilk okuduğum kitabı Aşk Mutfağından Yalnızlık tarifleriydi. O kitabı daha çok beğenmiştim. Bu kitabın dili farklı geldi. En sevdiğim kısım Matruşka'ydı. Pazar Günü ve Fil mezarlığı da güzeldi :) Ama en güzeli kitabın adı Kediler Güzel Uyanır :)

Tuğba Çetingör 
23 Oca 22:00, Kitabı okudu, 8 günde, 9/10 puan

İçinde çok sıcak öyküler olan, tekrar tekrar okuduğum Yekta Kopan kitabıdır.

Kitaptan 40 Alıntı

Alara 
 18 Ağu 14:10, Kitabı okudu, 10/10 puan

Kitaplardan başka nefes alacağım balkon kalmadı gerçekler şehrinde.

Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Sayfa 23)Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Sayfa 23)
mavera 
04 Eyl 15:36, Kitabı okudu, Puan vermedi

Neden bu kadar çok soru var hayatımızda? Neden en mutlu olunabilecek anlarda bile geçmişten çaldığımız bir meşalenin geleceğimizi yakmasına izin veriyoruz? Neden yalnızlığımızı büyütebilmek için bu kadar hastalıklı bir hayat yaşıyoruz?..

Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Sayfa 75)Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Sayfa 75)
Cansu Bıçak 
12 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Neden en mutlu olunabilecek anlarda bile geçmişten çaldığımız bir meşalenin geleceğimizi çalmasına izin veriyoruz ? Neden yalnızlığımızı kelimelerle büyültebilmek için bu kadar hastalıklı bir hayat yaşıyoruz ?

Kediler Güzel Uyanır, Yekta KopanKediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan
Erkan Çetin 
14 Ara 2015, Kitabı okudu, 3/10 puan

Kitaplardan başka nefes alacağım balkon kalmadı gerçeklikler şehrinde.Bilinen en eski usulle süngere dalan avcıdan farkım yok,öyle dalıyorum yazının okyanusuna. Her vurgunda bir sonraki kitaba açıyorum ciğerlerimi.

Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Sayfa 23 - Can Yayınları)Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Sayfa 23 - Can Yayınları)
Cihan Mert 
17 Kas 2014, Kitabı okudu, 10/10 puan

Bu yorgun saatlerde değil, gün ışığının tazeliğinde sev beni. Bu gece değil, yarın sabah öp beni.

Kediler Güzel Uyanır, Yekta KopanKediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan

Uçurumdan kurtulmanın tek yolu ona bakmak, derinliğini ölçmek ve kendini o boşluğa bırakmaktır. (Pavese'nin sözü)

Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Can yayınları)Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Can yayınları)
mavera 
04 Eyl 16:40, Kitabı okudu, Puan vermedi

Seksen küsür yıllık bir hayatın yükünü, her gündoğumunda bir kez daha omuzlarımda hissetmekten kötü müdür ölüm? Sanmam..

Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Sayfa 91)Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Sayfa 91)
4 /