Bin Muhteşem Güneş

8,9/10  (1.277 Oy) · 
4.261 okunma  · 
1.219 beğeni  · 
32.024 gösterim
Nereye giderseniz gidin, ülkeniz peşinizden gelir. Artık siz orada yaşamasanız da o içinizde yaşar. Afganistan’ın Khaled Hosseini’de yaşadığı gibi… Bin Muhteşem Güneş, ilk romanı Uçurtma Avcısı’yla tüm dünyada inanılmaz bir başarı yakalayan Hosseini’nin ikinci romanı. Yazar bu romanında da yine doğduğu toprakları anlatıyor. Bu kez iki kadının kesişen yaşamları ve dostlukları üzerinden… Küçük yaşta evlendirilen kızlar, çocuğu olmayan kadınlar, babaya ya da çocukluk arkadaşına duyulan, geçmişe gömülmüş aşklar… Khaled Hosseini, hasreti, dostluğu, aşkı ve insanlığı en iyi anlatan yazarlardan. Başarıyla kurduğu olay örgüsüyle, çıkmaz yolların nasıl düzlüklere açılabileceğini gösteren yaratıcı bir kalem. Bin Muhteşem Güneş, kelimenin tam anlamıyla "beklenen" bir roman...
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  430
 • ISBN:
  9752894846
 • Orijinal Adı:
  A Thousand Splendid Suns
 • Çeviri:
  Püren Özgören
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

64 yaşındaki bir adamın 14 yaşındaki bir kız çocuğuyla evlendirilmesi,45 yaşındaki bir adamın 15 yaşındaki yeni adet görmüş bir çocukla evlendirilmesi..neresinden baksan korkunç olayların şeriat kanunlarıyla uygulanması.Okurken gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız ve en kötüsü de bunu yaşayan tüm kadınların durumlarını kabul etmesi ve hatta kendilerini suçlaması. Kısacası şeriatın hakim olduğu Afganistan gibi ülkelerde kız çocukları daha dünyaya geldikleri andan itibaren bu düzene ve kurallara alışmış ve benimseyerek büyüyorlar. Beyinlerine sokulan olgu çocuk yaşta yetişkin bir kadına dönüştürülmelerine sebep oluyor.

Merve 
06 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kadın olmak; bana göre hep idare eden taraf olmak demek. Karşılıksız feda etmek hayatını, gençliğini, hayatının en güzel günlerini belki sevmediğini bile bile belki hiç sevmeyeceğini bile bile... Bir de savaşta kadın olmak var tabii daha çileli Meryem ve Leyla'nın- bu iki mücadeleci kadının- kaderini anlatan kitapta yazarımız bir önceki kitabında olduğu gibi yine Afganista'nın siyasi durumu üzerinden bir kurgu yapmış bu kurguyu gerçekten çok seviyorum.Savaşın acı gerçeklerini yüzüme çarpan bu kitabı okuduğum sırada ara ara zorlandım okuduklarımı kaldıramadım ama ne yaparsın 'SAVAŞ' işte dedim kendi kendime. Khaled Hosseını 'nin kendine özgü anlatımıyla damağımda konusuyla dimağımda yer etmiş bir eser.

merve gök 
10 May 11:33, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Nereye giderseniz gidin, ülkeniz peşinizden gelir. Artık siz orada yaşamasanız da o içinizde yaşar. Afganistan'ın Khaled Hosseini'de yaşadığı gibi…

Bin Muhteşem Güneş, ilk romanı Uçurtma Avcısı'yla tüm dünyada inanılmaz bir başarı yakalayan Hosseini'nin ikinci romanı. Yazar bu romanında da yine doğduğu toprakları anlatıyor. Bu kez iki kadının kesişen yaşamları ve dostlukları üzerinden…

Küçük yaşta evlendirilen kızlar, çocuğu olmayan kadınlar, babaya ya da çocukluk arkadaşına duyulan, geçmişe gömülmüş aşklar…

Khaled Hosseini, hasreti, dostluğu, aşkı ve insanlığı en iyi anlatan yazarlardan. Başarıyla kurduğu olay örgüsüyle, çıkmaz yolların nasıl düzlüklere açılabileceğini gösteren yaratıcı bir kalem.

