Fareler ve İnsanlar

8,6/10  (1.106 Oy) · 
4.368 okunma  · 
924 beğeni  · 
22.880 gösterim
Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. Tarihin bir kesitindeki dramı insani ayrıntıları kaçırmadan sergilerken, “tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun” türküsünü dillendirir. Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir.

Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine ilham veren Robert Burns şiirindeki gibi; “En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider…"
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789755705859
 • Orijinal Adı:
  Of Mice And Men
 • Çeviri:
  Ayşe Ece
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ülkü Ciner 
09 Şub 23:32, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitabı 123. sayfasında bırakıp, ağlamaya başladım. Geri kalan üç sayfayı gözyaşlarıyla okudum. Hem de hıçkıra hıçkıra. Eminim okuyan bir çok kişiye de aynı etkiyi yapmıştır.
İnce bir kitap. Hani başından kalkmazsanız bir çırpıda okunur ki akıcı da ilerliyor. Yazar kitabına, bir kaç yürek burkan olayı sığdırmış ve çok da güzel vurgulamış.
İki fakir çiftlik işçisi arkadaşdan biri olan Lennie; iri yarı, kuvvetli, zekası bayağı düşük, anlatılanı hemen anlamıyor ve hemen unutuyor. Diğer arkadaş George ise; ufak tefek, akıllı ve zeki, aynı zamanda teyzesi öldüğünden beri Lennie'e sahip çıkmış, hep beraber çalışmış ve ayrılmamışlar. Kendilerine ait toprakları olması hayali kuruyorlar. George anlatıyor, Lennie dinliyor.
Lennie'nin yumuşak şeylere dokunmaktan hoşlanması -tüylü tavşanlar, fareler, köpek yavruları- her daim başlarına bela açıyor. Son çalıştıkları çiftlikten de yine benzer bir olay yüzünden kaçmak zorunda kalınca; işçilerin yok pahasına çalıştıkları, zenci bir seyisin hor görüldüğü, işi gücü güç gösterisi yapmak ve de oynak karısının izini sürmek olan patron oğlunun zorbalık peşinde olduğu, bir çiftlikte işe başlarlar.
Ve kitabın sonunda yine George anlatır, Lennie dinler...
Kitabı beğendim. "Herkesin okumasını öneririm" demeyeceğim. Aslında zihinsel engelli çocuğu veya yakını olanların okumamasını önereceğim. Şimdi benim bu yazdıklarıma katılmayan veya tepki gösteren olabilir. Fakat bu ebeveynlerin en çok düşündükleri "benden sonra bu çocuğa ne olacak?" kaygısıdır ki bu kitap da insana bu duyguyu yaşatıyor.

Sergen Özen 
 22 Haz 17:51, Kitabı okudu, 1 günde, 8/10 puan

Yaşam koşulları normalin altında, köy ve kırsalda yaşamını sürdüren sefil insanların günübirlik yaşamlarını hüzün aşılayarak dile getiren yazarlar varsa onlardan bir tanesi John Steinbeck'tir. Eserlerindeki "gerçeklik" göze çarpan unsurlardan biri olur. Steinbeck'in yaşamını zorlu koşullar altında geçirdiğini; gençlik yıllarında hamallık, çiftçilik türünden işlerle uğraşmış olduklarını öğreniyoruz. J.London da yazarlıktan evvel geçimini güvertelerde, çamaşırhanede çalışarak sağladığı söylenir ve doğrudur. "Bir kişinin durumunu ancak anlayan ve yaşayan dile getirebilir" sözünü tasdik eder bu iki yazar. Türk Edebiyatı'ndan ise Yaşar Kemâl ve Orhan Kemâl bu kanayan zümrenin sesi olmuşlardır.
Gel gelelim kitaba. Arkadaşlığın sadece gerekli durumlarda değil, karşılıksız, saf olarak olması gerektiğini gözler önüne seren bir Roman Fareler ve İnsanlar... Konular sadece belirli bir olay çerçevesinde oluştuğu için, okunması kolay demek mümkün.
Lennie'nin cümlelerinde söylemiş olduğu "ki" ek'inden biraz sıkılsam da "kaçık" birinin sıklıkla dile getirebileceği bir şey olsa gerek diye düşündüm. Karakterleri ve mekânı zihinde canlandırıp, onlara kendi hayal dünyamızla biçimler vermek, kitap okumanın bizlere sunduğu nimetlerden bir tanesidir. Ufak tefek George'yi, iri yarı Lennie'yi, Çiftlik sahibinin oğlu Curley'i, Zenci Krooks'u, yaşlı kurt Carlson'u zihinde canlandırmak keyif vericiydi gerçekten.
Okumanız dileğiyle...

