Suç ve Ceza

9,1/10  (1.510 Oy) · 
5.645 okunma  · 
1.455 beğeni  · 
31.014 gösterim
"Eski" öğrenci Raskolnikov, "kiracıdan" kiraladığı daracık odasında beş parasız günler geçirmektedir. Modern zamanların, çağdaş bilimin ve edebiyatın bu yaratıcı, akıllı genci, toplumun gerici bir canavara dönüşmüş karanlık avucunda ezilip un ufak mı olacaktır yoksa? Bir gün oturduğu bir kafede, anarşist düşüncelere sahip gençlerin konuşmalarına kulak misafiri olur ve aklına tüm dertlerine son verecek bir şey gelir. İlk iş olarak da kapıcının kulübesindeki baltayı kestirir gözüne. Dünya edebiyatının en ünlü baltasını...

Suç ve Ceza ilk kez 1866 yılında yayımlandı. O tarihten sonra da dünyanın gündeminden hiç düşmedi. Dostoyevski, "hiç aceleye gelmemesi" gerektiğini düşündüğü "yeni" bir karakter yakalamıştı. Rusya'yı, Rus halkını gözlemleyerek Raskolnikov'u onların içinden çekip almıştı. Öykü, tüm yönleriyle çürüdüğü açıkça görülen geleneksel iyilik algısının toplum tarafından nasıl "göz göre göre" korunduğunu anlatır. Dostoyevski'nin Suç ve Ceza'sı, insanlığa sorduğu can alıcı sorularla güncelliğini hiç yitirmeyen en büyük başyapıtlar arasında. Hala...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  688
 • ISBN:
  9789750726545
 • Orijinal Adı:
  Prestupleniye i Nakazaniye
 • Çeviri:
  Sabri Gürses
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Meral 
22 Şub 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Cinayet işleyen bir insanın psikolojik durumunu, neler yaşayacağını tepkilerini, yalnızlığı seven bir insan ise katil olduktan sonra kalabalıktan hoşlanacağını anlatıyor. :-D mükemmel bir eser

GÜL GÜRLER 
23 Mar 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Suç ve Ceza Dostoyevski’ nin en güzel eserlerinden biridir. Romandaki ana düşünce, başkalarına yapılan suçun cezası mutlaka çekilir esasına dayanmaktadır.

Rusya’ nın büyük şehirlerinden birindeki yoksul halkın hayatı dile getirilmektedir. Bu romanını paraya duyduğu ihtiyaç nedeniyle yazdı.

Eseri yazmaya başladığı zaman karısı ağır hastaydı.Karısının başucunda beklerken bu şaheserini yarattı. İlk kez, 1886 yılında yayımlandı.

Romanın kahramanı Rodion Raskolnikov’ un Rus Faust’ u olduğunu söyleyenler var .Ortak yönleri ikiisnin de yoksul öğrenci ; gururlu ve ihtiraslı olmalarıdır. Her ikisi de üstün zekalarından ötürü duydukları gururla suç işlerler.Kendilerine bağlı bir kadının aşkı ile doğru yolu bulurlar.

Hatta bununla ilgili bir de rivayet vardır; SUÇ VE CEZA yayınladıktan sonra, Petersburg savcısı yazar hakkında dava açar. Gerekçesi ise şöyledir: " Bir caninin ruhsal durumunu bu kadar gerçekçi ve ayrıntılı anlatan bir kişinin geçmişinde kesinlikle bir cinayet saklıdır. "

Fransız yazar ve filozof Albert Camus; " Suç ve Ceza'yı okuduktan sonra, ilk kez yeteneğim hakkında bir kuşku duydum. Ciddi olarak, bu işten vazgeçme ihtimalimi ölçüp tarttım " der.

SUÇ VE CEZA ; bana göre, insan dehasının yaratığı en yüce yapıtlardan birisidir.

HÜLYA BİLGİN 
13 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yorum yapmak bile kitaba hakaret aslında.... Mutlaka okunması gerek olanlardan liste başı... Okurken dünyasına hapsolacaksınız...O psikoloji öylesine etkileyici ki Raskolnikov hep hayatımda takılı kaldı...herkes mutlaka okumalı.. hem de defalarca...

Mevlüt 
29 Eki 2015, Kitabı okudu, 23 günde

İlk başlarda alışma sürecinde biraz sıkıldığım sonrasında ise keyifle okuduğum bir kitap oldu. Okuduğum ilk Dostoyevski ve ilk klasik kitap... Raskolnikov' karakterini unutulmaz karakterler köşeme ekleyebilirim. Bir cinayet ve tüm hayatı değişen karakterimizin hikayesini okumalısınız. Daha fazla yazmak isterdim ama spoiler olmasını istemem.

İnsana dair ne varsa bu romanda var işte. Her bir karakter üzerinde düşünülmüş ve hepsi özenle oluşturulmuş. Dostoyevski'nin insan/karakter gözlem yeteneği ve bunu aktarımdaki başarısı karşısında saygıyla eğildim. Yazarın olgunluk döneminin önemli yapıtlarından biri olarak görülen bu eserde kuşkusuz kendi hayatından izler bulunuyor. (Mesela hayatını okuyunca bendeki ilk çağrışım Raskolnikov'un annesinin karakterini kendi annesinden esinlenerek oluşturduğuydu. Diğer bazı noktalar da var ama spoiler olacağından belirtmeyeyim)
Romandaki üçüncü kişi anlatımı da beğendiğim başka bir nokta oldu. Psikolojik gerilim romanlarında hikayeyi kahramanın ağzından dinlemek bende inandırıcılığı yok ediyor ve kendimi romana bir türlü veremiyorum. Özetle çok beğendim, okuyunuz efenim :)

Hakan TEKİN 
27 May 19:26, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 9/10 puan

İlk okulda okuduğum ve ondan sonra okumak zorunda kaldığım kitapları saymazsak kitap okuduğum söylenemezdi ta ki bu senenin başına kadar ve şimdi kitap okumak benim için bir tutku bu yaşıma kadar neden kitap okuma alışkanlığı edenmediğim için kendime kızıyorum. SUÇ VE CEZA yı çok duymuştum çok şükür kısmet oldu.İnsanlara bir kitap verin, kütüphaneden çıkamasınlar. ..

ZEYNEP BULAN YAZICI 
22 May 04:53, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Suç ve ceza Dostoyevski tarafından ilmek ilmek ayrıntılarla işlenmiş büyük romanlarından biridir, zira söz konusu Dostoyevski olunca basit bir romandan bahsetmek söz konusu bile olamaz. Kitabı okurken Dostoyevski´nin kelimelerinin bakış açısından suç unsuruna; suçun, kitabın baş kahramanı Raskalnikov üzerinde oluşturduğu baskıların gerçekliğine şaşırarak tanıklık ediyorsunuz. Ayrıca toplum üzerinden yapılan bir takım çıkarımlarla okuyucuya sezdirilen suçun nedenlerini anlatmak konusunda gayet iyi bir iş çıkarmış Dostoyevski, Raskalnikov'un suçlu psikolojisine yönelik analizleriyse gerçekliğe uygunluk açısından okuyucusunu şaşkınlığa uğratıyor. İstemeyerek ya da bilerek okuyucuyu şöyle bir çıkarıma yöneltiyor: "suç varsa muhakkak bir takım bedeller de vardır ve bu bedeller işlenen suçun cezasıdır."

Maya 
16 Mar 10:20, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 10/10 puan

Ortaokul yıllarında sadeleştirilmişini okuyup her zaman aklımda yer eden bu kitabı yeniden Hasan Ali Yücel Klasiklerinden okudum.İşledigimiz bir suça verilebilecek en büyük cezanın vicdanımız olduğunu anlatan bu kitabı okuyunuz lütfen;)

rukiye altop 
08 Eyl 17:51, Kitabı okudu, 15 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitabı bitirdikten sonra uzanca bir süre nerede olduğumu algılayamadım, çok etkilendim. Okumak için geç kalmışım. Raskolnikov bundan böyle benim en yakın arkadaşımdır, çok sevdim kendisini, .çok etkilendim. Kesinlikle okunması gereken bir kitap, Daha sonra tekrar okuyacağım. ( ilk defa bir kitap için tekrar okumayı düşünüyorum) Kafam çok karıştı şu anda aklımda bir sürü düşünce var.Kitabı okurken büyük bir merakla okudum ama kitabın bitmesini de hiç istemedim. Sonuçta kitap bittikten sonra da boşluğa düştüm. Bundan sonra okuduğum kitaplardan zevk alır mıyım hiç bilmiyorum.

haribu 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

beni en çok etkileyen kitaplardan biridir,tüm olumlu eleştirileri hak ediyor. kesinlikle okunmalı.ben üç farklı yayın evinin baskısını okumuştum,tabi herkes kendine göre yorumlamıştı bazı durumları ama olayın özü hepsinde aynıydı. okuyun derim,mutlaka okuyun.

