Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol
“Hayatın anlamını üç farklı yolla keşfedebiliriz: 1) bir üretimde bulunarak veya bir iş yaparak, 2) bir şeyi denemek ya da biriyle temas ederek, 3) kaçılmaz olanıza karşı aldığımız tavırla.”
Sayfa 116Kitabı okudu
Mır :)
"Kediler insanın anlam arayışını fark edebilselerdi, muhtemelen bunun abesliği karşısında keyifle mırlarlardı. Salt kedi olduklarından dolayı, hayat zaten onlar için yeterince anlam ifade eder. İnsanlar ise, kendi hayatlarını aşan bir anlam aramadan edemezler."
Sayfa 119Kitabı okudu
Reklam
Kitapların olumsuz etkisi olabilir mi
Yemin ederim ki, her şeyi fazlasıyla anlamak bir hastalıktır;gerçek,tam manasıyla bir hastalık.
"Mutsuzum ama hayatımın bir anlamı var." demek ne kadar saçmaysa, "Hayatımın bir anlamı yok ama mutluyum." demek de o kadar saçmadır. Kadim düşünürlere göre Mutluluk insanın kendini özgürce gerçekleştirebilmesi hâlidir.
Sayfa 151
Olması gereken noktaya varmış ama içinde bir boşluk ve amaçsızlık hissediyor.
Hayatın kendi başına bir anlamı yoktur. Hayat bir anlam oluşturma fırsatıdır. Anlamın keşfedilmesi değil, oluşturulması gerekir. Anlamı, ancak onu oluşturursan bulursun. Orada bir çalının arasında durmuyor. Yani sağına soluna bakınca, biraz arayınca bulamazsın. O bulunacak bir kaya gibi durmuyor. O, oluşturulacak bir şiir, söylenecek bir şarkı, edilecek bir danstır. O senin kendinle münasebetine hastır.
Reklam
"Birçokları sessiz bir çaresizlik içinde yaşar ve şarkılarını söylemeden mezarlarına giderler."
Ben bir ağacın kendisi değil, manası olmak istiyorum.
Sayfa 63 - İletişim YayınlarıKitabı okuyor
Okumaktan başka ne yapabileceğim bir iş, ne de gidebileceğim bir yer vardı. Çevremde saygı duyduğum, beni çekebilecek bir uğraş bulamıyordum.
215 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.