2

2021 Okuma Raporları

4 üye
Geçmiş –San Juan Tepesi’nde adamlarının başında yaptığı vahşi saldırı, âşık olduğu genç Hildegarde için kalabalık şehirde gün batana kadar çalıştığı evliliğinin ilk yılları; büyükbabasıyla Monroe Street’teki Button’ların eski, kasvetli evinde geceleri oturup sigara içtikleri günler– bunların hepsi sanki hiç yaşanmamışçasına, unutulup giden rüyalar gibi uçup gitmişti zihninden. Hiçbirini hatırlamıyordu. Son içtiği sütün soğuk mu, sıcak mı olduğunu ya da günlerin nasıl geçtiğini tam olarak hatırlamıyordu–hayatında yalnızca karyolası ve Nana’nın tanıdık görüntüsü vardı. Ve sonra hiçbir şey hatırlamamaya başladı. Acıktığında ağlıyordu, o kadar. Her gün ve gece sadece soluk alıyor ve etrafında zar zor duyabildiği mırıltılar ve alçak sesli konuşmalar dolaşıyordu. Bir de belli belirsiz ayırt edebildiği kokular, ışık ve karanlık vardı. Sonra her şey karardı, beyaz karyolası ve etrafında gezinen belirsiz yüzler ve sütün sıcak, hoş kokusu, hep birlikte zihninden uçup gitti
“An”
Bütün mesela “an” denilen kavramı anlayabilmekte..
Sayfa 380Kitabı okudu
Reklam
...insan kendini şimdiki zamanın içinde geleceğin savaş alanına dönüştürüyor, o delik deşik edilmiş zemin, geleceğin evini nasıl taşıyabilir?
...Sen kalbimdeyken her şeye katlanabilirim, bir keresinde senden mektup gelmeyen günlerin korkunç olduğunu yazmıştım, doğru değil, evet korkunç derecede zordu o günler, ***kayık ağırdı ve korkunç derecede su alıyordu, ama yine de senin sularında yüzüyordu.*** Yalnızca tek bir şeye Milena, senin alenen yardımın olmadan katlanamam: "korku"ya, bunun İçin fazla güçsüzüm, bu canavara bakamam bile, beni sürükler götürür.
Sayfa 115Kitabı okudu
...hem de her şeyden önemlisi utanmaz bilgisizliğimi sergilemek zorunda kalmadım. Aslında bu da genel anlamda oldukça "rahat" bir şeydi ve insan uygun koşullar altında sınıfta da kendini "yok edebilirdi" ve olanaklar sonsuzdu ve insan yaşarken de "ölebilirdi".
Sayfa 141Kitabı okudu
''Cehalete geri dönüşün cehaletten çıkmaktan çok daha zor olduğunu, hafızamın rahatsız eden darbeleriyle anlamıştım... Hatta belki yaratacağım yeni ve bomboş aklım sayesinde mutlu bile olabilirdim.''
Sayfa 18 - Doğan Kitap
81 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.