Mürekkebim! 10.07.2016

Birkaç ay önce gönderdiğim mektuplarımın birinde sesine büyülü dedim. Evet, her kim bu sesi duysa vecde geliyor saatlerce… En gaddar hükümdar dahi bu sesi duyduğunda şefkat isteyen bir abide oluyor. Her kim olursa olsun, senin adının geçtiği yeri binlerce kez öpüyor ve kalp huzurunda titriyor. Kalemin mürekkebi sıcaklığını kaybetmeden yazıyor ki bu sebeple okurken üşümüyorsun. Şimdi anladın mı sesindeki tılsımı?

özgül aksolmaz, Havva'nın Üç Kızı'ı inceledi.
24 May 11:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Havva’nın Üç Kızı; Mona, Peri ve Şirin adında üç kadının 1980 ve 2016 yılları arasındaki hayat hikayesi temelinde ülkemizin sorunlarına ve toplum çerçevesinde insan ilişkilerine mercek tutuyor.

RENKLERİM
Çimen yeşili yalnızlığım
Huzur verirken
Koyu mavi hüznüm
Sadece susuyor
Ateş kırmızısı arzularım
Kamçıladıkça kamçılıyor
Kar beyazı umudum
Gayret veriyor
Saman sarısı duygularim
Son bahara hazırlanıyor
Kömür karası düşüncelerim
"Hayat bitmedi daha" diyor.
23-05-2016
Uğur UKUT

Şimal, Sad'ın Sadr'ında'yı inceledi.
22 May 17:20 · Kitabı okudu · 41 günde · 7/10 puan

Bu sefer olmadı Necmettin dede :) kontak kuramadım çok da yazdıklarınla üzgünüm.. artık bende mi var bi sıkıntı yoksa yorum işini 2000 li senelerde sen mi abarttın bilemiyorum.. içime çok da sinmedi anlattıkların sanki..
Tabii ki ayetler ve onların ışığında bazı doneler aldım ama çok yorum yapmamanı seviyordum ben en çok.. ama yıl olmuş 2016 ve zamanın dehrinde sende de büyük değişimler oldu illaki..
ya da en güzeli ben yine kabahati kendimde bulayım senin kafan bi karış havadaydı belki Şimal o yüzden anlamadın diyerek okuyacaklara engel olmayayım.. ilk fırsatta da Sad suresini bir daha okuyayım en iyisi..

Mavi Balina Oyununa Dikkat!
İnternet üzerinde oynanan şiddet içerikli pek çok oyun olduğunu ve sayısının gün geçtikçe arttığını biliyoruz. Çocuklar başta olmak üzere farklı yaş grubundaki bireyleri etkisi altına alan ve olumsuz manada psikolojik etkisinin giderek arttığını düşündüğüm bu oyunların en yeni ve dehşete düşüreni "Mavi Balina" isimli bilgisayar oyunu.

Dünya genelinde pek çok habere konu olan bu oyunun insan psikolojisi üzerindeki etkisi diğer oyunlardan çok daha fazla ve sonunda kişiyi "intihara" götürüyor olması.
Bu oyunla ilgili çıkan haberlerden bazıları:

İlk olarak Rusya'da ortaya çıkan ve sosyal medya üzerinden hızla yayılan Mavi Balina oyunu nedeniyle dünya genelinde 100'den fazla çocuğun intihar ettiğinin bildirilmişti. Bu dönemde sürpriz yumurtadan çıkan mavi balina bu haberlerin tekrar gündeme gelmesine neden oldu. İşte mavi balina hakkında merak edilenler ve ayrıntılı analiz...

MAVİ BALİNA OYUNU NEDİR?

Oyunun orijinal adı Siniy Kit. Bu ismin Rus rock grubu Lumen'in bir şarkısından alındığı düşünülüyor. Şarkının sözlerinde “Neden çığlık atarsın / Kimse sesini duymazken / Konu ne, konu ne” diyor. Şarkı “ağı delip geçemeyen devasa bir mavi balinanın” öyküsünü anlatıyor.

Bu oyuna bir şekilde katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor. 50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor. 50. günün sonunda da kişiye son aşama olan “yüksekten atlayarak ya da kendini asarak” intihar etme komutu veriliyor.

Oyunun adıyla ilgili ortaya atılan bir başka iddia da zaman zaman balinaların açıklanamaz şekilde karaya vurup intihar eden hayvanlar olması.

Oyunun hızla yayılmış olmasında sosyal medya önemli rol oynuyor. Özellikle 10-14 yaş arasındaki gençler hedef alınıyor. Bu oyunu düzenleyenler, belli etiketler kullanarak ya da sıkça ziyaret edilen gruplara mesaj atarak gençleri oyuna dahil etmeye çalışıyor.

Bu oyun, Rusya'da ilk kez araştırmacı bir gazetecinin 12 yaşındaki bir kız çocuğunun intiharının ardından yaptığı araştırma sonucunda ortaya çıkarıldı. Rusya'da 2016 yılında Nisan ve Kasım ayları arasında 130'dan fazla çocuk intihar etti.

