Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol
2024 yılının ilk kitabı..
İlk kitap 100 temel eserden.. Yazar
Samiha Ayverdi
Samiha Ayverdi
'nin
İbrahim Efendi Konağı
İbrahim Efendi Konağı
Romanı Kitap+Kahve=Huzur🙂 Kitap ile haşır neşir olmaya devam 😄
128 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
16 saatte okudu
Fatih Harbiye
Fatih Harbiye
;
Peyami Safa
Peyami Safa
tarafından 1931 yılında yayımlanan, kültürel çatışma olgusunu ele alan sosyal roman'dır. Yazar romanında modern bir hayatla ve eski değerlere bağlı bir hayat arasında bocalayan Neriman’ın hikâyesini anlatmaktadır. Milli mücadele sonrası, 1930'ların İstanbul'u... Tramvay yoluyla birbirine bağlanan ama birbirinden tamamen kopuk iki semt: Fatih ve Harbiye. Bir genç kızın bu iki semt arasındaki gelgitleri, doğu ve batı kültürleri arasında bocalayan bir Türk gencinin yaşadığı kimlik problemleriyle, dönemin sosyal yapısına ışık tutan, hüzünlü bir hikâye: Fatih-Harbiye. Geleneksel değerlere sahip bir mahallede büyüyen muhafazakar bir ailenin kızı olan Neriman’ın geleneklerinden kopmaya başlaması, kültürel erozyona uğraması ve batılı yaşamına kapılarak batılı yaşama dönüşmesi üzerine kurgulanmış bir romandır. Roman 1990 ve 2013 yıllarında aynı adla televizyon dizilerine uyarlanmıştır. Fatih Harbiye, Milli Eğitim Bakanlığı'nca okullarda tavsiye edilen 100 temel eserden birisidir
Fatih Harbiye
Fatih HarbiyePeyami Safa · Beta Yayınları · 201647,6bin okunma
Reklam
120 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
25 saatte okudu
Yılkı Atı
Yılkı Atı
, Türk köy edebiyatında eserler vermiş olan Türk romancı ve şair olan
Abbas Sayar
Abbas Sayar
‘ın Yozgat ilinin Yerköy ilçesine bağlı bir köyü Sekili’de çiftçilik yaptığı yılların gözleminden yola çıkılarak yazılmış ilk romanıdır ve 1970’te yayınlanmıştır. TRT 1970 Sanat Ödülleri yarışmasında başarı ödülü almıştır. Yılkı, tabiatta serbest dolaşan yabani atlara verilen addır. Yılkı Atı, içeriği ve kahramanları ile farklı bir romandır. Çünkü eserde ana kahramanlar atlardır, insanla tabiatın, atların ilişkisi ele alınmıştır. Hesaptan düşülmüş, defterden silinmiş Doru Kısrak'ın yılkıya bırakılma öyküsüdür. Eserde üzerinde durulan ana konular tevekkül, yoksulluk, tabiat, geleneklere bağlılıktır. Romanda bir Orta Anadolu köyünün yaşantısı, dertleri, gerçekleri, sorunları yaşlı bir atla sembolize edilerek yansıtılır. Halk dilinin zengin kelime ve deyimleriyle işlenerek, şiirsel bir anlatımla ölümsüzleştirilmiştir. Yılkı Atı, Milli Eğitim Bakanlığı'nca okullarda tavsiye edilen 100 temel eserden birisidir.
Yılkı Atı
Yılkı AtıAbbas Sayar · Ötüken Neşriyat - Edebiyat Dizisi · 20156,2bin okunma
208 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Yunus Emre ve Divanından Seçmeler
kitabı dört bölümden oluşuyor. Hayat hikayesi, Risaletü'n-Nushiye ve Divan'ının tanıtımı ve şiirler, Yunus Emre'nin şiirlerinde işlediği konular ve verdiği öğütler, Son devir edebiyatçılarımızın Yunus Emre hakkında söylediklarinden oluşuyor. Tasavvufi Türk Halk Edebiyatının sembol isimlerinden olan
Yunus Emre
Yunus Emre
; yerine göre bir şair, yerine göre bir düşünür, yerine göre ilim ve irfan hazinesi bir velidir. Sadece zamanına değil, geleceğe de hitap eden; ilahî aşkı, mutlak hakikati, yaratılış sırrı ve sosyal-ahlakî konuları dile getiren şiirleri Türkçe'nin en güzel örnekleridir. 13. Yüzyılın başlarında yaşamasına rağmen, onun ilahileri başta dil ve anlam olmak üzere her yönüyle günümüzde de canlılığını muhafaza etmektedir. Yunus Emre'nin şiirlerini anlamak; onun beslendiği kültür kaynaklarını ve ruh yapısını çok iyi bilmekle mümkün olacaktır. Yunus Emre ve Divanında Seçmeler eseri Milli Eğitim bakanlığı tarafından tavsiye edilen 100 temel eserden birisidir.
Yunus Emre ve Divanından SeçmelerYunus Emre · Damla Yayınevi · 20134 okunma
102 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
14 saatte okudu
Yahya Kemal Beyatlı
Yahya Kemal Beyatlı
, şiirlerinde tarihimizi, musikimizi, değerlerimizi, bütün kültür varlıklarımızı, medeniyetimizi ideolojiye bulamadan en güzel şekilde ve sanat olarak işlemiştir.
Kendi Gök Kubbemiz
Kendi Gök Kubbemiz
, yaşadığı ana ruhunu yansıtan bir milletin yeri ve göğüyle bütün bir dünyanın terennümüdür. Yahya Kemal bize, geçmişi günden ve gelecekten ayırmadan onunla iç içe sunar. Bu sunuşta beşerî zaaflardan çok insanî değerler öne çıkar. Kendi Gök Kubbemiz, Türk şiir coğrafyasına hükmeden bir payitaht, geçmiş ile gelecek arasında kurulmuş sağlam bir köprü, duygu ve düşüncelerimizin de zengin bir arşividir. Yahya Kemal'in şiiri, bu kitapta bir uygarlık tasarımı olarak yer almıştır. Gelenek ve modernlik, Doğu ve Batı, bu tasarımın şiir dünyasında buluşurlar. Anlatılan bizim hikayemiz, coğrafyadan vatana doğru uzanan tarihsel yolculuğumuzdur. Milli Eğitim bakanlığı tarafından tavsiye edilen 100 temel eserden birisidir
Kendi Gök Kubbemiz
Kendi Gök KubbemizYahya Kemal Beyatlı · İstanbul Fetih Cemiyeti · 20073,571 okunma
"Gurbete düştün mü, sılayı yüreğinden atacan derdi..."
Sayfa 9 - Everest YayınlarıKitabı yarım bıraktı
Reklam
"Şehir yeri köy yerine benzemez. Şehir adamı köylüyü cin çarpar gibi çarpar."
Sayfa 8 - Everest YayınlarıKitabı yarım bıraktı
100 temel esere başlıyorum, benimle başlamak isteyenler varsa birinci kitap📕:
Açlık
Açlık
Fareler ve insanlar, hayal kurmanın bedeli...
"Lennie bunu kötülüğünden yapmadı," dedi. "Her zaman kötü şeyler yapar, ama hiçbirini isteyerek yapmaz."
144 syf.
·
Puan vermedi
Bir zamanlar büyüklere masallar
Ziya Gökalp,kendi dönemi içinde değerlendirdiğimizde Türk diline ,milli kültür ve edebiyatımıza katkıları çok büyük olan ilk sosyoloğumuzdur. Diğer eserlerini okumuştum fakat bu eseri çocuk kitabı olarak gördüğümden atlamışım. Çocuklar için Türk ve Dünya edebiyatının önemli yazar ve eserlerini tarıyorken alıp okuduğum bu eser beni şaşırttı. Maalesef tek tek irdeleyemeyeceğim kadar çok olumsuz örnek, davranış,yetişkinlerin bile okurken yüzünü kızartabilecek anlatı ve şiddet ögesi barındırıyor. Yazıldığı dönemde belki de bu kadar nahoş karşılanmamış olabilir ancak günümüz pedagojik ilerleme ve farkındalığın da etkisiyle çocuklara çok daha uygun yeni nesil eserler okutulmalıdır.Ha sadece bu ve bunun gibi eserler mi çocukların dimağını kirletir tabi ki hayır. Andersen,Grim Kardeşler ve daha nice dünya çapında takdir gören masal bu gibi olumsuz örneklerle doludur.Tavsiyem çocuklar için kitap seçerken daha dikkatli olup önce kendiniz okuyun uygun bulursanız çocuklara okutun. Bu eser hakkındaki nacizane tavsiyem ise çocuklara kesinlikle okutulmaması gerektiği yönündedir.
Altın Işık
Altın Işık
Ziya Gökalp
Ziya Gökalp
Altın Işık
Altın IşıkZiya Gökalp · Parıltı yayıncılık · 20101,473 okunma
Reklam
171 syf.
