Fareler ve İnsanlar

8,6/10  (1.326 Oy) · 
4.854 okunma  · 
1.093 beğeni  · 
24.780 gösterim
Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. Tarihin bir kesitindeki dramı insani ayrıntıları kaçırmadan sergilerken, “tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun” türküsünü dillendirir. Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir.

Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine ilham veren Robert Burns şiirindeki gibi; “En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider…"
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789755705859
 • Orijinal Adı:
  Of Mice And Men
 • Çeviri:
  Ayşe Ece
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mahmut Çayır 
 20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

21 kişiye mezar olmaması mucize olan metal yığınının içinde nefes almaya çalışırken, parmaklarıma sıkı sıkı yapışmış olan yırtık poşedin farkında değildim. O Lennie imiş. Masum gözleri ile, beni bırakma, diyormuş. Bunu, üç hafta sonra kitabı okurken malum final sahnesinde, şaşkınlıkla ani bir hareket yapıp arkama yaslandığım an anladım. Sırtımdaki son cam parçası da çıkmış ve ilk kez bir roman kahramanı, fiziksel manada, canımı yakmıştı.

Lennie… Yüreği dünyadan büyük, temiz kalpli, saf, katil…

George… Akıllı, fedakar, iyi dost, katil…

Slim… Mağrur, güçlü, saygı duyulan, azmettirici…

Curley… Takıntılı, bencil, azmettirici…

Curley’in karısı… Kötü, sinsi, memnuniyetsiz, ilgi çekme meraklısı (bunlar yazarın söyledikleri, zira insanları ‘iyi’ ya da ‘kötü’ olarak sınıflandırmak nazarımda çok büyük bir hatadır, sayfa 109), azmettirici…

Finale üzülmeyen yok gibi. Curley’in ve karısının başına gelenlere üzülen oldu mu hiç? Bir çoğumuz bunu düşünmedi bile değil mi? Öyle ya, onlar başlarına gelenleri, şu veya bu şekilde, hak etti!

Steinbeck, masumiyeti Lennie ile, zekayı George ile, aklı ve saygınlığı Slim ile, saplantıyı Curley ve karısı ile kişileştirmiş. Okur da azmettiricileri katillerden daha suçlu olarak kabul etmiş genelde. Yazarın tuzağına düşmüşüz gibi geldi bana.

Zorunlu bir amaca hizmet etmeyen her cinayet dünyayı daha da kötü bir hale sokar. Kitaptaki tek hakkaniyet, final sahnesi idi. Ancak her şeye rağmen ben o finalde yer almazdım.

Sanılmasın ki Lennie’nin hayalleri gerçek olmadı. George her anlattığında tekrar tekrar gerçekleşiyordu onun masum hayalleri. Yumuşak şeylere her dokunduğunda, George ile her konuştuğunda…

Görünenden çok daha derin manalar barındıran, dönemin ABD’sinin karanlık yüzlerinden birine ışık tutan, sade dilli bir eser. Tasfirler, ruh halleri, yaşanılanlar… Yazar yaşadıklarını okuruna çok iyi yansıtmış. Kesinlikle her bireyin okuması gereken bir eser...

Bayan Okur 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Sade bir dil, akıcı bir anlatım, sıkmayan bir konu, akla gelmeyecek bir son, insanın içine batan sözler ve benimle birlikte geçirdiği üç efkar dolu gece sonunda böyle güzel bir tat bıraktı. Bu kitabı neden bilmiyorum ama seveceğimi düşünmemiştim belki de çok isteyerek okuduğum kitaplarda genelde hüsrana uğradığım için olabilir. Ama bu kitap hiç de öyle olmadı. Çok sevdim ve mutlulukla okudum. Bu kitabı bana hediye ettiği için de pandanın kitaplığı 'a çok teşekkür ederim.