Mavi Balina kurucusu kimdir?
2016 yılının Kasım ayında tutuklanan 21 yaşındaki Rusya vatandaşı Philipp Budeikin, Rusya’Nın St Petersburg kentinde yer alan bir cezaevinde kalıyor.

Birçok genç çocuğu öldürmekle suçlanan Budeikin, çıkarıldığı son duruşmada, toplumda temizlik yaptığını söyleyerek, kurbanlarını “biyolojik atıklar” olarak tanımladı.

“Oyun Yöneticisi” adı verilen kişi yada kişiler tarafından yönetilen oyunda 8 tane ölüm grubu olduğundan şüpheleniliyor.
Gazeteci, Mayıs 2016'da ergenler arasında bu tarz oyunların oldukça popüler olduğunu ve bu gençlerin internette kendi aralarında iletişim kurabildikleri çok sayıda “ölüm grubunun” bulunduğunu tespit etti.

Çocukları intihara sürükleyen bu oyun, genellikle Rus sosyal medya sitesi Vkontakte ve Instagram üzerinden yayılıyor. Dünyanın farklı yerlerinde bu oyunla ilgili alınan önlemleri derledik:

Sosyal medya siteleri, özellikle Mavi Balina oyunuyla bağlantılı olduğu söylenen intihar vakalarının artmasının ardından çeşitli önlemler aldılar.

Tumblr, özellikle Mayıs 2016'da site içerisinde Mavi Balina bağlantılı aramaların çok ciddi miktarda arttığını tespit etti. Bunun üzerine site, arama sonuçlarını göstermeden önce kullanıcıya bir uyarı mesajı vermeye başladı. Bu mesajda, kullanıcının bulunduğu ülkede psikolojik destek için arayabileceği ücretsiz telefon numaraları gösteriliyor.

YouTube da aynı şekilde “Mavi Balina” kelimeleriyle arama yapıldığında benzer bir pencere açılıyor. Instagram'da da Mavi Balina ile bağlantılı etiketlerle ilgili arama yapıldığında kullanıcıya üç seçenek sunan bir pencere açılıyor. “Yardımcı olabilir miyiz?” başlıklı pencerede Yardım Alma, Sonuçların Görüntülenmesi ve İptal olmak üzere üç seçenek yer alıyor. Ancak bu uyarıların İngilizce terimlerle, yani #BlueWhale olarak arandığında görüldüğü, Türkçe Mavi Balina kelimeleriyle arama yapıldığında ise çıkmadığı anlaşıldı.

Mavi Balina oyunu, Türkiye'de son dönemde 14 yaşındaki Furkan Şen'in intiharıyla birlikte gündeme geldi.

Daha sonra Ağustos ayında da 24 yaşındaki Evrim Mertin intihar etti. Mertin'in ailesi, oyunla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Hükümet kanadında ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve İçişleri Bakanlığı'nın ortak bir çalışma yaptığı açıklandı.Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Eylül ayında yaptığı açıklamada, “Zararlı içerikli yayınları BTK olarak durdurabiliyoruz ama böyle özel linklerle çalışan oyunlara bir şey yapamıyoruz. Üzerinde çalışıyoruz. BTK ve emniyet uzmanları çalışma yapıyor” dedi.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/...tili-analiz-2196793/
Kaynak: https://shiftdelete.net/...i-balina-oyunu-nedir

Assassin’s Creed / Suikastçının İnancı 2016
İnsanlar artık insan haklarını değil, kendi hayat standartlarını önemsiyor. Modern dünya özgürlük gibi düşünceleri geride bıraktı. İtaat etmekten memnunlar.

DÖRT DUVAR
Etrafın dört duvar
Güvenmiyorsun,
Inanmıyorsun,
Anlamıyorsun ve
Dinlemiyorsun
Kapısı penceresi yok
Yerden göğe kadar yüksek
Yıkmaya çalışmaktan tükendim.
Güçsüz ve umutsuzum
Gel diyorsunda
Söyle nasıl gireyim içeri?
09-12-2016
Uğur UKUT

Erdem Özveren
"Efendimiz (s.a.v.) bundan 1400 küsur yıl evvel "Oruç tut sıhhât bul," dedi..

Bilimin bu sözü anlayabilmesi için 14 asır geçti ve yıllar 2016'yı gösterdiğinde uzun süreli açlıkta hücrelerin kanserli hücreleri yiyerek imhâ ettiği bilimsel olarak kanıtlandı.

Hakîkaten çok gericiyiz."

Evlilik Tabutu (2016-01-0121:14)

Ve kimi günlerde kar
Kadınların yüzüne yas tülleri örter
Ben olabilirdim ölen, ama değilim
Ara sıra ölmeyi istedim, ama değilim
Bir ölü kalkıp evine nasıl gider!

Cevdet Karal