Bin Muhteşem Güneş, kelimenin tam anlamıyla "beklenen" bir roman…
(Tanıtım Bülteninden)

Hacı Seydaoğlu 
10 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hosseini “Afganistan’ın kadınlarına adayarak” başlıyor kitabına.
Afganistan yakın tarihi ve bu süreç içerisinde kadınların durumunu bir kurgu etrafında yedirerek anlatan güzel bir roman. Yazarın dilini ve anlatımını çok beğendim. Zira bu kadar ağır bir konuyu, Talibanı, kadınları anlatmasına rağmen olayları o kadar güzel bir birine bağlamış ki biraz dikkatsiz olsanız ortada bir konunun olmadığını düşünebilirsiniz okurken.

Kitapla ilgili önemli olduğuna inandığım iki alıntı paylaştım. –Linki aşağıdadır.- Bundan 5 sene önce bu kitabı okusaydım muhtemelen yazarın biraz abarttığını düşünecektim. Ama bugün burnumuzun dibindeki IŞID çetelerini ve yaptıklarını gördükçe hiç de abartı olmadığını görüyoruz. Taliban kuralları saçmalıklarının benzerinin bugün IŞID’in işgali altındaki yerlerde de uygulandığını görüyoruz. Yazarın herhangi bir yorum katmadan bu durumu bize göstermesi aslında hafif bir uyarı niteliğindedir. Özellikle de kadınlar için. Bu çeteler İslam adı altında geldikleri her yerde ilk olarak Kadınlardan başlar ezmeye.

IŞID, El Nusra, Taliban, El-Kaide, Hizbullah vs benzeri örgütler Ortadoğu’nun her tarafında var olurken nasıl oluyor da Türkiye’de yoklar? Evet bu örgütlere katılan azımsanmayacak sayıda vatandaşımız var, fakat sonuç olarak ülkemizde herhangi bir varlık gösteremiyorlar ve bir tabanları yok. Peki bunun nedeni nedir? Kimse çıkıp “halkımız diğer ülke halklarından daha zeki” diyemez sanırım. Çünkü insanlar birbirinden daha zeki olabilseler de halklar eşittir. Her ne kadar bu sorduğum sorunun üzerine onlarca kitap yazılabilecek bir cevabı olsa da –ben yazamam tabiki- bence bunun temel nedeni Cumhuriyet’tir. Evet 1923’te kurulan Cumhuriyet. Ve tabiki cumhuriyetin kurucusunun özellikle de kadın hakları konusundaki tutumu. Atatürkçü değilim. Hatta eleştirdiğim birçok nokta var Atatürk’ün hayatında. Ki doğal olanı da budur. Atatürk’ün her şeyini eleştiren de, her yaptığını övenler de yanlıştır. 2015’in Türkiye’sinde “Kadınların yüksek sesle gülmesi yanlıştır” diyen insanların bakan olduğu bir ülkede 1900’lerde çıkıp “Kadın-Erkek eşittir” demek büyük bir cesaret ve idealistliği gerektirir. (Dersim gibi, şapka kanunu gibi noktalardan yapılması gerekilen eleştiri haklarım saklıdır efendim.)

Velhasıl dostlar fikriniz ne olursa olsun Kadınları biraz anlamak adına okumanızı öneririm bu kitabı. Kitabı bitirdikten kendi kendime şöyle düşündüm: “Dünyadaki bütün insanlar, partiler, örgütler, devletler; düşünceler, dinler en önce kadınlara bakış açısına göre değerlendirilmeli. Kadın düşmanı, kadından yana. Kişisel olarak özellikle parti ve örgütlere olan yaklaşımım bu yönde olacak artık.”

