Feriha Kavgacı

Sabitlenmiş gönderi
Sana verdiğim söz kadar kendime sadığım. Bana tanıdığın hak kadar özgürsün. Bana baktığında gördüğün sensin. Senin aynan temizse ben de temiz görüneceğim. Ben, beni keşfedersem senin değerini bilirim. Sen sen olarak ben de ben olarak birlikte yaşamaya ne dersin ?
Reklam
Canımı yakan başımdaki taç, güllerden yapılmış tacım. Bu çiçekler ateş gibi. Alnımı yakıyorlar.Ah! Şimdi nefes alabiliyorum. Ne kadarda kırmızı yaprakları var. Sanki örtünün üstündeki kan lekeleri. Önemli değil.Gördüğümüz her şeyde simgeler bulmak akıllıca değil.Hayatı imkansız kılar bu.
KAPADOKYALI Yine de bir kralı boğazlamak berbat bir şey. BİRİNCİ ASKER Neden? Kralların da sadece bir tane boynu var, diğer insanlarda olduğu gibi.

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
82 syf.
·
Puan vermedi
Salome
SalomeOscar Wilde
8/10 · 346 okunma
Reklam
“Genellikle aynaya bakmayı sevmezdi. Uzun süre bakarsa gözlerinin karardığını, aynadaki yansısısının yavaş yavaş kaybolduğunu, yansısıyla birlikte belki kendisinin de kaybolacağını fark etmişti.”
“Düşünmek ne demek, sen bilir misin ki? Düşünmek toz almak demektir. İşte sen de elinde bir bez, düşüncelerinin tozunu alıyorsun, bez temizken kirleniyor. Seninle ben yeterince düşünmüşüzdür, Lidiya…”
“Dedim ya; mutlu olduğun işin herkesin mutlu olmasını istiyorsun. Bu mutluluğa yaraşır bir biçimde hareket etmek, hatta belki de vicdanını yatıştırmak için, kahramanlık gereksinimleri duyuyorsun.”
“ Ufak bir zaafı onu aşağılatırdı. Salt çevresindekileri hoşnut etmek için ilk işarette küçük bir onursuz harekette bulunmaya hazırdı . Kısacası, halkın paçavra dediği insanlardandı.”
“İnsanın aptallığı sonsuzdur, siz de bilirsiniz .”
Reklam
İnsanlar ölümle tamamlanır. Yaşarken, herkes eksiktir.
Sayfa 40
Nietzsche’nin “ aktif unutma” tezi üzerinde çalışıyordum. Ona göre hayvanlarla insanlar arasında temel bir tarihsellik farkı vardı. Hayvanların tarihselliği yoktu; dün ve bugün arasında bir fark hissetmezlerdi. Bu tarihsel bilinç insana özgüydü ve hayvanları kıskanmamız için bir sebepti. İnsanın geçmişini araştırması acı veren bir deneyimdi. Mutlu olabilmenin tek şartı “ unutmayı “ başarabilmekti.
-“Peki, annemle babamın mezarını hiç ziyaret ettin mi ?” Bu soru beni zınk diye durdurdu. “Hayır.” dedim sessizce.-”Niye?” “ Çünkü ben zaten oradayım ” dedim
"İnsan delidir." dedim. neyi niçin yaptıklarını bilmezler. Beyinlerinde bir diktatör vardır, onları hormonları yönetir ama bunun farkında olmazlar, kendi iradeleriyle davrandıklarını sanırlar"
Kanunlar adalet için vardır. Doğru olanın yanında olmakla övünür. Ama kimbilir kaç kanun, adaletsizlik için kullanılmıştır.
315 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.