Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Hümeyra Üçer

Hümeyra Üçer
@Humeyraucer
Haliç Üniversitesi/ Moda Tasarım
İstanbul
568 okur puanı
Ekim 2020 tarihinde katıldı
Sabitlenmiş gönderi
Okçunun attığı bir ok tek bir kişiyi öldürebilir ya da öldürmeyebilir. Oysa zeki bir insan tarafından tasarlanan bir plan ana rahmindeki bebekleri bile öldürebilir. -Kautilya (Hintli Filozof)
Reklam
352 syf.
·
Puan vermedi
·
53 günde okudu
1984
1984George Orwell
8.6/10 · 166,5bin okunma
İnsan yaşamının hızını o kadar hızlandırdık ki, insanlar otuz yaşında yaşlanır oldular.
Sayfa 304Kitabı okudu

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Çocuk ile ana baba, insan ile insan, kadın ile erkek arasındaki bağları kopardık. Artık hiç kimse karısına, çocuğuna ya da arkadaşına güvenmeyi göze alamaz.
Sayfa 302Kitabı okudu
...insan yıkımların en büyüğü olan ölmeye yazgılıdır.
Sayfa 299Kitabı okudu
Reklam
Kimse devrimi korumak için diktatörlük kurmaz; diktatörlük kurmak için devrim yapar. Zulmün amacı zulümdür. İşkencenin amacı işkencedir. İktidarın amacı iktidardır. Şimdi anlamaya başladın mı?
Sayfa 298Kitabı okudu
Yönetmenin sırrı, bir yandan kendinin yanılmazlığına inanırken, bir yandan da geçmişteki hatalarından ders çıkarabilmektir.
Sayfa 247Kitabı okudu
Zamanımızı nitelendiren tüm inançlar, alışkanlıklar, beğeniler, duygular, düşünsel eğilimler gerçekte partinin gizemini korumak ve günümüz toplumunun gerçek doğasının anlaşılmasını önlemek üzere düzenlenmiştir
Sayfa 241Kitabı okudu
İnsanlar hiç değişmiyor
Eskiden, orta kesim eşitlik bayrağına sarılarak devrimler yapmış, ama eski zorbalık düzenini devirir devirmez kendisi yeni bir zorbalık düzeni kurmuştur.
Sayfa 234Kitabı okudu
Eskiden, hiyerarşik toplum düzeninin gerekliliği, özellikle yüksek kesimin öğretisiydi. Krallar ve aristokratlar ve onların asalakları rahipler, hukukçular ve benzerleri tarafından savunulmuş ve ölümden sonra düşsel bir dünya vaatleriyle yenir yutulur hale getirilmişti.
Sayfa 234Kitabı okudu
Reklam
Yüksek kesimin amacı, bulunduğu yeri korumaktır. Orta kesimin amacı, yüksek kesimle yer değiştirmektir. Aşağı kesimin amacı ise- bir amacı varsa kuşkusuz, çünkü aşağı kesimin temel özelliği, ağır ve sıkıcı işlerin altında çoğu zaman gündelik yaşam dışında hiçbir şeyin bilincine varamayacak kadar ezilmesidir - tüm ayrımları ortadan kaldırmak ve tüm insanların eşit olacağı bir toplum yaratmaktır.
Sayfa 232Kitabı okudu
Hiç kuşkusuz, gazeteler ve tarih kitapları her zaman yanlı ve yanıltıcıydı...
Sayfa 228Kitabı okudu
İktidarı ellerinde tutanlar, her çağda, yönettikleri insanlara dünyaya ilişkin düzmece bir bakış açısı dayatmaya çalışmışlardır.
Sayfa 228Kitabı okudu
Savaşın asıl yaptığı, yok etmektir; ille de insanları yok etmesi gerekmez, insan emeğinin ürünlerini de yok eder.
Sayfa 221Kitabı okudu
Bilinen tarih boyunca, olasılıkla Neolitik Çağ'ın sona ermesinden bu yana, dünyada üç tür insan olagelmiştir: Yüksek, orta ve aşağı. Bunlar kendi içlerinde de pek çok alt bölüme ayrılmışlar, sayısız ad taşımışlar, sayıları ve birbirlerine karşı tutumları çağdan çağa değişmiş, ama toplumun temel yapısı hiçbir zaman değişmemiştir.
Sayfa 214Kitabı okudu
Hiçbir yararı olmayacağını bile bile insan kalmanın çok önemli olduğunu düşünüyorsan, onları yendin demektir.
Sayfa 197Kitabı okudu
984 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.