Nazlı Demir 
 02 Ağu 23:58, Kitabı okudu, 6/10 puan

Başından sonunu tahmin edebildiğim bir kitap oldu.
Herhalde inceliği nedeniyle kitabı hemen bitirdiğim için vermeye çalıştığı duygu atmosferine giremedim ve çoğu kişi gibi ağlayamadığımı belirmek istiyorum.
Lennie yumuşak şeylere dokunmayı seven, aklı geriden gelen, ama inanılmaz güçlü bir karakter. Bu yüzdende dokunduğu yumuşak şeyleri (fareler gibi) gücünün farkında olmadığı için öldürüyor. Kitabın tamamı Lennie'nin bu özelliği üzerine kurulmuş ve aralarda ırkçılığın ,yaşlanmanın, engelliliğin yalnızlığa ve öğrenilmiş çaresizliğe insanı nasıl sürüklediği anlatılmış.
Dönemine göre bir başyapıt fakat bu döneme göre zamanın kitaplarının derinliğine ayak uyduramayan bir yıldızın sönük izlerini görüyorum üzerinde. Tabiki bu benim yorumum.. Ama ne yazıkki hala ışıldayabilen bir suç ve ceza, bir sefiller değildi benim için.

Yusuf Ağca 
 01 Eki 2015, Kitabı okudu, 2 günde, 10/10 puan

Kitabı okuduktan sonra yazarına sinirlenmekten başka bir şey yapamadım. Sonu böyle mi bitmeliydi? Mutlaka okumanızı tavsiye edeceğim bir kitap..

Ülkü :) 
13 May 15:28, Kitabı okudu, 7 günde, 10/10 puan

Kitaptaki betimleme ve kurgu çok güzeldi.Çok akıcı bir kitap zaten.Bazı yerlerde gülümsetmeyi bazı yerlerde de ağlatmayı başaran bir kitap.Kesinlikle okumalısınız. :)

Sadettin TANIK 
23 Nis 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

İnsanın gerektiği zaman değil, her zaman dostları için neler yapabileceğini anlatan bir baş yapıt. Muhteşem bir kurgu. Ayrıca hem akıcı hem de kolay çözülür olması takdire değer doğrusu. Mutlaka okumalısınız.

Bekir İstanbul 
 17 Eki 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Lennie, zavallı koca oğlan Lennie. Basit hayalleri, büyük umutları olan aklı kıt, gücünün ayarı olmayan, George'a bağımlı Lennie, zavallı, iyi kalpli Lennie...

Okurken tarifsiz bir roman keyfi aldım. O çiftlikte, o acınası insanlarla yaşıyorsunuz adeta. Ama sonu böyle bitmemeliydi.

Kitabı alın son iki sayfasını yırtıp atın ve öyle okumaya başlayın. Sonra sonu sizin hayal ettiğiniz gibi bitsin...

Güler Ayata 
16 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Devasa bir yalnızlık, çaresizlik, yokluk ve ait olamama..Umutları yeşerten su olmayınca kaçınılmaz son ne yazık ki geliyor... George ve Lenie nin yol arkadaşlığı aslında birbirlerinin kaderi...

insan hayatta böyle birşey olacağını tahmin ediyordum deyip ama sanki bunu hiç düşünmemiş gibi yaşayıp olaylar olunca evet evet ben böyle olacağını tahmin etmiştimi ve iş işten geçmiş oluşunu engeleyemediği çok derinden yaşadığı anlar olur ya işte o duygunun kurgusu olan bir kitap bunu birbirine zıt iki karakter uyarlayarak kurgulamış yazar. Genişleyen bir evrende olayların aynı yerden başlayıp aynı yere dönücülüğünü de göreceksiniz.

Furkan 
15 Ağu 12:38, Kitabı okudu, 3 günde, 10/10 puan

İnsanın inandığı hayali ve hedefi uğruna yapamayacağı şey yoktur. Lennie ve George kurdukları hayalleri gerçekleştirmek için her türlü zorluğu katlanmayı göze alıyorlar. Çoğu hikayede olduğu gibi bu hikayenin de sonu hüzünlü bitiyor. Lennie saf ve iyi kalpli bir karakter. George da Lennie'ye katlanacak ve onun arkasını temizleyecek kadar iyi kalpli...

