Beyhan Budak

Beyhan Budak

Yazar
9.0/10
15 Kişi
·
35
Okunma
·
22
Beğeni
·
222
Gösterim
Bazen insanın dertlerine çözüm bulmasının en iyi yolu başka insanlara, başka dertlere bakmak ve onlara yardımcı olmaktır.
İki tür alarm vardır: Bedensel ve psikolojik alarmlar.
Bedensel alarmlar, psikosomatik dediğimiz psikolojik kaynaklı rahatsızlıklardır. Bunlar geçmeyen baş ve vücut ağrıları, mide ve cilt sorunları ya da saç dökülmesi gibi problemler olabilir.
Psikolojik alarm olarak panik bozukluk, kaygı bozukluğu, maskeli depresyon ve obsesif kompulsif bozukluk gibi psikolojik problemler sayılabilir.
Bu problemlerin ortak özelliği, bir alarm niteliği taşıyor olmalarıdır. Hepsinin ortak mesajı şudur:
"Hayatında düzeltilmesi gereken bir problem var, bunu cozmelisin!" Ama çok az insan bu alarmların taşıdığı mesajı anlayabilir.
Beyhan Budak
Sayfa 29 - Destek Yayınları
Ne kadar çok derine dalarsan düşünce çukurunda, bulacağın şey sadece anlamsızlık, değersizlik ve kötü anılar oluyor.
Beyhan Budak
Sayfa 41 - Destek Yayınları
Diyelim ki işin sonu her halükarda kötü bitecek. O zaman iki ihtimal var: Ya şu anın keyfini çıkarırsın ve problemle karşılaşınca üzülürsün ya da şu anını da mahveder ve olayla karşılaşınca yine üzülürsün.
Ruhsal yaralar, fiziksel olanlar kadar dikkat çekici değildir.
Uzun yıllar, acı vermesine rağmen kaynağının nerede olduğunu anlamayabilirsin bile. Sadece, bu acı nereden geliyor diye sorarsın kendine. Bu yaraları iyileştirmenin ilk yolu kaynağı bulmaktır.
Beyhan Budak
Sayfa 15 - Destek Yayınları
Dilara, en eski arkadaşın. Çok güzel bir kadın. Sevgilisiyle beraber fırsat buldukça, farklı şehirlere, farklı ülkelere gidiyorlar. Sosyal medyadan takip ediyorsun onu. Her anları o kadar güzel görünüyor ki. O an içinde bir sıkıntı hissediyorsun. Herkes nasıl da başarıyor bu kadar mutlu olmayı, nereden buluyorlar bu enerjiyi? Ve o duymak istemediğin ses yine ortaya çıkıyor, sanki bu sefer biraz daha gür gibi:
Sen başaramıyorsun, sen beceriksizsin, ne zaman mutlu olmayı başardın ki ? Sen de içindeki sese hak veriyorsun,
"Haklı belki de. Ben yapamıyorum. Eğer hayat konusunda başarılı biri olsaydım ben de onlar gibi olurdum, yani çok daha mutlu"
Beyhan Budak
Sayfa 23 - Destek Yayınları
216 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Beyhan Budak, Youtube kanalında ‘Popüler Psikoloji’ ve ‘ Kendine Yardım’ konularında videolar yayınlamaktadır. Ayrıca kendisinin daha özel bulduğu Podcastler de yayınlanmaktadır.

Yazarın ilk kitabı, bu kitapta yayınladığı videolarda bahsettiği konuları daha kapsamlı bir şekilde ele almış. Bu videolarının kesinlikle izlenmesini öneririm.

Sık sık metaforlardan ve hikayelerden yararlanmış bu kitabı daha etkin kılmış. Yazarın kendi hayatından örnekler ve gerçek vakalardan esinlenerek kurgulanmış vaka öyküleri mevcut.

Kendisinin de ifade ettiği üzere kitabın amacı bilinen ama unutulan şeyleri hatırlatmak. Farkındalık oluşturmak açısından epey fayda sağlayabilir. Kendi içsel yolculuğunuz için güzel bir arkadaş.
216 syf.
@beyhanbudak ' ı youtube üzerinden takip ediyordum. Videoları farkındalığımı arttırsada elimde somut olarak bir kitap tutmak inanılmaz güzel.
Kendimi ve çevremi fark etmemi sağlayan, bana aslında neyin zarar verdiğini fark etmemi sağlayan bir kitap oldu.
Bu kitabın en önemli özelliği kendimizi, doğamızı kabullenmemizi ve geliştirmemizi, istiyorsak değiştirmemizi öğütlemesiydi benim için.
Herkesin baş ucu yapması gereken bir kitap diyebilirim.
Mutlaka ama mutlaka alıp okuyun...
216 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kitabın yazarı ile YouTube ta ürettiği videolar vasıtasıyla tanıştık. Videoların içerikleri oldukça dolu ve kaliteli.. Kitabının çıktığını öğrendiğimde kitabın da ürettiği videolar kadar kaliteli olacağını düşünmüştüm. Yanılmamışım, dolu dolu içerisinde kendinizden bir çok şey bulabileceğiniz, farkındalığı artıran ve çok emek harcandığı belli olan bir eser. Hani içerisinde boş, bol süslü cümleler barındıran ve fakat okuyucuya hiç birşey vermeyen bilinen kişisel gelişim kitapları gibi değil.. Her cümle, her kelime özenle seçilmiş. Yazar edindiği mesleki tecrübesini kişiler üzerinden örnekleyerek anlatıyor. Akıcı, anlaşılır ve öğretici. Okuyucu olarak şunu rahatlıkla söyletebilirim.. İyi ki okumuşum. Eğitimci arkadaşlarıma daha çok tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar sevgili dostlar.. Kendinize iyi davranın..

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 22 okur beğendi.
  • 35 okur okudu.
  • 26 okur okuyor.
  • 103 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.