Süleyman, Bir Psikiyatristin Gizli Defteri'yi inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle kitabı beğendiğimi söylüyorum, gayet akıcı hoş bir kitap, psikiyatriye ilgi duyanların zevkle okuyacağı bir eser.

Yazarın kullandığı vakalar bazı incelemelerde de gördüğüm üzere herkese çok sıradışı gelmeyebilir. Başta bunu söylemekte fayda var.
Ama bu konuda şu açıdan bu çok sıradışı olmamaklığı sevdiğimi söyleyebilirim. Psikiyatri karışık ve geçmiş-günümüz toplumlarında hep tabu olarak görülen bir alan. O nedenle vakaların daha anlaşılır samimi bir şekilde verilmesi gayet yerinde olmuş, zira kitapların toplumu iyileştirme yönündeki katkısını ele alırsak böyle olması yani herkese hitap edebilecek şekilde olması daha yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

Birkaç argümanla yazıma ek yapmak istiyorum; biraz da gevezelik yapmak istiyorum sanırım :)


Kitabı okurken psikiyatriye bakışı da düşünüyorum tabi ki. Biraz baktığımızda elimize hiç de hoş olmayan sonuçlar geliyor.

1990 yılında dünyada en çok ölüme yol açan hastalıklar arasında DEPRESYON VE BAĞLI İNTİHARLAR DÖRDÜNCÜ sırada yer alırken,
2020 yılında bu nedenlerin İKİNCİ sırada yer alacağı tahmin edilmektedir.
(Bruntland GH. Mental Health in 21st Century. WHO; 2000; 78(4): 411).

(1998) Türkiye Ruh Sağlığı Raporuna göre ise;
-Türkiye'de 2-3 yaş grubu çoçuklarda ruhsal bozukluk görülme sıklığı % 10.9
-5-18 yaş grubunda %11.9
-Erişkinlerde ise %17.2

Bazı çalışmalarda ülkemizde ruhsal bozuklukların prevalansı %18-31 ;
Ancak yetişkinlerde ruh sağlığı hizmetlerine başvuru oranı %4.7

Ülkemizde nevrozlar tüm hastalıklar bazında en sık görülen 4.hastalık.

Böylesi daha birçok sonuç eminim uzmanlarımız tarafından biliniyordur.
Ancak ne yazık ki toplumun bakışı, korku ve önyargıları ( damgalanma-stigmatizasyon-ne derler endişesi- istediğinizi diyin ) gibi birçok sebeple bu konuda birşey yapmaktan bir hayli uzağız.

Özellikle bizim toplumumuzdan bahsedelim;
Etyolojide neler olabilir?

Hızlı kültürel değişim
Bir yandan çağdaşlaşma, öte yandan geleneksel değerler sistemini korumamız
Genel eğitim yetersizlikleri
Yurt içi yurt dışı göçlerle ailelerimizin bölünmesi, evrensel bir yaşama evrilmemiz
Kadının toplumda güvenli ve etkin bir yer kazanamamış olması
Sağlık ve eğitim sektörlerinin üretici değil, tüketici olarak görülmesi

Sizinde aklınıza ek maddeler geliyor elbet, neden çok ! Ama bunun için bişeyler de yapmamız lazım. Tabularımızdan bir şekilde kurtulup iyileşmeye gitmemiz lazım!

Bu kitabın belki içeriği birçok okura sıradışı gelmedi, anlatılan psikoterapi ülkemizde yaygın değil onun için etki bırakmadı belki ve yahut birisi bu kitabı çok satsın diye de yazmış olabilir elbet. Ama biz birazcık daha altını kazıp birşeyler çıkarmaya çalışalım. Bu platformdaki gibi değerli insanlar sayesinde geleceğimizi daha iyi yapabiliriz belki, çünkü aksi halde gelecek ve hümanistliğimizin bizi getireceği nokta çok da iyi gözükmüyor :)

İyi okumalar :)

Emre Koluman, İncir Kuşları'ı inceledi.
7 saat önce · Beğendi

Tarihi bir roman. Sene 1990 Boşnakların, Sırp ve Hırvatlar tarafından yapılan vahşice işkenceleri , katliamları. Okurken içimden çok şey kopup gitti. Insanların eskiden komşu oldukları insanlar tarafından öldürülmelerı de apayrı bir acı. Bunun yanında geçen güzel bir aşk hikayesi. Her şeye rağmen tekrar bir araya gelmeleri harikaydı. Okurken içiniz sürekli ürperecek. Kendi ınsanlığımızdan utanacağız.

Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
23 Mar 23:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Medeniyetler Çatışması
Müslüman toplumda medya çağı başlamıştır. Müslümanlar, artık şeytandan kaçışın mümkün olmadığı, geri çekilecek veya saklanacak yer kalmadığı gerçeğini göğüslemek zorundalar. 1990'larda postmodernist çağ Müslüman içtihadın kapısını çalmaktadır. Müslümanlar, dini yeterince öğrenmeyerek kendilerini tehlikeye atıyorlar. Oysa kapıyı yavaşça açmadan önce çağın doğasını ve gücünü bilmelidirler. Bunun için de çağı kimlerin temsil ettiğini anlamaları gerekir

Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması, Samuel P. Huntington (Sayfa 241)Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması, Samuel P. Huntington (Sayfa 241)
Cemile yılmaz, bir alıntı ekledi.
 23 Mar 00:37 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

Kolomb anılarında, 21 Ekim 1492'te Gibara'da "güzel bir dağın üzerinde cami gördüğünü" yazdı. Yalandı. Kolomb anı­larında, dağlardan birinin zirvesinde zarif bir camiye benzeyen tepecikten söz ediyordu!
Dr. Mroueh'in yalanının gizli amacı vardı; Berlin Duvarı yıkı­lıp Soğuk Savaş bittikten sonra ABD, Müslüman ülkelerde neoli￾beralizm/ vahşi kapitalizm ürünü "Ilımlı İslam Projesi"ni hayata
geçirdi.
Böylece... Dün nasıl Napoléon, Hitler ve Mussolini "Müs￾lüman" yapılmışsa, 1990'larda "Ilımlı İslam Projesi" de Ame￾rika kıtasını Müslümanlara keşfettirdi! Erdoğan "Ilımlı İslam Projesi"nin diliyle konuşuyordu!
Aslanlar kendi tarihlerini yazmadıkça, tarihi avcılar yazmaya devam eder!..
Yapmak istediğim; "galat-ı meşhur" deyimini, dil yanlışlığı tanımından çıkarıp genişleterek, politik hayatta doğru bilinen
yanlışlar üzerine yazmak...
Bilirim ki... Okşamayla elde edilmiş büyük çaplı doğru yoktur...

Galat-ı Meşhur, Soner Yalçın (undefined)Galat-ı Meşhur, Soner Yalçın (undefined)
mrtdgdvrn, Prens'i inceledi.
22 Mar 13:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

1990 da MFÖ tarafından seslendirilen Ali Desidero şarkısında ismi ismi geçen Machiavelli ,Siyasete giren herkesin ve iktidar sahiplerinin gücünü korumak için başvurduğu ve mutlaka okuduğu siyasi bir inceleme kitabı.Bana göre çok anlamlı bir sözünü hatırlatmak isterim;
Eğer bir millet iktidarda bulunan kişilerin şerefsizliğini , alçaklığını, hırsızlığını, yalnızca kendi siyasi görüşünden olduğu için görmezden geliyorsa, o millet erdemini yitirmiştir . Erdemini yitiren millet bir gün vatanını yitirir .

Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
22 Mar 11:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Medeniyetler Çatışması
1974'le 1990 arasında en azından 30 ülke, dünyadaki demokratik yönetimlerin sayısını hemen hemen iki katına çıkartarak, demokrasiye geçti. Acaba bu demokratizasyonlar devam eden, sonsuza kadar genişleyen ve gerçekten dünyadaki bütün ülkelere ulaşan "evrensel demokratik devrim"in bir parçası mıdır? Yoksa bunlar, büyük bir bölümü, geçmişte demokrasinin daha önce tecrübe edildiği ülkelere yeniden tanıtılması olan, sınırlı bir demokratik yayılmayı mı temsil etmektedir?

Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması, Samuel P. Huntington (Sayfa 67)Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması, Samuel P. Huntington (Sayfa 67)
Ayşenur Kartal, bir alıntı ekledi.
20 Mar 19:49 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

" 1990 yılında Sovyetler Birliği dağıldı. Ermenistan bağımsızlığına kavuştu. Türkiye, Ermenistan'ı ilk tanıyan ülkelerden biri oldu. Kararın daha mürekkebi kurumadan, yine kendisi gibi Sovyetler Birliğinden ayrılarak bağımsız devlet olan komşusu Azerbaycan'a, Karabağ'ı bahane ederek saldırdı. " Huylu huyundan vazgeçmez" diye bir söz vardır. Ermeniler de bunu gösterdiler. "

Emperyalizmin Maşası Ermeniler, Hasan KundakçıEmperyalizmin Maşası Ermeniler, Hasan Kundakçı
serdar şahin, Burası T.Ö.RKİYE'yi inceledi.
17 Mar 18:37 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Az önce alıntı yapa yapa bitiremedim kitabı. Bazı bölümlerini tamamen buraya yazmak gerekirdi. Ama yazmıyorum. Yazmıyorum ki okuyun. Sanırım kitap 1990 yılında yazılmış. O zaman daha 9 yaşındaydım. O zamanları çok fazla olmasa da hatırlıyorum. Sonradan da biraz kitaplardan, medyadan, sohbetlerden daha fazla şey öğrendim. Gani Müjde o dönemi mizahi bir üslupla bize anlatıyor. Kitap boyunca gülümseten, yer yer kahkaha attıran esprileri, mizahı, bazı yerlerde hayran bırakan zekice yapılmış göndermeleri ile kitabı oldukça beğendim. Gülse Birsel gibi günümüzün mizahçılarını da üslup olarak oldukça etkilemiş olmalı.

1980leri ve 90ları genç veya orta yaşlarda yaşamış kişiler kitapta geçen olayları, anıları, göndermeleri çok daha iyi anlayacaktır. Açıkçası o bilgi seviyesi ve o yaşanmışlıkların tecrübesi ile kitabı okumak ve daha çok keyif almak isterdim.

Bu kitap Gani Müjdenin Peynir Gemisi kitabının ikincisiymiş. Peynir Gemisi oldukça tutmuş bir kitapmış. Burası T.ö.rkiye kitabını bu kadar beğendiysem Peynir Gemisine hayran kalabilirim.

Aslında her yıl için o yılı ya da dönemi anlatan bu tarz kitaplar olsa tarih kitaplarından çok fazla öğretici olur. Velhasıl kelam okuyun, okutturun efendim.

idris yılmaz, Drina Köprüsü'ü inceledi.
15 Mar 23:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İvo Andriç, 2000 lere kadar yaşasaydı, 1990 lı yıllardaki Sırp vahşetini de Drina Köprüsü kitabına ya eklerdi ya da ikini cilt olarak kaleme alırdı.
Nobel Ödüllü Drina Köprüsünün hikayesi , Osmanlılar tarafından Sokollu Mehmet Paşanın Bosna daki Sokoloviç köyünden çocukken devşirme olarak alınması ile başlar.
Sokollunun Sadrazam olduktan sonra memleketine bir hayır eylemek gayesi ile Drina Irmağı üzerine bir köprü yaptırır.
Irmağın kenarında yaşayan Türklerin, Sırpların, Boşnakların Yahudilerin komşuluk ilişkileri, aşkları, ticaret, siyaset ilişkileri, iktidar kavgaları köprü ile yeni boyutlar kazanır.
Anlatıla gelen hikayelerin merkezinde hep Drina Köprüsü vardır. Ancak zengin bir Balkan kültürü ile örülüdür.
Yazar Sırp kökenli biridir ancak anlatılan hikayeler de yalın ve objektif bir dille anlatır olanı biteni.
Kitabı sevdirende kanımca bu dilidir. Köprüyü öyle güzel tasvir eder ki okuyucuda gidip görme merakı uyandırır.
Köprü bir bakıma Balkanlardaki farklı etnik kültürleri birleştiren bir kültür köprüsüdür.
Kitabın anlatım zenginliği o kadar etkileyici ki sizi köprünün bir başına yada Kapiyasına (köprünün dinlenme alanı) oturtmuş bak burada 300 yılda olanı biteni gör der.
Nedense Drina Köprüsü kitabını okurken aklıma Nazım Hikmetin Memleketimden İnsan Manzaraları kitabı geldi. Kitaptaki Anadolu Sürat Katarı adlı uzun şiirindeki yolcuların, demiryolcuların ve tren yoluna yakın köylülerin canlı gerçekçi hayat öyküleri.

Atakan ORĞAN, bir alıntı ekledi.
 15 Mar 19:22

Depresyon Gerçekleri
Yapılan hesaplara göre dünya üzerinde her yıl kadınların yüzde 10’u, erkeklerinse yüzde 3-5’i klinik (yani ciddi boyutta) depresyona giriyor.
Türkiye’de depresyon geçirme oranı kadınlarda yüzde 24, erkeklerde yüzde 3’tür. Diğer ülkelerde de durum ciddidir:
Britanya’da depresyona girenlerin sayısı yaklaşık 3,2 milyondur (yüzde 7) ve sürekli artmaktadır. Britanya’da 1990-2000 arasında depresyon için yazılan reçetelerin sayısı on milyondan fazla artmıştır. Hesaplara göre, depresyonun Britanya ekonomisine maliyeti 8 milyar pounddur; buna işe gidilemeyen zaman, tedavi masrafları, intiharlar ve verim düşüklüğü dahildir (bu da her kadın, erkek ve çocuk başına yılda 160 pounda eşittir).
25 milyon Amerikalı (nüfusun yüzde 9’u) hayatının bir döneminde klinik olarak depresyondadır.
Avustralya’da beş yaşındaki çocuklar depresyon tedavisi görmektedir.

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 268)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 268)