----------------------------------
Alıntılar: #3496251 #3496272

Leyla Nur Bilici 
06 May 21:07, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Tarık ve Leyla'nın savaşın gölgesinde acı sonuçlarla yaşadığı aşk ve ızdıraptan sonra Meryem'in fedakarlığı ancak bu kadar içten anlatılabilirdi.Kitabı okumadım adeta yaşadım.Şiddetle tavsiye ediyorum

yonca salman 
22 Tem 17:52, Beğendi, 8/10 puan

Zamanla oluşan dostluklar , hayatın acı gerçeklerini çok güzel bir üslupla gözler önüne sermiş yazar. Okunması gereken kitaplardan biri. Kitapla sürüklenebileceğiniz kadar güzel.

Bir savasin golgesinde yasanan hayatlari cok guzel bir bicimde resmetmis yazar. Yasanan duygulari cok guzel bir bicimde hissedebiliyorsunuz. Ozellikle de kadinlarin yasadigi zorluklari anlayabilmek icin okunmasi geeeken bir roman.Nasil bittigini hic anlayamadim:)

Çay Tutkunları 
 30 Nis 22:41, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bir solukta okuyacağınız mükemmel bir kitap.Yazar kitabında Müslümanların nasıl olmaması gerektiğini çok iyi betimlemiş.Okurken erkeklerin kendisinden utanağı ders çıkartılacak güzel bir eser olmuş.Bu kitabı okudaktan sonra kendime;şayet gelecekte bir kızım olursa,ona ben olmasamda hayatta tek başına kimseye muhtaç olmadan ,kendi ayakları üzerinde durabilecek bir özgüveni ve eğitimi verme sözü verdim...

Zeynep Ögtem 
29 Şub 09:39, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 8/10 puan

Kitaptaki olayların,yaşanılan her acının ağırlığı altında ezildim diyebilirim.Ben Kabil'deydim, ben savaşın ortasındaydım, bomba,roket sesleriyle uyanan ben. Bendim zorla kendimden 30-40 yaş büyük biriyle evlenen. Bendim şiddet gören,itilen kakılan, hor görülen. Tek suçlu ben... Evet hala kitabın etkisi altındayım. Kitap üzerine yazılacak çok şey var ama benden bu kadar :)

Ebru Özgür 
28 Eyl 21:01, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

İki kadın, belki de klasik dediğimiz kaderin oyunu. Hiçbir yaşam onlarınki kadar zorlu olamaz. Sadece ikisi ve yüzbinlercesinin olması insanı derinden yaralıyor. "Ah, Meryem" derken dünya değil de aslında insanların ne kadar acımaskz olduğunu gösteriyor. Bir daha bir daha okuyası geliyor insanın. Onların acısı bizim acımız, onların kederi bizim kederimiz. Leyla'nın da dediği gibi;"Birşeyler yapmalıyım." Yapmalıyız..

Kitaptan 153 Alıntı

Sadettin TANIK 
 10 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Yaşam
Sürekli seni düşünürdüm. Yüz yaşına kadar yaşaman için dua ederdim. Bilmiyordum. Benden utandığını bilmiyordum ki.

Bin Muhteşem Güneş, Khaled HosseiniBin Muhteşem Güneş, Khaled Hosseini
Zeynep 
16 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Sırrını rüzgara fısıldarsan, ağaçlara söylediği için suçlayamazsın.

Bin Muhteşem Güneş, Khaled HosseiniBin Muhteşem Güneş, Khaled Hosseini
Hacı Seydaoğlu 
 10 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Taliban
(Bu kurallar Taliban tarafından Afganistan'a girildikten sonra açıklanmış.)
Vatanımızın adı bundan böyle Afganistan İslam Emirliği’dir. Bunlar da bizim koyduğumuz, sizin uyacağınız yasalar:
Bütün vatandaşlar, günde beş vakit namaz kılacaktır. Namaz vakti başka bir iş yaparken yakalanan, kırbaçlanacaktır.
Bütün erkekler sakal bırakacaktır. Meşru ölçü, çenenin altında, en az bir sıkılı yumruk uzunluğundadır. Bu emre uymayanlar, kırbaçlanacaktır.
Bütün erkek çocuklar türban takacaktır. Birinciyle altıncı sınıf arasındakiler siyah, daha yukarı sınıftakiler beyaz türban takacaktır. Bütün erkek çocuklar İslami kılıklar giyecektir. Gömlek yakaları düğmelenecektir.
Şarkı söylemek yasaktır.
Dans etmek yasaktır.
iskambil oynamak, satranç oynamak, kumarın her türü ve uçurtma uçurmak yasaktır.
Kitap yazmak, film izlemek, resim yapmak yasaktır.
Evinizde kuş beslerseniz, kırbaçlanacaksınız. Kuşlarınız öldürülecek.
Çalarsanız, eliniz bilekten kesilir. Bir daha çalarsanız, ayağınız kesilir.
Müslüman değilseniz, Müslümanların görebileceği bir yerde dua etmeyin. Bunu yapanlar kırbaçlanacak ve hapse atılacaktır. Bir Müslüman’ı kendi dinine döndürmeye çalışan kişi, idam edilecektir.