Kitaptan 313 Alıntı

Meral 
31 Oca 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

İnsanın zihni neyle meşgulse rüyasında onu görür. Hele içiniz rahat olmadı mı, gerçeğe ne kadar da uyar rüyalarımız!

Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 63)Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 63)
Hacı Seydaoğlu 
 31 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Şükretmek
"Başkalarının zavallılığına bakıp kendi haline şükredenlerden tiksiniyorum."

Suç ve Ceza, DostoyevskiSuç ve Ceza, Dostoyevski
MERVE KAYA 
15 Eyl 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Önce biraz ağladılar, ama alıştılar şimdi. Aşağılık insanoğlu her şeye alışır!

Suç ve Ceza, DostoyevskiSuç ve Ceza, Dostoyevski
eso.okur 
24 Şub 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Fakat bir kadın hem zeki hem de kıskanç olursa, iki kadın haline gelir ve bu bir felakettir işte.

Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 398)Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 398)
Meral 
26 Oca 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

''Hem böyle yapıyorum hem de yaptıklarımdan korkuyorum.'' diye düşündü. ''Hım...Evet, her şey insanın elindedir. Fakat insan korkaklığı yüzünden çok şeyi kaybedebilir. Gerçek bu. İnsanların en çok neden korktuklarını bilmek isterdim. Onları en çok korkutan şey yeni bir adım atmak, yeni bir söz söylemek...''

Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 6)Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 6)
eso.okur 
20 Şub 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Zeka, bence parlak bir varlık, tabiatı güzelleştiren bir süs, hayatın bir tesellisidir.

Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 266)Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 266)
Nur-AL 
27 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bence, gerçekten büyük insanlar, dünyada büyük acılar çekmek zorundadır.

Suç ve Ceza, DostoyevskiSuç ve Ceza, Dostoyevski
Ferman Mamedov 
 09 Şub 11:58, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

#crimeandpunishment
Yoksulluk ayıp değildir, doğru, ama sarhoşlukta erdem değildir kesinlikle.Fakat sefalet ayıptır.İnsan yoksul da olsa ruhundaki asaleti koruya bilir.Fakat, sefalete düşünce asla...Bir kimseyi sopa ile toplumun dışına atamazlar, daha da alçatmak için süpürürler.Doğrudur da...Çünkü sefalete düşünce kendimi ilk suçlayacak benimdir.İnsan kendi yüzünden meyhaneye düşer.

Suç ve Ceza, DostoyevskiSuç ve Ceza, Dostoyevski
Esra 
04 Ağu 19:03, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Fakat akıllı kadın başka, kıskanç kadın başkadır."

Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 469)Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 469)
32 /

Kitapla ilgili 3 Haber

İkinci Dilden Çeviri Sorunu ve Çeviri İlkeleri
İkinci Dilden Çeviri Sorunu ve Çeviri İlkeleri Türkçe olarak yayınlanmış kaç tane Suç ve Ceza baskısı var ve bunlardan kaç tanesi Rusça aslından tercüme? Peki Türkçe basılmış olan 38 madam Bovary çevirisinden kaç tanesi özgün çeviri? Klasikleri okuyoruz ama çeviri ve çevirinin ilkeleri üzerine üzerine bir okur olarak yeniden düşünmemiz gerekir.
Klasikleri okurken
Klasikleri okurken Okuduğumuz bir klasiği, bugüne dek bize verilmiş okuma biçimlerinin dışına çıkıp nesnelliğimizi koruyabileceğimiz bir uzaklığa koyduktan sonra kendi öznelliğimizle devreyi bağlayarak okumak. Yapılacak olan bu.