Üç Büyük Usta / Balzac – Dickens – Dostoyevski Balzac - Dickens - Dostoyevski

8,7/10  (11 Oy) · 
40 okunma  · 
16 beğeni  · 
809 gösterim
Roman yazarı aslında kimdir? Stefan Zweig, Üç Usta'da bu soruya cevap arıyor ve yarattıkları unutulmaz figürler evreniyle epik dünyalar kuran üç edebiyat dehasının eserlerinde dolaştırıyor bizi. Zweig'ın "Dünyanın Mimarları" adını verdiği dizinin ilk kitabı olan Üç Usta, bireyin hayata tutunma çabası ve direnç sınırları üzerinden Balzac, DIckens ve Dostoyevski'nin eserlerindeki evren modellerini serimliyor. Üç Usta sadece bu üç büyük yazarın evreninde dolaşmak için değil, modern zamanlarımızın modern insanını anlamak için de gözden kaçırılmaması gereken bir kitap. Dünya edebiyatının bir başka usta kaleminden, Stefan ZweIg'ın gözünden Balzac, DIckens ve Dostoyevski'ye yakından bakmak için eşsiz BİR dilsel lezzet, benzersiz bir edebî deneme.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  217
 • ISBN:
  9789754586152
 • Orijinal Adı:
  Drei Meister - Balzac, Dickens, Dostoyevski
 • Çeviri:
  Nafer Ermiş
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Irem 
26 Tem 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Kitap bu üç yazarın yaşamını şu oldu bu oldu diye tarihi bir kurgu içerisinde anlatmaktan ziyade yazarların yazılarının psikolojik analizleri üzerinden ilerlemektedir. Bu da kitabı bildiğimiz biyografi kitaplarından çok farklı bir noktaya taşımakta.

Yalçın Yaşar 
23 Nis 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Kitabın biyografi olduğu düşünülmemeli, daha çok üç büyük yazarın çevreleri ve yaşantılarıyla, yaratmış oldukları kahramanlarının ve yazarların kendilerinin kişilik çözümlemelerinin edebi bir dille yazılmasıdır.

ahmet Karakuzulu 
15 Kas 14:25, Kitabı okudu, 15 günde, Beğendi, 9/10 puan

Stefan Zweig, bu kitabında üç usta yazarın; öncelikle kendi toplumlarında sonrasında dünya edebiyat çevrelerinde nasıl tanınır hale geldiğini, eserlerinde öncelikli olarak ele aldıkları sosyolojik-psikolojik kuramı, etkilendikleri ve savunucusu oldukları önceki düşünür ve yazarları yine etkili anlatımıyla okurlarına ulaştırıyor. Kitapta, tahmin edileceği gibi en uzun bölümü Dostoyevski' ye ayırmış.
Kitaptan seçmeler:
"Durgun insanlar Balzac'ı ilgilendirmez, sadece kendini bir şeye verenler, bütün sinirleriyle, bütün kaslarıyla, , bütün düşünceleriyle hayatın bir illüzyonuna takılanlar ilgilendirir; neye olursa olsun, aşka, sanata, cimriliğe, fedakarlığa, cesarete,tembelliğe, politikaya, dostluğa. Rasgele, herhangi bir sembole, ama bütünüyle verenler"

"Shakespeare kahraman ingiltere'nin yeniden doğuşuydu, Dickens ise sadece burjuvazinin sembolü. Shakspeare nasıl hırslı ingiltere 'nin cesaretiyse Dickens da tok ingiltere'nin tedbiridir."

"Dostoyevski'nin insanlarının derinliklerine girerken kullandığı enstrüman sözdür. Goethe her şeyi bakış yoluyla gösterir. O bir göz insanıdır, Dostoyevski ise kulak insanı."

"Tolstoy'da gördüğümüz için işitiriz, Dostoyevski'de ise işittiğimiz için görürüz."

"Dostoyevski sadece destanını birlikte duyumsayacak, gerilmiş, taşkın insanlar istiyor, tıpkı kahramanlarının seçiminde yaptığı gibi. Kütüphane müşterileri, rahat okumalar isteyen aylaklar, kullanıla kullanıla aşınmış problemlerin kaldırımlarında gezintiye çıkanlar ondan, Dostoyevski'de onlardan vazgeçmek zorundadır. Sadece ateşler içinde yanan insan, tutkular içinde kavrulan insan onun hakiki dünyasına dalabilir."

Yukarıda örneklemeye çalıştığım, yazarın benzeri daha bir çok tespitinin altını çizerek okuduğum bu kitabını tüm edebiyat severlere mutlaka öneriyorum.

Ahmet Kara 
 29 Oca 20:08, Kitabı okudu, 6 günde, 8/10 puan

(yorumlarım sadece kitabın %65'ini oluşturan Dostoyevski kısmı içindir, diğer kısımları ileride okuyacağım)

Dostoyevski'nin yaşama bakışı ve romancılığı kitapta etraflı bir şekilde toplam 10 bölümde ele alınmış. Özellikle beğenerek okuduğum bölümler şunlar oldu:

- Roman karakterlerinin tahlil edildiği "Dostoyevski'nin İnsanları" bölümü,
- Dostoyevski romanlarındaki mimari yapının yani kurgunun masaya yatırıldığı "Mimari ve Tutku" bölümü.

