Kırmızı Zambak

5,0/10  (9 Oy) · 
38 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.051 gösterim
1921’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülen Anatole France’ın yapıtları arasında Kırmızı Zambak’ın kendine özgü bir yeri vardır. Bu romanda, Anatole France’ın çalkantılı özel yaşamının da payı olduğu, yazarın 1888’de tanıştığı Madame Arman de Caillavet ile ilişkisinden esinlendiği söylenebilir.
Kırmızı Zambak, seçkinler ve sanatçılar çevresinde geçer, siyasal yaşamdan ilginç yüzler ve davranışlar, şaşırtıcı şairler ve sanatçılarla karşılaşırız. Ama özünde, dönemin Floransa’sında geçen bir aşk öyküsü anlatılır.
Çevirmeni Tahsin Yücel’in deyişiyle, karşılıklı bir aşk tutkusunun, birbiriyle daha yeni karşılaşmış iki insanda bilinçsizce doğup gelişerek bütün benliği, neredeyse bütün nesneleri sarması, sonra da hiç denilecek bir nedenle yıkılıp gitmesi, Kırmızı Zambak’ın temel konusudur.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  276
 • ISBN:
  9789750709418
 • Orijinal Adı:
  The Red Lily
 • Çeviri:
  Tahsin Yücel
 • Yayınevi:
  Oğlak Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zafer DENİZ 
24 Şub 13:26, Kitabı okudu, Puan vermedi

Roman 1890’lı yıllarda toplumun yaşayış şeklini; bir grup soylunun ahlak, devlet idaresi, kadın hakları ve evlilik hakkındaki görüşlerini sorgular.Çok güzel ve zengin bir soylunun kızı olan Thérèse Martin-Belleme, sekiz yıldır bir kontla evlidir. Canı sıkılmaktadır, yapacak hiçbir işi yoktur, bir sevgili edinir… Eh gerisi de kitapta.

Kitaptan 6 Alıntı

"İnsan hiç kimseye güvenmemeli. Ne insanlara, ne olaylara, hiçbir şeye güvenmeyin. Hayat, sürekli ihanetten başka bir şey değil."

Kırmızı Zambak, Anatole France (Sayfa 19 - Engin Yayıncılık)Kırmızı Zambak, Anatole France (Sayfa 19 - Engin Yayıncılık)

"Ah! Bütün kitaplar sıkıcıdır, diye içini çekti Madam Martin. Ama insanlar kitaplardan da sıkıcı... Hem insanlar daha doyumsuz, daha talepkâr..."

Kırmızı Zambak, Anatole France (Sayfa 20 - Engin Yayıncılık)Kırmızı Zambak, Anatole France (Sayfa 20 - Engin Yayıncılık)
Ali Okan ÜNYAZICI 
05 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Endam, gözleri çok hoş biçimde yaralayan şimşektir. Ona hayran kalınır, şaşılır. Arzu duymaya, sevmeye yol açan budur, tatlı ve korkunç bir güçtür, güzellikten daha güçlüdür.

Kırmızı Zambak, Anatole FranceKırmızı Zambak, Anatole France