Üç Yanlış Üç Ceset

8,1/10  (27 Oy) · 
125 okunma  · 
17 beğeni  · 
877 gösterim
Öğrencilerin kaldığı bir pansiyonda patlak veren hırsızlık olayı Hercule Poirot için hiç de ilgi çekici bir durum değildir.

Başlangıçta basit bir hırsızlık gibi görünen olayda çalınanların listesini gören Poirot, eşi bulunmaz bir sorunla karşılaştığını hemen anlar. Çünkü listede; bir steteskop, bir kutu çikolata, parçalanmış bir bez çanta ve çorba içinden çıkarılmış bir elmas yüzük vardır.

Çalınanların pek bir değeri yoktur, ama pansiyondakilerin neden böylesine şaşkınlık ve dehşet duyguları içinde olduğu Poirot'nun aklını fena halde kurcalamaya başlamıştır...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2003
 • Sayfa Sayısı:
  191
 • ISBN:
  9789752103160
 • Orijinal Adı:
  Hickory Dickory Dock also Hickory Dickory Death
 • Çeviri:
  Gönül Suveren
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
17 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Oldukça güzel bir Hercule Poirot romanı daha. Bir gün Poirot sekreteri Felicity Lemon'un yazdığı bir mektupta üç yanlış görür. Bunun sebebi Lemon'un endişesidir. Kız kardeşi bayan Hubbard bir öğrenci yurdunda yöneticilik yapmaktadır ve yurtta son zamanlarda garip olaylar olmaya başlamıştır. Çok acayip eşyalar çalınmaktadır. Bu işi üzerine alan Poirot yurda gider ve bir kız bazı suçlarını itiraf eder. Ancak bir gece sonra ölür. Bu bir cinayettir ve devamı da gelecektir. Cinayetlerin sebebi aşk mıdır yoksa beyaz zehir ve mücevher kaçakçılığı mı? Poirot katili bu sefer de bulabilecek mi? Keyifle ve soluksuz okunan bir roman.

Serdar Poirot 
19 Tem 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Üç Yanlış Üç Ceset adıyla da yayınlanan bir Hercule Poirot polisiyesi.
Poirot, sekreteri Miss Lemon'un yazdığı bir mektupta 3 tane yazım hatası bulur ve çok şaşırır.
Ancak onu daha da şaşırtan, Lemon'un bir kız kardeşi olması ve onun bir pansiyonda müdürlük yapmasıdır.
Lemon'un ricası üzerine pansiyonda çalınan saçma sapan eşyalar ile ilgili bir tahkikata girişen Poirot işin zannedildiği kadar basit olmadığını anlar ancak o zamana kadar bir cinayet işlenmiştir bile.
Polisiyenin kraliçesinden adına yakışır güzellikte bir roman.

FDY 
 09 Ağu 22:01, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Agatha Christie yazdığı için elbette güzel bir kitap. Ama çok da paralamayın kendinizi. Okunabilecek daha güzel kitapları var. Keyifli ve soluksuz okunabilecek romanlarından biri ama polisiye sevenler için zaten hemen hemen hepsi öyle değil mi?

Kitaptan 1 Alıntı

"Poirot içini çekti. "Zaman değişiyor. Gençliğimde delikanlılar kızlara felsefe kitapları verir ya da onlarla Maeterlinck'in Mavi Kuş adlı eserini tartışırlardı. Şimdi ise gençleri ancak kompleksler ve aşağılık duygusu bir araya getiriyor."

Üç Yanlış Üç Ceset, Agatha Christie (Sayfa 50)Üç Yanlış Üç Ceset, Agatha Christie (Sayfa 50)