1000Kitap Logosu
Ezgi kayar
TAKİP ET
Ezgi kayar
@Gulezgi
Öyle ki ' insan onurunu bir toplama kampında bile koruyabilir '
7 Şubat
124 okur puanı
29 Ağu 2016 tarihinde katıldı.
67
Kitap
36
İnceleme
152
Alıntı
14
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Lalita kendini ezdirmemisti 'hayır' demişti.Bunu düşününce Smita kızı ile gurur duyuyordu. Altı yaşındaki bu çocuk parmak kadar boyuyla Brahmanın gözünün içine baka baka hayır diyebilmişti.Brahman sınıfın ortasında herkesin gözü önünde kamış sopası ile döverken Lalita ağlamamış, bağırmamış, ufacık da olsa bir ses çıkarmamıştı.Yemek saati geldiğinde Brahman Smita'nın kızı için hazırladığı teneke kutuyu elinden alıp, onu bütün çocukların önünde yemeğinden mahrum bırakmıştı.Kızcağızın oturmasına daha izin vermemişti. Lalita yemek boyunca ayakta durup afiyetle yemek yiyen diğer çocuklara bakmak zorunda kalmıştı.Brahman'a yalvarmamış, yiyecek dilenmemisti.Sessizce bir köşede ayakta durmuş ,onurunu çiğnetmemişti . Smita kızıyla gurur duyuyordu, evet kızım fare yiyor olabilirdi; ancak bütün o Brahmanların bütün o Jatilerin hepsinden daha güçlüydü. Çünkü kendisini yenmelerine ve ezmelerine izin vermemişti! Her ne kadar dövmüş sırtını sıyrıklar içinde bırakmış olsalarda Lalita'ya asla dokunamamışlardı, kızının yüreği hala sapasağlamdı.
üzerindeki o iğrenç kokuyu eve götürmemek için, kızının ve kocasının kendisini o koku ile özleştirmemeleri için herr akşam kulübenin eşiğinden içeri girmeden önce bütün bedenini 3 kere sabunluyordu.Smita bu koku değildi,diğerlerinin bokunun kokusu değildi. Sadece bu kokuya indirgenmeyi reddediyordu.
4
Yolu geçtiklerinde aniden, şimdi,burada yolun öbür tarafında kızının elini bırakma vakti gelip çattı.Smita kızına "sevinmelisin" demeyi çok isterdi."Senin hayatın benim gibi olmayacak, sen sağlıklı olacaksın benim gibi öksürmeyeceksin.Benimkinden daha iyi ve daha uzun bir hayatın olacak.Saygı göreceksin.Üzerinde bu iğrenç asla çıkmayan lanet koku olmayacak.Sen saygın bir insan olacaksın, kimse köpeğin önüne atar gibi yiyecek artıklarını atmayacak sana. Bir daha asla ne başını, ne bakışlarını yere eğmek zorunda kalacaksın." Smita kızına bütün bunları söyleyebilmek isterdi ancak nasıl söyleyeceğini bilmiyordu.Kızına umutlarından aklındaki çılgın hayallerinden karnında uçuşan kelebeklerden nasıl bahsedebileeceğini bilmiyordu. O yüzden de Lalita'ya doğru eğilip sadece 'hadi git' demekle yetindi.
Nagarajan gibi dalit sınıfından olanların maaşları yoktu. Sadece yakaladıkları fareleri almaya hakları vardı bu onlara tanınan bir tür ayrıcalıktı.Çünkü tıpkı tarlalar, tarlaların üstünde ve altında olan her şey gibi fareler de Jatilere aitti.
3
2
...
793 öğeden 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.