8,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
695 gösterim
Yazarının samimi, objektif tutumu v sanatkârane üslubuyla Kırk Yıı edebiyatımızın anı türündeki en güze örneğidir. Kırk Yıl, sadece Halid Ziy Uşaklıgil'in yetişme ve olgunlu dönemini değil, tanıklık ettiği I] Abdülhamid döneminin toplumsa yaşamını, başta Servet-i Fünun olma üzere dönemin kültür ve edebiya çevrelerini tüm ayrıntılarıyla gözle önüne sermektedir. Kuşkusuz, b özellikleri bir anı kitabı olmasın rağmen Kırk Yıl'ı edebiyatımızın b türde en çok başvurulan ve kullanıla kaynak bir eseri haline getirmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2008
 • Sayfa Sayısı:
  967
 • ISBN:
  9789754472394
 • Yayınevi:
  Özgür Yayınları
 • Kitabın Türü:
S. N. Aldıkaçtı 
03 Nis 17:32, Kitabı okuyor, Beğendi, 8/10 puan

Rahmetli, ömrünün ilk kırk yılını kısmen objektif kısmen subjektif, kısmen bilgi kaynağı minvalinde kısmen de "bu adam mai ve siyah'ın veya aşk-ı memnu'nun yazarı" dedirtecek ve her 100 mütefekkirin 99'unun malik olduğu bütünleyici-kuşatıcı-kucaklayıcı olamama marifetine sahip bir yazar olarak anlatmış (vakt-i zamanında bir gazeteye) olsa da kalemi enfes! İkinci okuyuşum bu, ama ilkinden daha ziyade tat alıyorum cümlelerinden, seçtiği kelimelerden, benzetmelerden. Hele bazı yerlerde anlamam için kapalı bırakıyor ya... Özellikle akıcı okuyabilme, bir oturuşta yüz sayfa okuyabildim. Hiç şüphesiz anı denilen hazinelerin böyle bir hususiyeti mevcuttur, lakin kırk yıl bir kat daha rahat okutuyor kendini.

Kitaptan 2 Alıntı

S. N. Aldıkaçtı 
05 Nis 01:02, Kitabı okuyor, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Senden neler beklediklerini söylediler. O beklenen şeylerin her biri ne bahasına olacak, bunu bilir misin?.. Daha iyi bunu bilme, şimdiden öğrenme, belki onu şu dakikada görürsen geri döner ve koşarak buradan kaçarsın.

Kırk Yıl, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 932 - özgür)Kırk Yıl, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 932 - özgür)
S. N. Aldıkaçtı 
05 Nis 00:35, Kitabı okuyor, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Şeklen zevki taltif edemeyen şeylere karşı isyan ederdim, hâlâ da öyle...

Kırk Yıl, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 93 - özgür)Kırk Yıl, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 93 - özgür)