·
Puan vermedi
Değirmenimden mektuplar hakkında ;
Ben bu kitabı çok sevdim yani yazar burada kendi hayatından anılarını anlatıyor ve : "Bu kitap yazdıklarımın arasında en çok sevdiğimdir. Şüphesiz ki, edebi açıdan bir şaheser olduğundan değildir bu yorumum gençliğimin en güzel günlerini katıla katıla güldüğüm sorumsuz dakikalarımı pişman olmaksızın geçirdiğim sefahat saatlerimi bir daha asla yeniden karşılaşma fırsatını yakalayamayacağım yüzleri dostlukları bana yeniden hatırlattığı içindir " diyor ve ilk baskısı 1869 da yapılmış kitap aynı zamanda da en çok bilinen kitabıdır er bir bö.ümüne hayatını sıkıştırdığı bir kitap çok kısa ama gayet anlaşılır ve MÜKEMMEL ilk defa okuduğum bu yazarın kitaplarını okumayı düşünüyorum ALLAH 'A EMANET OLUN
Değirmenden Mektuplar
Değirmenden MektuplarAlphonse Daudet · Kum Saati Yayınları · 200440 okunma
143 syf.
6/10 puan verdi
·
5 günde okudu
MEB İlköğretim 100 Temel Eser listesinde bulunan bu kitap deneme türündedir. Hayata ve insana dair olumlu durumların yer aldığı, yazarın alıntılarla ve tecrübeleriyle desteklediği yazılar bulunur. Özellikle 8. sınıf öğrencilerine tavsiye edilen bu eser, eski zamanlarda yazılmış olduğu için yani günümüzü pek yansıtmadığı için öğrenciler okurken sıkılabilirler. Yine de deneme türünü örneklendirmek için kitapta yer alan bazı denemeler öğrencilere okutulabilir. Okuma seviyesi iyi, okuma kültürü gelişmiş, deneme türüne ilgi duyan 8. sınıf ve lise öğrencilerine öneririm.
Eşref Saat
Eşref Saat
Şevket Rado
Şevket Rado
Eşref Saat
Eşref SaatŞevket Rado · Elips Kitapları · 20052,893 okunma
148 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
YAŞLI ADAM VE DENİZ Ernest HEMİNGWAY
Kitabın Adı:
Yaşlı Adam ve Deniz
Yaşlı Adam ve Deniz
Kitabın Yazarı:
Ernest Hemingway
Ernest Hemingway
Tür: Edebi Kurgu Roman Sayfa : 148 Yayınevi: Bilgi Yayınevi Amerikan Edebiyatının en önemli isimlerinden olan Ernest Hemingway'ın
Çanlar Kimin İçin Çalıyor
Çanlar Kimin İçin Çalıyor
kitabından sonra okuduğum 2. eseri. Çok beğenerek okudum. sürükleyici ve etkileyici bir anlatımı var. Yaşlı Adam ve Deniz, Ernest Hemingway tarafından yazılmış kısa bir romandır. En ölümsüz eserlerinden biridir. Ernest Miller Hemingway bu romanı Küba'da kaleme almıştır. 1952 yılında yayınlanan bu eser Ernest Hemingway hayattayken yayınlanan son önemli eseridir. Ernest Hemingway bu kitabı ile 1953 yılında Pulitzer ödülü kazanmıştır. 1954 Nobel Edebiyat Ödülü, bu romanda sergilenen anlatı sanatındaki ustalığı vurgulanarak Ernest Hemingway'e verilmiştir. Eser Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önerilen "100 Temel Eser" arasındadır. Hikâye, baş kahramanı Kübalı bir balıkçı olan Santiago (Yaşlı Adam): Yalnız yaşayan, geçimini balıkçılıkla sağlayan bir adamdır. Çok uzun süre balık tutamayan bu adamın yanında kimse çalışmak istemez. O yalnız çıktığı avda şanssızlığını kırarak büyük bir balık yakalamasıyla bu gidişi durdurur. Yaşına rağmen günlerce süren balıkla ve denizle olan mücadelesini kazanır. Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde Gulf Stream'e kapılmış olarak dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesini son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatır. Bu hikâyesiyle Hemingway, yenilgiye karşı cesaret, kayba karşı şahsi başarı temasını kendine has modern üslubuyla yeni baştan heykelleştirmiştir.
Yaşlı Adam ve Deniz
Yaşlı Adam ve DenizErnest Hemingway · Bilgi Yayınları · 202332bin okunma
368 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Kitabın Adı :
Kaplumbağalar
Kaplumbağalar
Kitabın Yazarı:
Fakir Baykurt
Fakir Baykurt
Tür : Roman Sayfa Sayısı : 368 Yayınevi : Literatür Yayınları Fakir Baykurt, Köy Enstitüsü mezunu yazarlardan biri olup bu özelliğini romanlarına çok güçlü bir şekilde yansıtmıştır. Türk romanında özellikle 1950- 1970 döneminde etkili olan “köy edebiyatı hareketinin en önemli isimlerinden biri
Kaplumbağalar
KaplumbağalarFakir Baykurt · Literatür Yayıncılık · 20063,468 okunma
29 öğeden 16 ile 29 arasındakiler gösteriliyor.