Tutkular Keder Oldu

7,0/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
750 gösterim
1987 yılında Nurullah Genç'e Kültür ve Turizm Bakanlığı Roman Teşvik Ödülü'nü kazandırmıştır. Eser bir gencin hayat hakkında örenmek istediklerine, kafasında oluşan sorulara, yaşayarak yanıt aramasını anlatmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  234
 • ISBN:
  9789757544067
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Selman Ç. 
30 May 10:07, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 9/10 puan

Benim için gerçekten etkileyici bir kitaptı.
Kitabın çoğu bölümü yazarın kendi hayatından kesitler içeriyor diye düşünüyorum. Bir çok karakter var. 80 yıllarında üniversitede okuyan gencin hikayesi. Horasan'dan gelip şehirde okumaya çalışan bir genç. Ancak parasızlık onun her türlü yola girmesine neden oluyor. Çatışmaların, kavgaların, ölümlerin bolca olduğu o dönemlerde okumaya çalışan bir genç ve onu kendi yanlarına çekmek için uğraşan diğerleri. Konu olarak çok da yabancı değiliz az çok fikir sahibiyiz. Yazarın anlatımı da gayet akıcı. Kitabın sonunda gerçekten de tutkuların nasıl keder olduğunu yaşayarak görüyorsunuz.


Yazarın biyografisinde ki şu kısım gerçekten etkileyiciydi. Paylaşmak istiyorum.

"Ortaokul 2. Sınıftan itibaren çalışmaya başladı. Boyacılık, garsonluk, bulaşıkçılık yaptı. Ayakkabı boya fiyatını 50 kuruştan 25 kuruşa düşürdüğü ve kaliteyi de üst düzeyde tuttuğu için Horasan'daki kahvehanelerin aranan boyacısı oldu. Ayakkabısının rengine, oturduğu kahvehaneye gidiş saatine ve hangi sıklıkta boya istediğine göre müşteri arşivi oluşturdu. Bu durumdan rahatsız olan diğer boyacılar sonunda dayanamadılar ve piyasalarını bozan bu yeni boyacıyı bir kenarda kıstırıp darp ettiler. Boya sandığını kırıp dağıttılar. Boyacılık yapmaktan mecburen vazgeçti."

Kitaptan 11 Alıntı

Selman Ç. 
 29 May 16:56, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Bir türlü anlayamıyorum. Akıl sahibi oldukları halde, niçin hayvanların yapamadıkları kötülükleri yapıyor insanlar? Toplumun damarlarını zehirle dolduran beyinler, tanımadığım hangi şeytana kölelik ediyorlar? İnsanlar vuruluyor, dükkanlar yağmalanıyor, bankalar soyuluyor, kahveler taranıyor, evler bombalanıyor, masum kişiler cadde ortalarında tartaklanıyor...

Sorumlusu kim bunların? Rasim'ler, Musa'lar kimin piyonları? Hangi şahın sözcülüğünü yapıyorlar? Benim gibi ortada kalanlar mı zavallı yoksa? İlle de, bir şahın eteğine sarılmak mı lazım? Ölenlerin hesabını kim nasıl verecek? Bulaşıcı hastalıktan ölmüyor ki onlar. Kahpe ellerin çektiği tetikler kıyıyor canlarına...

Aynı topraklarda yaşayıp, tarihi bir, dini, ırkı, dili bir insanların ölüm kalım savaşına girmeleri, hangi ifritlerin tezgahında planlandı? Onlar yeryüzünde, yeleleri altın ve gümüşten atlara binmiş sefa sürerken, avuçlarına aldıkları vatan evlatlarını, içinde büyüdükleri toplumu yok etmek için programlıyorlar. Millet olarak bu kanlı oyunun farkına bir türlü varamıyoruz. Çünkü birbirimizin kuyusunu kazmaktan başka amacımız yok.

Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 182 - Timaş Yayınları)Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 182 - Timaş Yayınları)
Selman Ç. 
28 May 20:47, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Kimse gerçeklerin ne olduğunu bilmiyor. Herkes kendi menfaati için konuşuyor. Kendisine yarar sağlayacak şeylerin gerçek olduğunu düşünüyor."

Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 115 - Timaş Yayınları)Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 115 - Timaş Yayınları)
Selman Ç. 
27 May 18:15, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

İnsan sadece karnını doyurmak için yaşamaz. Mideden başka organları da vardır insanın.

Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 29 - Timaş Yayınları)Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 29 - Timaş Yayınları)
Selman Ç. 
 28 May 20:46, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Hayat, bir yangın. Dünya, tutuşmuş bir orman. Herkes yanıyor. İşi bitenin külleri savruluyor. Bazısı dipte, bazısı dorukta. Ama herkes tutuşmuş."

Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 108 - Timaş Yayınları)Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 108 - Timaş Yayınları)
Selman Ç. 
28 May 18:12, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Her şey bir keşmekeşten ibaretti. İnsanoğlu, süslü olduğunu sandığı küçücük bir dünyaya sıkışmış, aslında içindeki boşluğu unutmak için kendisini avutuyordu...

Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 81 - Timaş Yayınları)Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 81 - Timaş Yayınları)
Selman Ç. 
27 May 23:32, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

İnsanlara anlatılması gereken en önemli şey: Hakları olmayan varlıklara el uzatmamaları gerektiğidir. Bunu öğrenirlerse, çok önemli, toplumumuzda yaralar açan bir çok meselemizin kökünden hallolması işten bile değildir. İnsanların birbirlerinin haklarına tecavüz etmedikleri yerde, belki biraz mübalağa olacak ama, kurtla kuzunun yan yana yaşamaması için hiç bir sebep kalmaz.

Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 30 - Timaş Yayınları)Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 30 - Timaş Yayınları)
Selman Ç. 
28 May 18:18, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Nedir şu koskoca kainatın sırrı? Böylesine mükemmel bir nizamı niçin habire bozmaya çabalıyor insanlar? Bu derece ikiyüzlü, haksız, düşkünün halinden anlamaz oluyorlar? Hayatın akışı içinde, yaşadığım olaylar niçin beni de bu tip bir insan olmaya yöneltiyor? Kötü bir karakter sahibi yapıyor? Olması gereken bu mu yoksa? Ağır bir imtihan mı hayat? Böylesine zor şartlar altında mı dürüstlüğü ölçülüyor insanın? Kim dürüst ki? Her fert, saf mı saf, doğru mu doğru bir vatandaş olarak görüyor kendini, ama aslında, yaşadığı yanlışı doğru olarak gösterebilmenin kavgasını veriyor...

Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 52 - Timaş Yayınları)Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 52 - Timaş Yayınları)
Selman Ç. 
27 May 10:29, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

İnsanımızın en önemli meselesi: düşünememek!.. Onu becerdiği zaman, bazı şeylerin niçin yanlış olduğunu kendisine sormaya ve bunalıma sebep olan ictimai mikropları tesbit edip, onlarla mücadeleye başlayacaktır. Yanlışlarla niçin avutulduğumuzun sırrına ereceğinden, uyanıklığın gerektirdiği bütün faaliyetlere girişeceğinden, gerekirse, sevginin okşayıcı bayrağının yüreklerin gönderlerine yeniden çekilmesi için canını bile verebilecektir...

Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 12 - Timaş Yayınları)Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 12 - Timaş Yayınları)
2 /