Sır Sufizm Üzerine Konuşmalar

5,3/10  (6 Oy) · 
28 okunma  · 
2 beğeni  · 
763 gösterim
Bu aslında bir kitap değil. Daha çok bir dans bu. Sıradan bir dans da değil. Kalpten esen bir Sufi kasırgası bu.

Nasıl ki dervişler ezelden beri aşk sarhoşluğu içinde dönüp durmuşlarsa, Usta'nın bu sözleri de çemberin dönmekte olan çapında yer alıyor. Zihninizin bilgi, kıssa ve fıkralardan oluşan bu engin bilgelik hazinesine dalmasına izin verdiğinizde, bu dans sizi de içine çekmiş oluyor. Ama dönen bu sözcük bolluğunun ortasında, merkezin tam içinde sessizlik, saf boşluk -Sufilerin ışık dedikleri gerçek aşk, Usta'nın varlığı oturuyor...

Bu kitap bir şarkı bir anımsama, bir kucaklama, o gizli ana duyulan bir özlem, bir zikirdir."

Durgun göller buluşamaz, ancak nehirler buluşabilir. La ilahe illAllah- Allah'tan başka Tanrı yoktur. Hedeften başka hedef yoktur. Tanrı gittiğimiz yön değildir; Tanrı geldiğimiz yöndür. Halbuki gözlerimiz uzaklardaki yıldızlara takılıp kalmış durumda. Hep ileriye bakıyoruz. Uzaklara odaklanmış durumdayız oysa yarattığımız tüm hedefler kendi zihnimizin yansıtmalarından ibaret. Asıl hedef nereden geldiğimizdir. O bizim doğamızın, varlığımızın ta kendisindedir, varoluşumuzun temelini oluşturur.
Sufiler der ki, din başlı başına iki şeyden meydana gelir. Biri fakr yani hiç kimse, hiçbir şey, egosuzluk, tevazu kavramıdır. Fakr sözcüğü bunların tümünü kasteder. İkinci şey de zikr yani Tanrı'nın hatırlanmasıdır. Tanrı, ulaşılması, keşfedilmesi ya da icat edilmesi gereken bir şey değildir. Tanrı'nın sadece hatırlanması gerekir. Biz onu sadece unuttuk. Gereken tek şey bir uyanıştır. Buna zikr denir.

İşte bu iki küçük kelime, fakr ve zikr, tasavvuf ruhunun ta kendisini oluşturur.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786055890520
 • Çeviri:
  Deva Chandra
 • Yayınevi:
  Butik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeynep Oral 
18 Mar 2015, Kitabı okudu, 182 günde, 10/10 puan

Ve bir ülke veya bir insan veya bir ırk aşağılık kompleksinden musdarip oldukları zaman aslında daha üstünmüş gibi davranmaya başlar. Üstünlük kompleksi, kişinin aşağılık kompleksinden kaçınma yoludur; bir kamuflajdır.

Necmiye 
20 Nis 2015, Kitabı okudu, 5/10 puan

oshonun fikirleri bana uçuk kaçık gelsede kitaplarını okumaktan keyf alıyorum,çerez diyebileceğim kitaplar sınıfından,okuyup da altını çizdiğim satırlarda var,

Kitaptan 6 Alıntı

Sevil Ersoy 
14 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Eğer sorunlar idare edilebilir haldeyse ve sorunlarla birlikte yaşayabilirsen aklın başında kalır.Çok fazla geldiğini gördüğünde aklını kaçırırsın. Aklını kaçırmak , sorunlardan ,gerçekliklerden,endişelerden,stres hallerinden kaçınmanın insanda doğuştan var olan yöntemidir.

Sır, Osho (Sayfa 296)Sır, Osho (Sayfa 296)

Özünün en derininde tamamen tekbaşınasın. Kimse senin kendi başınalığının mabedine adım atmadı, asla atamaz da.

Sır, OshoSır, Osho

Toplum sıradan insanlardan oluşur ve kendini sıradan insanlara uydurmak demek senin de başlı başına sıradanlaşman demektir.

Sır, OshoSır, Osho
Zeynep Oral 
11 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Eğer susadıysan ırmağa sen gelirsin. Irmağın umurunda olmaz, ırmak hiçbir şekilde "Ben suyum ve susuzluğunu giderebilirim" diyerek seni ikna etme ihtiyacı hissetmez. Eğer susadıysan sen uğraşacaksın. Sen uğraşmak zorunda olacaksın, başka bir yolu yok bunun.

Sır, Osho (Sayfa 256)Sır, Osho (Sayfa 256)
Zeynep Oral 
11 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Gerçek usta senin beklentilerini asla karşılamaz. Aksine, senin beklentilerini yıkmaya devam eder....Neden - çünkü eğer senin beklentilerini yerine getirirse seni asla değiştiremeyecektir.

Sır, Osho (Sayfa 264)Sır, Osho (Sayfa 264)