Dostoyevski'nin o tutkudan beslenen, yaşamda karşımıza çıkan acıyla barışık olan, hadiseleri kavramak için karşıtlıklardan faydalanan yanları nefis anlatılmış.

Stefan Zweig'in Dostoyevski tahlillerini okumak mı, yoksa doğrudan Dostoyevski'nin romanlarını okumak mı bana daha keyifli geldi, itiraf etmeliyim ki emin değilim.

Kitabı okumayı düşünenlere bir tavsiyem şu olabilir: Bu kitabı Dostoyevski'nin romanlarını okuduktan sonra okumak daha uygun olur, çünkü Zweig çoğu tahlilini Dostoyevski'nin roman kahramanlarının düşünce ve davranışlarıyla, romanlarında geçen sahnelerle örneklendirerek yapıyor. Kitaptaki çoğu argümanı kavramamda, öncesinde Dostoyevski'nin çoğu romanını okumuş olmamın büyük katkısı olduğunu söyleyebilrim.

Uzun sözün kısası, Dostoyevski ve Zweig, nefis bir karışım olmuş.

Kitaptan 8 Alıntı

Oliver Twist yayımlandığı zaman çocuklara sokaklarda daha fazla sadaka verilmeğe başlanmıştır; hükümet düşkünler evlerini düzeltmiş ve özel okullar denetlenmiştir. Dickens'ın sayesinde İngiltere'de merhamet ve iyilik daha çok artmış ve birçok zavallı insanın kaderi daha yumuşak bir hal almıştır.

Üç Büyük Usta / Balzac – Dickens – Dostoyevski, Stefan Zweig (Sayfa 98 - DoğuBatı Yayınları)Üç Büyük Usta / Balzac – Dickens – Dostoyevski, Stefan Zweig (Sayfa 98 - DoğuBatı Yayınları)
mehmet aysu 
24 Oca 17:07, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Dostoyevski, insanlığa karşı duyduğu güçlü tutkuyla dopdoluydu, ama insanlar karşısında da hastalık derecesinde çekingen ve kapalı, aynı anda kor ve buz, en tehlikeli yalnızlıklarınsa müptelasıydı.

Üç Büyük Usta / Balzac – Dickens – Dostoyevski, Stefan ZweigÜç Büyük Usta / Balzac – Dickens – Dostoyevski, Stefan Zweig
mehmet aysu 
24 Oca 17:06, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Koleksiyoncunun birine dünyanın en güzel kadınını sun - onu fark etmeyecektir; aşığa bir kariyer sun - onu hor görecektir; cimriye paradan baş­ka bir şey sun - başını sandığından kaldırmayaccaktır. Çünkü kullanılmayan kaslar gevşeyip sarkar, yıllarca gerilmeyen sinirler kemikle­şir ve her kim hayatı boyunca tek bir duygunun virtüözü olmuşsa, tek bir duygunun atletiyse başka bütün alanlarda beceriksiz ve zayıftır. Sapkınlık haline getirilmiş olan her duygu diğerinin ırzına geçer, onların suyunu çeker ve kurutur

Üç Büyük Usta / Balzac – Dickens – Dostoyevski, Stefan ZweigÜç Büyük Usta / Balzac – Dickens – Dostoyevski, Stefan Zweig

Çalışmanın sarhoşluğu içerisinde kendi yarattığı kişilerin gerçekten var olduğuna nasıl inandığını gösteren bir kitap dolusu hikâye anlatılır. Çoğu zaman hoşa giden, ama zaman zaman da insanı bir parça ürküten bir kitap dolusu hikâye... Bir dostu odasına girer. Balzac ona doğru koşar ve şöyle der: "Düşün, zavallıcık intihar etti!" Ancak dostu korku ile gerilediği zaman söz ettiği kahramanın -Eugénie Grandet'nin- yanlızca kendi hayalinde yaşamış olduğunu fark eder.

Üç Büyük Usta / Balzac – Dickens – Dostoyevski, Stefan Zweig (Sayfa 44 - DoğuBatı Yayınları)Üç Büyük Usta / Balzac – Dickens – Dostoyevski, Stefan Zweig (Sayfa 44 - DoğuBatı Yayınları)

Şehvet saflığı doğurur, suç büyüklüğü, haz acıyı ve acı tekrar hazzı. Karşıtlıklar birbirine ebediyen temas eder: Cennet ile cehennem arasına, Tanrı ile şeytan arasına gerer dünyasını.

Üç Büyük Usta / Balzac – Dickens – Dostoyevski, Stefan Zweig (Sayfa 123)Üç Büyük Usta / Balzac – Dickens – Dostoyevski, Stefan Zweig (Sayfa 123)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız