Özgürlüğün Baş Dönmesi

8,0/10  (1 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
502 gösterim
Düşünce ile duyguyu buluşturan, akla ve kalbe aynı anda dokunan denemeleriyle tanıdığımız Kemal Sayar, Özgürlüğün Baş Dönmesi'nde bu kez makaleleriyle çıkıyor okuyucunun karşısına. Benliğin dönüşümü, küreselleşme, siberalan, kaos kuramı derken yaşadığımız çağı irdeleyen ve yaşadığımız çağda gerçekleşen dönüşümleri anlamamızı kolaylaştıran derinlikli tahliller sunuyor. Sayar'a göre 'narsisizm kültürü'nün hakimiyet kurduğu bir çağdır yaşadığımız çağ. Çağlar boyu özgürlük için savaşım veren birey, şimdi de "özgürlüğün baş dönmesi"ni yaşamaktadır. Kapitalizm ciddi bir kültürel ve psikolojik yıkıma yol açmış, kendimize yardım etme ya da kendimizi terbiye etme yetilerimizi yok etmiş, büyümek ve olgunluğa erişmek giderek daha müşkül bir hâl almıştır. Özgürlüğün Baş Dönmesi, bu açmazı çözümleme ve bir çözüm bulma yolunda mütevazı bir katkı sunma çabasındadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786050808209
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
01 Ara 2015, Kitabı okudu, 5 günde, 8/10 puan

Kitap psikiyatriye ilgi duyan insanlar için çok uygun, çok güzel şeyler anlatıyor ve içerisinde çok önemli kişilerden yapılmış alıntılar var, bunlar anlatılanların pekiştirilmesini ve etkileyici hale gelmesini sağlamış. Sayar çağımızı, çağımızın sorunlarını çok güzel göz önüne seriyor ve farklı bir pencereden bakmanızı sağlıyor, Sayar'ın bu yönünü diğer kitaplarında da görebilirsiniz.
Kitabı hakkını vererek okuyamadım, ilerleyen zamanlarda, doğru zamanının geldiğini düşündüğüm de bir kez daha okuyup hakkını vermek istiyorum.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...esi-kemal-sayar.html

Kitaptan 2 Alıntı

Esma Tezgi 
01 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Toplumdan, köklerimizden, geleneklerimizden koparıldığımız için yalnızız ve yalnız insan endişe eder. Bu endişeyi gidermek için olabildiğince çok şeye sahip olmak isteriz.

Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal SayarÖzgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar
Esma Tezgi 
01 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Sormak düşünmektir; düşünmekle, dünyayı dönüştürme fırsatı yakalarız. Dünyayı bulduğundan daha iyi biçimde bırakmak, insan olarak hepimizin ödevidir.

Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal SayarÖzgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar