Siyah Lale

8,3/10  (127 Oy) · 
762 okunma  · 
94 beğeni  · 
4.675 gösterim
Alexandre Dumas’nın tarihi gerçeklerle beslenen romanı Siyah Lale’nin dramatik kurgusunu aşk, kıskançlık ve “lâle yetiştirme” tutkusu zenginleştirir. Cornelius von Baerle’nin hayattaki en büyük amacı Haarlem Çiçekçilik Cemiyeti’nin açtığı yarışmada en güzel lâleyi yetiştirmektir. Fakat romanda kıskançlığı temsil eden Isaac Boxtel’in iftirası sonucunda işlemediği bir suçtan ötürü ömür boyu hapse mahkûm olur. Baerle’nin hapisteki tek dayanağı rdiyanın güzel zı Rosa’dır. Rosa’nın yardımıyla siyah lâleyi hapiste gizlice yetiştirir ve büyük ödülün sahibi olur. 

Dumas, Siyah Lâle’de 17. yüzyıl Hollanda’sının tarihi dokusunu ve döneme damgasını vuran “lâle yetiştirme” tutkusunu etkileyici bir üslûpla ele alır.
Merve 
25 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Lale tutkunları için düzenlenen bir yarışı anlatıyor kitap. Yarışmayı siyah lale yetiştiren kazanacak fakat bu o kadar kolay değil.Bu zorlu yetiştirme süreci kahramanımız için daha zor çünkü bu süreçte uğramış olduğu asılsız bir suçlama nedeniyle mücadelesine hapiste devam etmek zorunda kalıyor. Lalemizle beraber filizlenen bir aşkı da anlatan bu güzel kitabı öneririm.

Beyza Yuksel 
05 Eyl 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Alexandre Dumas' tan yine muhteşem bir eser. Akıcı dili, sürükleyiciliği sayesinde bir çırpıda okuyorsunuz. Siyah lale yetiştirebilmek için verilen o çaba, zindanda olunmasına rağmen yaşanan o güzel aşk beni çok etkilemişti.
Kesinlikle okunmalı. Keyifli okumalar. :)

sinan 
15 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

ilkokulda öğretmenim hediye etmişti .çok güzel di hatta kitabı aldıktan sonra okudum ve babama bana lale almasını söyledim sanırım kitaplardan fazlaca etkileniyorum ama okumaya değer bir kitap

sezen 
27 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hem Klasik hem de akıcı bir roman okumak istiyorsanız "siyah lale"yi mutlaka okumalısınız. Alexandre Dumas okuduğum en iyi yazarlardan biridir ve siyah lale en etkileyici kitaplardan biridir.

Esra Toprak ☮♫ #esookur 
15 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Van Baerle'nin kaldığı zindan karanlığa gömülürken, siyah Lâle de günden güne özgürlük açıyordu.

Gerçekten gerek dil ve anlatımı gerekse içeriği yönünden etkileyici olduğu kadar bir o kadar da karakterlerle özdeşleşen bir tavrı var ki kitabın, elinizden bırakmak istemezsiniz. Aralara serpiştirdiği parçaları o kadar güzel tamamlıyor ki puzzle gibi bir parçayı bile dışarda bırakmıyor. .

Hayriye Gül 
27 Ağu 15:33, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Klasik, bir baş yapıt. Okurken elinizden bırakamıyorsunuz, okuduktan sonra ruhunuzda etkisini hissediyorsunuz. Siyah laleye tutku ile bağlanmis iki insan. Birisi bu tutkusu için gece gündüz çalısıyorken diğeri amacı için çalışmayı bırakmıs, kıskançlığın esiri olmuş. İşine gönül vererek çalisanı, ne suçsuz yere mahkum edilmek ne de aşkı onu bu tutkudan alı koyabiliyor. Tüm olayların sonucunda da adaletin yerini bulması ayrı bir romantik hava. Kitabı bitirdikten sonra verdiğim tepki, " sen neymişsin be siyah lale" oldu.

Erhan 
30 May 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Alexandre Dumas'nın okuduğum ilk romanı ve çok başarılı olduğunu düşündüğüm bir kitaptır. Konusu çok özgün: Lale yetiştiricilerinin siyah lale yetiştirmeye çalıştığı bir yarışma ve hapiste gerçekleşen güzel bir aşk hikayesi anlatılıyor. Okuduğum kitapların konu bakımından en ilginçlerinden biridir. Okunmasını kesinlikle tavsiye ediyorum.

Metin Yılmaz 
11 May 12:11, Kitabı okudu, 10/10 puan

Televizyonun radyonun pabucunu dama atmadığı yıllarda radyo tiyatrosu köyden , kente tutkuyla dinlenen müthiş bir programdı. İşte o yıllarda "Siyah Lale'de" radyo tiyatrosu olmuş ve büyük ilgi görmüştü. Ben de kitaptan önce Siyah Lale'yi radyodan dinledim ve hemen temin edip bir de kitaptan okudum...

@sevgul 
27 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

12 yıl önce okumuştum 9 yaşında falandım.Hollanda 'nın Lahey
adında bir kenti olduğunu öğrenmiştim.O zamanlar lalenin ne denli önemli olduğunu tecrübe edinmiştim=) böyle etkisi hala hatırda kalan kitaplar tercih edilmeli kesinlikle..

ZEYNEP BULAN YAZICI 
 25 May 10:30, Kitabı okudu, 8/10 puan

Antik Batı Klasiklerinden olan ve uzun zamandır kitaplığımda bulunan ve bir ara göz attığım kitabı adam akıllı okumak bu günlere nasip oldu. Elimde okuduğum başka bir kitabım olsaydı eminim ki daha başlamamıştım, eminim çok şeyde kaybetmiştim. Kitabı bu kadar ertelememin nedeni arka kapak yazısı. Arka kapak yazısını okudukça aslında kısa bir özet okuduğunuzu anlıyorsunuz. Evet, tam olarak sonunu bildiğiniz bir romana başlıyorsunuz.

Eğer kitabı raflarda gördüyseniz, sonunu bildiğim bir kitabı neden okuyayım yanılgısına kesinlikle düşmemelisiniz. Her şeyden önce okuyucunun gururunu da okşayan oldukça etkileyici ve akıcı bir dili var. 33 bölümden oluşuyor ve her bölüm kendi içinde harikulade. Okurken bir çiçek bu kadar da kutsallaştırılır mı canım duygusu oluşsa da, edebiyatla bir çiçeğin nasıl bir ülkeyle özdeşleştirilebileceğin en güzel örneği bu roman.

nurettin atıcı 
15 Tem 15:11, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Alexandre Dumas’nın tarihi gerçeklerle beslenen romanı Siyah Lale’nin dramatik kurgusunu aşk, kıskançlık ve “lâle yetiştirme” tutkusu zenginleştirir. Cornelius von Baerle’nin hayattaki en büyük amacı Haarlem Çiçekçilik Cemiyeti’nin açtığı yarışmada en güzel lâleyi yetiştirmektir. Fakat romanda kıskançlığı temsil eden Isaac Boxtel’in iftirası sonucunda işlemediği bir suçtan ötürü ömür boyu hapse mahkûm olur. Baerle’nin hapisteki tek dayanağı rdiyanın güzel zı Rosa’dır. Rosa’nın yardımıyla siyah lâleyi hapiste gizlice yetiştirir ve büyük ödülün sahibi olur.

Dumas, Siyah Lâle’de 17. yüzyıl Hollanda’sının tarihi dokusunu ve döneme damgasını vuran “lâle yetiştirme” tutkusunu etkileyici bir üslûpla ele alır.

Enes ESEN 
21 May 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Lale çılgınlığının Avrupa’yı kasıp kavurduğu dönemde Hollanda’da bir çiçek cemiyeti kusursuz bir siyah lale yetiştirene büyük bir ödül vereceğini ilan eder. Lale yetiştiriciliğinin merkezi Hollanda’dır ve bu haber bütün çiçek meraklılarını harekete geçirir. Siyah lale yetiştirmek için uğraşanlardan biri de Cornelius Van Baerle’dir. Uzun süren çalışmalardan sonra üç tane siyah lale yetiştirmeyi başarır.
17. yy Hollandası’nda tarihi bir dekor içerisinde döneme damgasını vuran “lale yetiştirme” tutkusu ile birlikte yaşanan aşk, kıskançlık oluşturur.

Demet ergin 
14 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

Genc bir adamin sogann lalesini yetistirmeesini anlatann bir kital
Ppp itiraflarla hapis haysti ve cok guzel bir askk ....
Umutlarimizdann vazgecilmemesini bize anlatann guzel bir kitapp

MERVE DÜNDAR 
23 Ağu 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Alexandre Dumas tan yine harika bir kitap.Siyah lale yetiştirmek icin verilen mucadele, entrika ve ask ...Oldukca sürükleyici bu kitap klasik romanlar arasinda en iyilerinden biri

Yunus Emre 
19 Kas 2015, Kitabı okudu, 22 günde, 7/10 puan

İnsanin en umutsuz halindeyken bile bir umut daha var demesi gibi bir şey...
Solmayan umudun açılan lalesi,
Siyah lale.

Gamze1987 
24 Ağu 2013, Kitabı okudu, 10/10 puan

çok sürükleyici ve akıcı bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim. kitabı okurken bir an önce sonuca ulaşmak isteyeceksiniz..

Seher Serin 
14 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Sizi kitabın yazıldığı tarihe götüren güzel ve akıcı bir hikaye.

Kitaptan 6 Alıntı

Hayriye Gül 
27 Ağu 16:13, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

" Kaderime bu dünyada, bir çocuğa, bir çiçeğe ya da bir kitaba ismimi verebileceğim yazılmamış", diye düşündü zavallı Cornelis, "oysa Tanrı en sıradan kuluna bile bedeninin ve ruhunun yararlanması için bu üç nimetten birini veriyor."

Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 225)Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 225)
Fatma Çaykara 
 07 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Bazen insan kendisinde "çok mutluyum" deme hakkı bulamayacak kadar fazla acı çeker.

Siyah Lale, Alexandre DumasSiyah Lale, Alexandre Dumas
N 
22 Mar 13:44, Kitabı okudu, Puan vermedi

Öfkeden deliye dönmüş insanlar için, korkudan ödlerini patlatmak istedikleri insanların sakinliğinden daha acı bir şey yoktur.

Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 212 - Timaş)Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 212 - Timaş)