Postacı Kapıyı Çalmayacak

7,8/10  (32 Oy) · 
57 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.527 gösterim
"Amy Winehouse, Jim Morrison ve Kurt Cobain gibi pek çok ünlü isim bu romana konuk oluyor. Okumaya değer, ilginç bir hikâye olduğu kesin."
-Booklist-

Bazı şeyler var ki artık bu dünyada olmayanlar dışında kimseye söyleyemem.

Size bu mektupları yazmaya başlayınca kendi sesime kavuştum. Sonra bana yanıt veren bir ses duydum. Bir şarkının farklı tınlayışında, bir filmin hikâyesinde, kaldırımdaki çatlakta açan bir çiçekte buldum yanıtı. Bir pervanenin kanat çırpışında, dolunaya dönen ayda... Yeryüzünde bu mektupları gönderebileceğim bir adres yok. Öldüğünüzü biliyorum ama sizi duyuyorum.

Hepinizi duyuyorum. Buradaydık, bunun bir anlamı var, diyorsunuz.

Kısa süre önce ablasını kaybeden Laurel, onun nasıl öldüğünü bilen tek kişidir ve bu sırrı kimseyle paylaşmamasının bir nedeni vardır.

Onu bu karanlıktan çıkaracak yardım eli, hiç beklemediği bir yerden gelir. Genç kız okulda verilen bir ödevle mektuplar yazmaya başlar. Bu mektupların ortak noktası ise erken yaşta hayata veda etmiş, onun için anlamı olan Amy Winehouse ve Kurt Cobain gibi ünlü isimlere yazılmasıdır. Zaman geçtikçe bu duygu yüklü mektuplar hem ablasının ölümü üzerindeki sır perdesinin aralanmasına hem de Laurel'in kendine bir yol çizip yetişkin bir bireye dönüşmesine yardımcı olur.

"Büyümek, sevmek, kendini bulmak ve hayatı anlamak üzerine yazılmış samimi, sürükleyici ve yüreklere dokunan bir roman."
-Usa Today-

"Dellaira bu romanıyla edebiyat dünyasına hızlı ve cesur bir giriş yapmış diyebiliriz."
-The Washington Post-

"Kalbinizi parçalara ayırıp sonunda o parçaları yeniden birleştirmeyi başaran, pek çok duyguyu aynı anda hissettiren sıcacık bir hikâye."
-Goodreads-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786053482802
 • Çeviri:
  Heves Berksu
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
angelsbooks 
06 May 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Ölülere mektuplar içeren bu kitabı önce fantastik bir hikaye sanmıştım ben. Değilmiş tabii ki. Laurel adında liseye yeni başlamış bir gencimiz var. Ablasını yeni kaybetmiş, annesi babası ayrı ve sırtında epey ağır yük taşıyan bir kız bu kız. Yeni okulunda İngilizce öğretmeni ölmüş olan ünlülerden birine mektup yazma ödevi veriyor. Laurel'da bu ödeve başlıyor ama bırakamıyor. Yani tüm kitap bu mektuplardan oluşuyor. Aslında yazar böyle bir teknikle romanı daha güzel bir hale getirmiş. Çünkü hem Laurel'ın şeytanlarıyla yüzleşmesine tanık oluyoruz, hemde bahsi geçen şöhretlerin hayatları ile ilgili bilgi sahibi oluyoruz. Mutlu mesut bir gençlik hikayesi beklentiniz olmasın. Trajedisi ağır bir roman var karşınızda.

sibel murat 
26 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Laurel'in ödev için hayata veda etmiş birkaç ünlüye mektup yazması kendi hayatına dair çözümleri de beraberinde getirişinin öyküsü. Keyifle, sıkılmadan okudum. İnsanı yormayan kitaplardan.

selin 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, 5/10 puan

Toplu kitap alışverişi yaparken kitabı biraz araştırmıştım. Herkes kitap çok güzel, hoş vb. şeyler diyordu ama ben kitabı pek sevemedim. Sonradan da aldığıma pişman oldum zaten. Çok sıkıcıydı. Tek iyi tarafı bilmediğim ünlülerle ilgili bilgiler öğrenmem. Baş karakteri sevmedim, baş karakterin arkadaşlarını sevmedim ki bazen yan karakterler baş karakterden bile önemli oluyor. Olay çokta şaşırtıcı değildi ve bence baş karakterin suçu. (evet baş karakterden gerçekten nefret ettim.)

Şeyma 
08 May 23:28, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Mektup şeklinde yazılmış olması kitaba samimi bir hava katmış. Okurken çok keyif aldım. Hayatın karşınıza neler çıkaracağını bilemezsiniz bu da öyle bir kitap işte. Hayatın farkına varmamı sağladı. Her şey pamuk ipliğine bağlı. Bu kadar güzel bir kitap yazdığın için teşekkürler Ava^^

Selma Özgün 
 29 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ha-ri-ka bir kitaptı.Nasıl anlatacağım bilmiyorum.Kelimeler yetersiz kalıyor.Kitabın her yeri post-it doldu.

Sedef Kartal 
24 Ağu 2014, Kitabı okudu, 8/10 puan

günlük tarzı yazılmış yüreğinize dokunacak sizi kitabın içine hapsedicek harika bir kitap

Kitaptan 22 Alıntı

Ismail Salma 
19 Eyl 20:23, Kitabı okudu, 8/10 puan

Oysa kendini suçlu hissettiğinde insanla­rın sana acımasından daha kötü bir şey yoktur.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava DellairaPostacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira
Ismail Salma 
19 Eyl 20:22, Kitabı okudu, 8/10 puan

Sözcükler genellikle çok fazla işe yaramaz. Ama bi­liyorsun, sanırım denemek zorundayız.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 219)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 219)
Selma Özgün 
 30 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Gerçek arkadaş, kendiniz olmanız için size sonsuz özgürlük veren kişidir. Özellikle nasıl hissedeceğiniz konusunda. O anda şöyle ya da böyle hissediyor olmanızı sorun etmezler. Gerçek sevgi bu demektir. Bir insanın kendisi olmasına izin vermek."

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 291)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 291)
Tengiz Bedel 
21 May 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bazen bir şey söyleriz ama karşılığında sessizlikten başka bir şey duyamayız. Bazen de sadece kendi sesimizin yankılarını duyarız. İçimizden bir çığlık yükselir. İşte bu gerçekten yalnızlıktır ama biz gerçekten dinlemediğimiz için olur bu. Henüz gerçekten dinlemeye hazır değilizdir. Aslında her sözümüze mutlaka karşılık gelir,dünya bize mutlaka yanıt verir.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava DellairaPostacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira
angelsbooks 
16 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Bence bir sürü insan başarılı olmak istiyor ama eğer gerçekten denerlerse diğerlerinin hayal ettiği kadar başarılı olamayacaklarından korkup vazgeçiyorlar.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 158)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 158)
Selma Özgün 
30 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Kesinlikle.Herkes Nevermind albümü der.Bu onların gerçekten Nirvana dinlemediklerini gösterir."

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 31)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 31)
Selma Özgün 
 30 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Annemden nefret ediyorum. Babamdan nefret ediyorum. Babam annemden nefret ediyor. Annem babamdan nefret ediyor. Üzülmek dışında canım hiç bir şey çekmiyor."

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 125)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 125)
3 /