Kitaptan 110 Alıntı

Ferah 
02 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

''Biz onlara benzemeyiz. Niye mi? Çünkü, çünkü yanımda sen varsın, beni kollarsın, senin için de ben varım. Niyesi bu işte...''

Fareler ve İnsanlar, John SteinbeckFareler ve İnsanlar, John Steinbeck
Vedat Geçit 
21 Eyl 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Kitaplar bir halta yaramaz. İnsanın birine ihtiyacı vardır, birine yakın olmak ister." İnler gibi devam etti. "Kimsesi yoksa delirir insan. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında biri olsun. İnanın bana, insan fazla yalnız kaldımı, hastalanır."

Fareler ve İnsanlar, John SteinbeckFareler ve İnsanlar, John Steinbeck
yasemin 
27 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

“İnsan olmak kolay değildir, hele ki ‘insanca’ yaşanabilecek bir toplum düzeni yoksa!”

Fareler ve İnsanlar, John SteinbeckFareler ve İnsanlar, John Steinbeck
Kamran Brown 
10 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur. Bana zaten bu ikisi birlikte pek olmuyor gibi geliyor. Gerçekten akıllı bir adama bakıyorsun, hiç de iyi biri olmadığını görüyorsun.

Fareler ve İnsanlar, John SteinbeckFareler ve İnsanlar, John Steinbeck

İnsanlarla arasına belli bir mesafe koyardı ve onlardan da bu mesafeye saygı göstermelerini beklerdi

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 81)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 81)
Ali Yalçın 
22 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"O kadar çok anlattırdı ki, ben de belki bir gün gerçekleştiririz hayalimizi diye umut etmeye başladım."

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 112)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 112)

Gece burada tek başına bir adam düşün, işte ya kitap okuyor ya da bir şeyler düşünüp öylece oturuyor. Bazen düşüncelerini birine söylemek ister doğru mu yanlış mı diye ama kimsesi yoktur işte. Bir şey görünce bile onu gördüğünden tam emin olamaz gösterecek kimsesi olmadığından.

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 88)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 88)
Ülkü :) 
 08 May 16:37, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Lennie ve George
George anlatmaya devam etti. '' Ama biz onlar gibi değiliz. Bizim bir gelecek planımız var. Söylediğimizi dinleyen, bize önem veren biri var yanımızda. Gidecek başka bir yerimiz olmadığı için bir barda oturup burnumuzu viski bardağına sokmak zorunda değiliz. Onlar hapse girseler tek başlarına çürürler orada, bir arayanları olmaz. Biz onlar gibi değiliz.''
Lennie araya girdi. '' Biz onlara benzemeyiz! Peki neden? Çünkü...Çünkü sen varsın benim yanımda ve ben varım senin yanında, bu yüzden işte...''Keyif içinde güldü.''Şimdi anlatmaya kaldığın yerden devam et George.''

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 20)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 20)
kitapayraci 
04 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsanın iyi olmak için akla falan ihtiyacı yok ki! Hatta bana zaman zaman bunun tam tersi oluyor gibi gelir. Çok zeki birini ele al, hemen hemen hiç bir zaman iyi bir insan olmadığını görürsün.

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (bilgi yayınevi)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (bilgi yayınevi)
11 /

Kitapla ilgili 5 Haber

John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye
John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye John Steinbeck bir aktör ve yazar olan Robert Wallstene’e 1962 yılında bir mektup yazarak kendi yazarlık yöntemini özetleyen altı ipucu vermiş. Hem Nobel hem de Pulitzer ödüllü bir yazar Steinbeck, bu açıdan bakınca yazmak ve yazarlık hakkındaki düşünceleri ayrı bir önem kazanıyor şüphesiz. Genç yazarlara yol gösterici bir nitelik taşıyan bu altı tavsiyeye bir göz atalım öyleyse..
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi Kitap okumaya yeni veya yeniden başlayanlar veya kararsız okurlar için çoğu Nobel ödüllü yazarlardan, akıcı, edebiyatın gücünü ortaya koyan ve az sayfalı kült kitaplar...