Sergen Özen 
 22 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Yaşam koşulları normalin altında, köy ve kırsalda yaşamını sürdüren sefil insanların günübirlik yaşamlarını hüzün aşılayarak dile getiren yazarlar varsa onlardan bir tanesi John Steinbeck'tir. Eserlerindeki "gerçeklik" göze çarpan unsurlardan biri olur. Steinbeck'in yaşamını zorlu koşullar altında geçirdiğini; gençlik yıllarında hamallık, çiftçilik türünden işlerle uğraşmış olduklarını öğreniyoruz. J.London da yazarlıktan evvel geçimini güvertelerde, çamaşırhanede çalışarak sağladığı söylenir ve doğrudur. "Bir kişinin durumunu ancak anlayan ve yaşayan dile getirebilir" sözünü tasdik eder bu iki yazar. Türk Edebiyatı'ndan ise Yaşar Kemâl ve Orhan Kemâl bu kanayan zümrenin sesi olmuşlardır.
Gel gelelim kitaba. Arkadaşlığın sadece gerekli durumlarda değil, karşılıksız, saf olarak olması gerektiğini gözler önüne seren bir Roman Fareler ve İnsanlar... Konular sadece belirli bir olay çerçevesinde oluştuğu için, okunması kolay demek mümkün.
Lennie'nin cümlelerinde söylemiş olduğu "ki" ek'inden biraz sıkılsam da "kaçık" birinin sıklıkla dile getirebileceği bir şey olsa gerek diye düşündüm. Karakterleri ve mekânı zihinde canlandırıp, onlara kendi hayal dünyamızla biçimler vermek, kitap okumanın bizlere sunduğu nimetlerden bir tanesidir. Ufak tefek George'yi, iri yarı Lennie'yi, Çiftlik sahibinin oğlu Curley'i, Zenci Krooks'u, yaşlı kurt Carlson'u zihinde canlandırmak keyif vericiydi gerçekten.
Okumanız dileğiyle...

Nazlı Demir 
 02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Başından sonunu tahmin edebildiğim bir kitap oldu.
Herhalde inceliği nedeniyle kitabı hemen bitirdiğim için vermeye çalıştığı duygu atmosferine giremedim ve çoğu kişi gibi ağlayamadığımı belirmek istiyorum.
Lennie yumuşak şeylere dokunmayı seven, aklı geriden gelen, ama inanılmaz güçlü bir karakter. Bu yüzdende dokunduğu yumuşak şeyleri (fareler gibi) gücünün farkında olmadığı için öldürüyor. Kitabın tamamı Lennie'nin bu özelliği üzerine kurulmuş ve aralarda ırkçılığın ,yaşlanmanın, engelliliğin yalnızlığa ve öğrenilmiş çaresizliğe insanı nasıl sürüklediği anlatılmış.
Dönemine göre bir başyapıt fakat bu döneme göre zamanın kitaplarının derinliğine ayak uyduramayan bir yıldızın sönük izlerini görüyorum üzerinde. Tabiki bu benim yorumum.. Ama ne yazıkki hala ışıldayabilen bir suç ve ceza, bir sefiller değildi benim için.

Yusuf Ağca 
 01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Kitabı okuduktan sonra yazarına sinirlenmekten başka bir şey yapamadım. Sonu böyle mi bitmeliydi? Mutlaka okumanızı tavsiye edeceğim bir kitap..

Sadettin TANIK 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın gerektiği zaman değil, her zaman dostları için neler yapabileceğini anlatan bir baş yapıt. Muhteşem bir kurgu. Ayrıca hem akıcı hem de kolay çözülür olması takdire değer doğrusu. Mutlaka okumalısınız.

Fırat Çağlar MANTAŞ 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

En fazla iki saatinizi alacak mükemmel bir kitap. Açıkçası sonunu böyle tahmin etmemiştim. Oldukça üzücü bir sondu. Lennie o kadar saf ve masum bir karakter ki, aklında tavşanları sevmekten başka bir şey yok gibi. George ise onu yalnız bırakmayan, kötülüklerden korumaya çalışan bir dost. Hayallerini gerçekleştirmek için çabalayan bu iki dostun bu hüzünlü hikayesini okumanızı tavsiye ederim.

Bekir İstanbul 
 17 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Lennie, zavallı koca oğlan Lennie. Basit hayalleri, büyük umutları olan aklı kıt, gücünün ayarı olmayan, George'a bağımlı Lennie, zavallı, iyi kalpli Lennie...

Okurken tarifsiz bir roman keyfi aldım. O çiftlikte, o acınası insanlarla yaşıyorsunuz adeta. Ama sonu böyle bitmemeliydi.

Kitabı alın son iki sayfasını yırtıp atın ve öyle okumaya başlayın. Sonra sonu sizin hayal ettiğiniz gibi bitsin...

Ahmet Yaban 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Kitap dünyada en çok okunan eserlerden biri. Üzerine binlerce yorum yapılıp övgüyle bahsedilmiştir. Gerçekten bu övgüleri sonuna kadar hakkediyor. Yalnız buna dostluğu anlatan bir kitap denilmesi bana yanlış geliyor. Birbirinden zıt iki karakter ve dostluktan ziyade çıkar ilişkisi üzerine kurulmuş bir arkadaşlık. ABD'de orta öğretimde okunması zorunlu kitaplardan biri olan Fareler ve İnsanlar, karakterlerinin saldırgan ve bayağı dili sebebiyle sıkça sansüre hedef olmuş, bu yüzden de American Library Association tarafından 21. yüzyılın en fazla sorgulanan kitapları arasında gösterilmiştir. Kitap okumayı seven her okuyucunun kesinlikle ölmeden okunacaklar listesinde olmalı

Ülkü :) 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Kitaptaki betimleme ve kurgu çok güzeldi.Çok akıcı bir kitap zaten.Bazı yerlerde gülümsetmeyi bazı yerlerde de ağlatmayı başaran bir kitap.Kesinlikle okumalısınız. :)

Kitaptan 127 Alıntı

Ferah 
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

''Biz onlara benzemeyiz. Niye mi? Çünkü, çünkü yanımda sen varsın, beni kollarsın, senin için de ben varım. Niyesi bu işte...''

Fareler ve İnsanlar, John SteinbeckFareler ve İnsanlar, John Steinbeck
Vedat Geçit 
21 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kitaplar bir halta yaramaz. İnsanın birine ihtiyacı vardır, birine yakın olmak ister." İnler gibi devam etti. "Kimsesi yoksa delirir insan. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında biri olsun. İnanın bana, insan fazla yalnız kaldımı, hastalanır."

Fareler ve İnsanlar, John SteinbeckFareler ve İnsanlar, John Steinbeck
yasemin 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“İnsan olmak kolay değildir, hele ki ‘insanca’ yaşanabilecek bir toplum düzeni yoksa!”

Fareler ve İnsanlar, John SteinbeckFareler ve İnsanlar, John Steinbeck
Kamran Brown 
10 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur. Bana zaten bu ikisi birlikte pek olmuyor gibi geliyor. Gerçekten akıllı bir adama bakıyorsun, hiç de iyi biri olmadığını görüyorsun.

Fareler ve İnsanlar, John SteinbeckFareler ve İnsanlar, John Steinbeck

İnsanlarla arasına belli bir mesafe koyardı ve onlardan da bu mesafeye saygı göstermelerini beklerdi

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 81)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 81)
Ali Yalçın 
22 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"O kadar çok anlattırdı ki, ben de belki bir gün gerçekleştiririz hayalimizi diye umut etmeye başladım."

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 112)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 112)
Hakan TEKİN 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"İnsanların iyi olması için akıllı olması gerekmez. Hatta bazen tam tersi gibi geliyor bana. Akıllı adamların çoğu içten pazarlıklı okuyor."

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 50)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 50)

Gece burada tek başına bir adam düşün, işte ya kitap okuyor ya da bir şeyler düşünüp öylece oturuyor. Bazen düşüncelerini birine söylemek ister doğru mu yanlış mı diye ama kimsesi yoktur işte. Bir şey görünce bile onu gördüğünden tam emin olamaz gösterecek kimsesi olmadığından.

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 88)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 88)
Berfin Demir 
16 Ara 2016 · Beğendi · 9/10 puan

"George yumuşak bir sesle konuşmaya başladı:"En başından beri biliyordum.Ta en başından beri biliyordum bu hayalin gerçek olmayacağını.O kadar çok anlatırdı ki,Ben de belki bir gün gerçekleştiririz hayalimizi diye umut etmeye başladım."

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 112 - Sel yayinlari)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 112 - Sel yayinlari)
13 /

Kitapla ilgili 6 Haber

Fareler ve İnsanlar'ın Türkçe Serüveni..!
Fareler ve İnsanlar'ın Türkçe Serüveni..! John Steinbeck'in 1937'de yazdığı kült eseri Of Mice and Men, 1945 yılından itibaren birçok kere Türkçe'ye aktarılmıştır. Roman ilk defa 1945'te "Farelere ve İnsanlara Dair" adıyla Milli Eğitim Basımevi tarafından "Dünya Edebiyatı Serisi" dahilinde basılmıştır.
John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye
John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye John Steinbeck bir aktör ve yazar olan Robert Wallstene’e 1962 yılında bir mektup yazarak kendi yazarlık yöntemini özetleyen altı ipucu vermiş. Hem Nobel hem de Pulitzer ödüllü bir yazar Steinbeck, bu açıdan bakınca yazmak ve yazarlık hakkındaki düşünceleri ayrı bir önem kazanıyor şüphesiz. Genç yazarlara yol gösterici bir nitelik taşıyan bu altı tavsiyeye bir göz atalım öyleyse..
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi Kitap okumaya yeni veya yeniden başlayanlar veya kararsız okurlar için çoğu Nobel ödüllü yazarlardan, akıcı, edebiyatın gücünü ortaya koyan ve az sayfalı kült kitaplar...