Kadınların dikkatine: Evinizden dışarıya çıkmayacaksınız. Kadınların sokaklarda amaçsızca dolaşması, caiz değildir. Dışarıya çıkarsanız, yanınızda mutlaka bir mahrem, erkek akrabanız bulunacak. Sokakta tek başına yakalanan kadın dövülecek ve evine gönderilecektir. Her ne şart altında olursa olsun, asla yüzünüzü göstermeyeceksiniz. Dışarıdayken, burka’yla örtüneceksiniz. Aksi halde, şiddetle kırbaçlanacaksınız. Makyaj malzemeleri yasaktır. Mücevher yasaktır. Çekici, gösterici giysiler giymeyeceksiniz. Sizinle konuşulmadan, konuşmayacaksınız. Erkeklerle göz göze gelmeyeceksiniz. Uluorta gülmeyeceksiniz. Gülenler, kırbaçlanacaktır. Tırnaklarınızı boyamayacaksınız. Boyarsanız, bir parmağınız kesilecektir. Kızların okula gitmesi yasaklanmıştır. Bütün kız okulları derhal kapatılacaktır. Kadınların çalışması yasaklanmıştır. Zinadan suçlu bulunursanız, taşlanarak öldürüleceksiniz.

Dinleyin, iyi dinleyin, itaat edin. Allah-ü ekber.

Bin Muhteşem Güneş, Khaled Hosseini (Taliban yasaları)Bin Muhteşem Güneş, Khaled Hosseini (Taliban yasaları)
Hacı Seydaoğlu 
 03 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Kominist
“Komünist nedir?” diye sordu. Raşit alaylı bir horultu saldı, kaşlarını kaldırdı.
“Komünistin ne olduğunu bilmiyor musun? Bu kadar basit bir şeyi. Herkes bilir. Dünya âlemin bildiği bir şey. Ve senin haberin bile yok... Hıh. Neden şaşırdığımı da anlamıyorum ya, neyse.” Bacaklarını sehpanın üzerine uzattı, ayak ayak üstüne attı, ağzının içinde, “Karl Marksist’e inanan kişi,” diye geveledi.

Bin Muhteşem Güneş, Khaled Hosseini (Sayfa 91)Bin Muhteşem Güneş, Khaled Hosseini (Sayfa 91)
Sadettin TANIK 
14 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Bir annenin kendi çocuğuna sevgi duyamayacağından korkması ,korkunç bir şey.

Bin Muhteşem Güneş, Khaled HosseiniBin Muhteşem Güneş, Khaled Hosseini
Aysel 
09 Ara 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Onsuz geçirebileceğim onca zaman. O zaman nefes alamıyorum; sanki biri kalbimin üstünde tepiniyor. Elim ayağım tutmaz oluyor. Öyle bitap düşüyorum ki, bir yere yığılıp kalmak istiyorum.

Bin Muhteşem Güneş, Khaled HosseiniBin Muhteşem Güneş, Khaled Hosseini
Mâsiva 
04 Tem 01:47, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Bu ülkeyi bu kadar çok sevmeme karşın,bazen çekip gitmeyi düşünüyorum,"dedi Babi.
"Nereye?"
"Unutmanın kolay olacağı bir yere..."

Bin Muhteşem Güneş, Khaled HosseiniBin Muhteşem Güneş, Khaled Hosseini
16 /